ПОТРАГА ЗА ТАМНИМ КИСЕОНИКОМ У ЈЕДНОМ ОД НАЈДУБЉИХ РУДНИКА НА СВЕТУ: Ово може да дешифрује тајну живота на Марсу
ТОКОМ година, истраживачи су почели да добијају јаснију слику о течностима у једном од најдубљих рудника на свету, Моаб Котсконгу.

Фото Shutterstock
Према процени стучњака, овај рудник соли је стар преко милијарду година и седам пута је сланија од морске воде што значи да су вода била изолована заиста дуго.
Старост слане воде је додатно подржана нивоима аргона који се постепено акумулира у течности као радиоактиван елемент у околним стенама.
Живот је такође могућ што је показало недавно истраживање, преноси Аtlas Оbscura.
Микробиолог Хулио Кастиљо који је коаутор студије са Универзитета Слободне државе у Јоханесбургу, посебно је заинтересован за то како микроби који су пронађени у руднику могу да производе фосфор - још један елемент који је темељ живота какав познајемо.
Други научиници су такође пронали и вирусе који пливају у зидовима рудника.
Међутим остаје једна мистерија, а то је тамни кисеоник.
Расол има висок ниво кисеоника, али нико заправо не зна како је доспео, што Емил Раф, вођа тима научника, наставља да истражује.
- Кисеоник је моћан молекул, али реакције које стварају кисеоник, посебно без светлости су изузетно ретке. - рекао је.
Постоје две главне хипотезе о томе како се производи тамни кисеоник у Моаб Котсонгу.
Прва хипотеза говори како радиоактивност може да раздвоји молекуле воде кроз реакцију која се зове радиолиза, што је један од начина на који се може створити тамни кисеоник - а, поред злата, Моаб Котсонг је рудник уранијума.
Дуго се претпостављало да је то извор тамног кисеоника у руднику, али, како наводи Раф, "нико никада није стварно тестирао ту хипотезу“.
- Изгледа да су одређени микроби смислили неку врсту веома дивље хемијске реакције за производњу кисеоника до тачке у којој се чини да се заправо акумулира у екосистему - изјавио је.
У прошлим истраживањима, примећено је како микроорганизми користе азот-оксид за производњу кисеоника без присуства светлости, а тренутно се спроводе тестови како би се видели да ли сићушни облици живота, или нешто друго, живи у Јужној Африци.
Прво је узет узорак водносног слоја подземне воде на дубини од 1.2 километра, а затим слане воде Моаб Котсонг на дубини од 2.9 километара, а у току су анализе хемијских потписа кисеоника у узорцима како би се сазнало више о његовом пореклу.
Рад овог научника и његовог тима на разумевању тамног кисеоника има импликације изван рудника на Земљи, а то је да древни и скривени екосистем овог рудника постоји на високим температурама, притисцима и салинитету, као и да је био закопан више од милијарду година.
Ово екстремно окружење је слично ономе што научници мисле да постоји испод површине Марса, потенцијално укључујући воду заосталу из плитких мора у дубокој прошлости планете.
- Ако је било какав живот икада постојао на Марсу, био је микробиолошки, а ако је било који од њих преживео, врло је вероватно да је био у џеповима слане воде дубоко, дубоко у стени - каже Раф, чије истраживање може да дешифрује једну од тајни живота на Марсу.
Препоручујемо

НЕОБИЧНО ОТКРИЋЕ У ХОЛАНДИЈИ: Археолози пронашли под направљен од костију (ФОТО)
23. 12. 2024. у 20:46

МУШКАРЦИ ТАКОЂЕ ПАТЕ ОД ПОСТПОРОЂАЈНЕ ДЕПРЕСИЈЕ: Ово су први симптоми
17. 12. 2024. у 14:19

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

САМО 5 ЗЕМАЉА: Ко је све гласао за Србију и како - максималних 12 од комшија (ФОТО)
ПОСЛЕ завршеног финала "Евровизије 2025", на званичном сајту престижног музичког такмичења објављено је и како су гласале земље учеснице у полуфиналима.
18. 05. 2025. у 11:34
Коментари (0)