КОРАК КА ЕМАНЦИПАЦИЈИ ЖЕНА: Пре деведесет година Туркиње добиле право гласа и учешћа у изборима
На данашњи дан 1934. године, Турска је направила велики корак ка еманципацији жена, постајући једна од првих муслиманских земаља у свету која је женама омогућила право гласа и учешћа у изборима.
Овај историјски догађај догодио се у оквиру реформи које је спроводио Мустафа Кемал Ататурк, оснивач модерне турске државе.
Право гласа било је део ширег пакета социјалних и политичких промена које су имале за циљ модернизацију Турске и успостављање равноправности међу половима. Жене су добиле право не само да гласају већ и да буду биране, тако да је 1935. године 18 жена "ушло" у турски парламент.
Иначе, Нови Зеланд је прва држава која је својим грађанкама одобрила бирачко право далеке 1893, док женама у неким муслиманским земљама и Ватикану и даље није дозвољено да гласају. Пре него што су законом прописале да је право гласа право оба пола неке државе омогућиле су делимично право гласа женама, те је тако Шведска у периоду између 1718. и 1771. године дозволила право гласа чланицама еснафа и онима које плаћају порез, док је прва легална бирачица али на градским састанцима у Америци била Лидија Тафт из државе Масачусетс. И Њу Џерзи је 1756. омогућио гласање богатим удовицама, а Пољска је 1795. бављење политиком дозволила и женама које су плаћале порез.
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнс-а, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)