УВЕО ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈУ У БЕОГРАДУ: На данашњи дан, пре 180 година, рођен Владан Ђорђевић, оснивач Српског лекарског друштва

Д.Б.М.

03. 12. 2024. у 07:30

ПРВИ учени српски хирург, први санитетски пуковник, оснивач Српског лекарског друштва и некадашњи начелник санитета Војске Србије, Владан Ђорђевић рођен је на данашњи дан пре равно 180 година. Био је лекар, књижевник, политичар, председник Министарског савета Краљевине Србије и оснивач Црвеног крста Србије.

УВЕО ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈУ У БЕОГРАДУ: На данашњи дан, пре 180 година, рођен Владан Ђорђевић, оснивач Српског лекарског друштва

википедиа

Рођен је у Београду 1844. године, крштен је као Хипократ, са жељом родитеља да буде лекар, и то име носио је све до матуре, када на предлог Ђуре Даничића почео да користи име Владан.

Гимназију је завршио у Београду, а под утицајем Јосифа Панчића студирао је медицину у Бечу, где је и докторирао и био први школовани хирург у Србији. Да би усавршио своје хируршко знање, уз допуштење српске владе, учествовао је француско-пруском рату и у близини Франкфурта организовао ратну болницу, што му је донело војни чин.

После повратка у Србију примљен је у српску војску у којој је био први санитетски пуковник, и од 1873. године обављао је дужност личног лекара кнеза Милана. Један је од оснивача Српског лекарског друштва, Црвеног крста у Србији и покретач часописа "Српски архив". На његову иницијативу основано је и Прво београдско друштво за гимнастику и борење.

Као председник Београдске општине од 1884. до 1888. године, Ђорђевић је иницирао увођење јавне расвете, канализације, водовода и калдрмисање београдских улица. Изместио је гробље са Ташмајдана на Ново гробље, које су многи памтили и као Владановац. Био је и министар просвете и привреде у влади Николе Христића, после чега је закорачио и у свет дипломатије.

Због наводног објављивања државних тајни у књизи "Крај једне династије" Ђорђевић је 1906. године провео у затвору шест месеци. Преминуо је последњег дана августа 1930. у санаторијуму у Бадену, усамљен стар и болестан у 86 години живота. Држава га је о свом трошку "без помпе и галаме", сахранила у Београду.
У оквиру прославе стогодишњице војне болнице, у децембру 1938.године, у кругу Главне војне болнице му је откривен споменик, а Српска академија наука и уметности је 2020. годину прогласила годином Владана Ђорђевића. Тада је у Галерији САНУ одржана изложба "Владан Ђорђевић: портрет неуморног ствараоца".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.

01. 04. 2025. у 12:17

Коментари (0)

ЈЕДВА ЧЕКАМ ДА УЂЕМ У РИНГ: Сара Ћирковић започела припреме за меч за светску професионалну титулу