"ТАМНА МАТЕРИЈА НЕ ПОСТОЈИ": Нова теорија канадског професора

Јована Шведић

21. 10. 2024. у 08:16

СВЕМИР одувек крије мистерије које подстичу људску радозналост. До сада је наука сматрала да свемир чине три основна елемента: обична материја, тамна енергија и тамна материја, али професор Раџендра Гупта са Универзитета у Отави тврди да то није случај.

ТАМНА МАТЕРИЈА НЕ ПОСТОЈИ: Нова теорија канадског професора

Фото Shutterstock

Овај астрофизичар изнео је смелу тврдњу да тамна материја и тамна енергија можда нису неопходне да би се објаснило функционисање свемира. Његово истраживање, објављено у The Astrophysical Journal, изазвало је буру у научној заједници, јер сугерише да је свемир стар 27 милијарди година, што је готово дупло више од тренутно прихваћене старости од 13,8 милијарди година.

У срцу Гуптиног истраживања лежи комбинација две теорије: теорија променљивих коефицијената спрезања (ПКС) и умарање светлости (УС). Ове две теорије доводе у питање наше основно разумевање природних закона, пише Earth.com.

Теорија ПКС сугерише да основне природне константе, као што су брзина светлости или електрични набој, нису увек фиксне, већ се могу мењати кроз време и простор. Ова идеја могла би променити начин на који размишљамо о честицама, галаксијама и универзуму у целини.

Други кључни концепт у Гуптином раду је теорија умарања светлости. Традиционално, црвени помак светлости удаљених галаксија, начин на који се светлост растеже у дуже, црвеније таласне дужине, тумачи се као доказ ширења свемира. Међутим, модел УС предлаже другачије објашњење: светлост губи енергију на дугим путовањима кроз свемир, што изазива црвени помак, а не ширење универзума.

Комбиновањем ових теорија, ПКС+УС модел пружа нову перспективу на космичке феномене, укључујући ширење свемира, без потребе за тамном енергијом или материјом. Занимљиво је да ова теорија отвара врата другачијим тумачењима ранијих посматрања, која су до сада збуњивала научнике.

Тамна материја, за коју се верује да чини око 27% универзума, одавно је кључ за разумевање понашања галаксија. Још 1930-их, астроном Фриц Цвики је приметио да се галаксије у јатима крећу брже него што би требало с обзиром на видљиву масу, што је навело научнике да закључе да нека невидљива сила утиче на њихово кретање.

Од тада, тамна материја постаје неопходан део космолошких модела. Сматра се да она држи галаксије на окупу, попут невидљивог лепка, и игра кључну улогу у формирању космичких структура. Без ње, галаксије би се вероватно распале због недовољне масе.

Међутим, физичар из Канаде оспорава овај концепт. Он тврди да не постоји потреба за тамном материјом како би се објаснило понашање галаксија, и сугерише да промене у природним константама и умарање светлости могу понудити боља објашњења за космичка посматрања.

- Налази студије потврђују наш претходни рад, који је сугерисао да је свемир стар 26,7 милијарди година, чиме се елиминише потреба за постојањем тамне материје - наводи Гупта у својој студији.

Једна од кључних претпоставки у савременој космологији је ширење свемира, које је повезано са теоријом Великог праска. Према овој теорији, свемир је настао пре око 13,8 милијарди година у једном катаклизмичном догађају и од тада се шири.

Међутим, Гуптин рад изазива ову тврдњу. Он тврди да космичка експанзија није последица тамне енергије, већ да је резултат слабљења природних сила. Ово преиспитивање може значајно променити начин на који разумемо развој свемира.

- Супротно стандардним космолошким теоријама где се убрзано ширење свемира приписује тамној енергији, наши налази указују да је то ширење резултат слабљења природних сила, а не тамне енергије - објашњава Гупта.

Иако су Гуптине тврдње револуционарне, многи научници упозоравају да је потребно додатно истраживање и тестирање његових хипотеза. Критичари наглашавају да постоје обилни подаци који подржавају постојеће моделе, попут константности физичких закона и ширења свемира. Међутим, како технологија напредује, научници ће имати прилику да тестирају ПТС+УС модел помоћу напредних телескопа и инструмената за мерење космичког зрачења и удаљених галаксија. Ако се његове теорије покажу тачним, оне би могле радикално променити наше разумевање космоса и поставити нова питања о постојању универзума, његовој старости и његовим законима.

Кључ Гуптиног рада лежи у проучавању црвених помака, који се користе за мерење удаљености галаксија и одређивање старости универзума. Традиционално, ове промене су тумачене као доказ ширења универзума, али Гупта сугерише да су они резултат губитка енергије светлости док путује кроз свемир.

– Постоји неколико радова који доводе у питање постојање тамне материје, али колико знам, мој рад је први који елиминише њено космолошко постојање, а истовремено је у складу са кључним космолошким запажањима – истиче Гупта.

Његово истраживање поставља основу за нова разматрања о космичкој микроталасној позадини, формирању галаксија и еволуцији универзума.

За сада, Гуптино истраживање је још један део слагалице у дуготрајној потрази за коначним разумевањем свемира.

- Свакa нова информација помаже нам да сагледамо свемир из другачијег угла, чак и ако то значи преиспитивање онога што смо до сада мислили да разумемо - закључује Гупта.

(Телеграф / Earth.com)

БОНУС ВИДЕО:

ЕЛОН МАСК ЛАНСИРА РАКЕТУ: Погледајте још једну у низу од 49 лансираних ове године

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"

ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.

11. 01. 2025. у 15:28

Коментари (0)

ТЕНИСКА РЕВОЛУЦИЈА: Велика промена на Аустралијан опену