КОМПАНИЈЕ О ОВОМЕ НЕ ПРИЧАЈУ: Аутономна возила ипак нису сасвим самостална
ИАКО роботаксији већ превозе путнике у неким америчким градовима, постоји једна ствар коју компаније које управљају таксијима не спомињу често.

Фото Танјуг/АП
Прошле недеље у медијима је објављен чланак о једној софтверској инжењерки која је добила промо код за вожњу с роботаксијем па се шест и по сати возила по Сан Франциску, све док батерија на возилу није пала на црвено. Међу занимљивостима које је навела у својој вишесатној вожњи споменула је нешто о чему се не говори превише када су у питању роботаксији - удаљену асистенцију запослених у компанији Wayma.
Наиме, када дође до неких проблема и ситуација које рачунар у аутомобилу не може да реши, попут нпр. препрека на путу или неке потпуно нове ситуације, оно контактира са удаљеним асистентима који онда узимају ствари у своје руке и помажу аутомобилу да савлада те препреке. Иако такав облик асистенције постоји од кад је и роботаксија, о њему се не прича толико, те многи и не знају да проблеме које не може да реши аутономна технологија, на крају решавају - људи.

Ауботуси са аутономном вожњом, Фото Ђ. Самоиловић
Како су у једном недавном чланку открили новинари Њујорк тајмса, компаније које развијају аутономну технологију и роботаксије имају “војску инжењера” која аутомобилима помаже сваки пут када запну у вожњи.
Треба нагласити како та “војска инжењера” не седи испред рачунара и константно прати шта се догађа на екранима и шта раде роботаксији на путу, већ су они у приправности у случају да им роботакси упути позив. Када до тога дође, на екрану се појави видео из аутомобила, заједно са свим информацијама сензора из тог возила и његове околине и на темељу свих тих података запослени треба да пронађу решење - нпр. нову руту којом возило треба да се креће да се извуче из гужве, односно како да заобиђе препреке и слично.
Ми немамо потпуну контролу над возилом. Ми пружамо смернице, објаснио је новинарима један од техничара Амазон Zoox-a, компаније која такође развија своја аутономна возила, преноси портал Зимо.
С обзиром на то да се о удаљеној асистенцији скоро па уопште не говори, створила се илузија потпуне аутономије аутомобила, а све како би се привукла пажња на технологију, али и како би се утицало на фондове ризичног капитала на инвестирање милијарди долара потребних за развој и градњу аутономних возила, објаснио је за медије Гари Маркус, предузетник и професор на Универзитету Њујорк, који је специјализован управо за АИ и аутономна возила.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо

РОБОТИ У ПОШТАМА У СРБИЈИ ДО КРАЈА ГОДИНЕ: Шта ће бити с пакетима, а шта с писмима
17. 10. 2024. у 01:20

ТАЈНА ЈЕ У ПАТИКАМА: Представљен најбржи на свету хуманоидни робот (ВИДЕО)
20. 10. 2024. у 23:23


И МУЗИЧАРИ ПРОТИВ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЕ: Протест због злоупотреба АИ
23. 10. 2024. у 22:00

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

САМО 5 ЗЕМАЉА: Ко је све гласао за Србију и како - максималних 12 од комшија (ФОТО)
ПОСЛЕ завршеног финала "Евровизије 2025", на званичном сајту престижног музичког такмичења објављено је и како су гласале земље учеснице у полуфиналима.
18. 05. 2025. у 11:34
Коментари (0)