РЕТКЕ ПОПЛАВЕ У САХАРИ ВРАЋАЈУ У ЖИВОТ ИСУШЕНИ ЈУГ МАРОКА: Призори ће вас одушевити (ФОТО)
У ЈУГОИСТОЧНОЈ пустињи Марока, ретки пљусак је оживео језера и језерце, а локално становништво и туристи га описују као ''дар са неба''.
У Мерзуги, атрактивном туристичком граду око 600 километара југоисточно од главног града Рабата, некада сасушене златне дине сада су прошаране попуњеним рибњацима и језерима.
- Невероватно смо срећни због недавних киша - рекао је локални туристички водич који је водио групу немачких туриста до језера Јасмина, угнезденог усред Мерзугиних дина.
Његов колега, још један туристички водич, рекао је да је киша привукла још више посетилаца у туристичку област, који су сада посебно жељни да присуствују овој чудној трансформацији.
Француска туристкиња и редовни посетилац региона, рекла је да су се падавине показале као ''благослов са неба''
- Пустиња је поново постала зелена, животиње поново имају храну, а биљке и палме су оживеле - рекла је она.
Локални становници рекли су за АФП да је базен био неплодан скоро 20 година, а прошла година била је најсушнија у Мароку у последњих 80 година, према октобарском извештају Генералног директората за метеорологију.
Међутим, у септембру су обилне кише изазвале поплаве у јужним деловима Марока, у којима је погинуло најмање 28 људи, наводе власти.
Суседни Алжир су такође погодиле поплаве у којима је погинуло шест особа.
Северноафричке земље се тренутно сврставају међу најугроженије на свету због несташице воде, те је метеоролошка агенција краљевства описала недавне велике падавине као ''изузетне''.
Као разлог наводе ''необично померање зоне интертропске конвергенције'' то јест екваторијалног региона где се сусрећу ветрови са северне и јужне хемисфере, изазивајући олује са грмљавином и обилне падавине.
- Све сугерише да је ово знак климатских промена, али прерано је рећи дефинитивно без темељних студија - рекла је за АФП Фатима Дриуеч, мароканска научница.
Она је истакла важност даљих истраживања како би се овај догађај приписао ширим климатским трендовима.
Фото Shutterstock
Стручњаци кажу да климатске промене чине екстремне временске прилике, као што су олује и суше, све учесталијим и интензивнијим.
На југу Марока, кише су помогле да се делимично попуне неки резервоари и попуне водоносни слој подземних вода, међутим да би ти нивои значајно порасли, стручњаци сугеришу да би кише требало да трају знатно дуже.
Фото Shutterstock
Остатак земље се и даље бори са сушом већ шесту годину за редом, угрожавајући пољопривредни сектор који запошљава више од трећине радне снаге Марока.
(БСС Њуз)
Препоручујемо
ПОВРАТАК ИНДИЈСКИХ НОСОРОГА: Илегални лов ове врсте смањен за 86 одсто
03. 10. 2024. у 22:39
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)