ПСИХОЛОГ ОДГАЈАО СИНА И ШИМПАНЗУ НА ИДЕНТИЧАН НАЧИН: Након 9 месеци је морао хитно да прекине експеримент (ВИДЕО)

Mina Izgarević

28. 01. 2025. у 13:12

ПСИХОЛОГ Винтроп Најлс Келог дошао је на несвакидашњу идеју давне 1930. године. Њега је занимало да ли је могуће одгајати животињу на исти начин као и човека.

ПСИХОЛОГ ОДГАЈАО СИНА И ШИМПАНЗУ НА ИДЕНТИЧАН НАЧИН: Након 9 месеци је морао хитно да прекине експеримент (ВИДЕО)

Foto: Jutjub/A/V Geeks 16mm Films

Зато је одлучио да заједно са супругом Луелом донесе кући шимпанзу, по имену Гуа, и стави је у исто окружење као и 9-месечног сина Доналда.

"Деца-вукови" као инспирација

Идеја је касније представљена у научном журналу “Псyцхологицал Рецорд” као експеримент који је показао колико окружење може утицати на развој шимпанзе, и да ли она може да размишља као човек.

И данас је могуће погледати снимке из 1930-их који приказују различите ситуације у којима су се нашли Гуа и Доналд, преноси ЛадБибле.

Келог је био инспирисан чланком о “деци-вуковима” из Индије за које су сви мислили да нису довољно интелигентна, али по њему, она су се просто адаптирала средини у којој су одрасла.

Одбацујући идеју о остављању детета у дивљини, амерички психолог је одлучио да уради супротно - да у људски живот унесе новорођенче животиње.

"Когнитивни зид"

Чим су је сместили у дом, Келог и његова супруга су започели низ тестова, док су резултати детаљно документовани. Доналд и Гуа су одгајани на идентичан начин, а једном приликом су тестиране њихове реакције на пуцањ из пиштоља.

Наиме, Келог је одлучио да стави шимпанзу и дете, окрене их према камери, а затим испали ћорак иза њихових леђа. Гуа је реаговала на буку и потражила утеху код свог “оца”, док је дете деловало запрепашћено, али углавном неометано.

Животиња је у раним тестовима имала “добар учинак”, али је касније ударила у “когнитивни зид”, како је описано у студији.

Наиме, Гуа је развила људско понашање, попут држања чаше, кашике или одговарања на једноставне задатке. Ипак, била је мање независна од Доналда када је у питању људска интеракција и често се ослањала на Келога, тражећи загрљај и мажење.

Крај експеримента

Психолог је планирао да експеримент траје пет година, али после само девет месеци је решио да га прекине. И данас није најјасније зашто је то учинио - да ли је било пренапорно бавити се родитељством и истовремено научним радом, или због тога што је шимпанза расла и постајала претња по Доналда.

“Речено нам је само да је студија прекинута 28. марта 1932, када је Гуа врац́ена у колонију у Оранџ парку, где је касније угинула”, наведено је у студији.

Наводно, постојао је и налаз по којем Гуа није била у могућности да комуницира као људи, док је дете почело на имитира звуке шимпанзе.

Било како било, Келог и његова супруга су написали књигу “Тхе апе анд тхе цхилд”, у којој су описали јединствени експеримент који би данас сигурно изазвао пуно полемике и осуда.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО - КАКО ФУНКЦИОНИШЕ МОЗАК МАСОВНОГ УБИЦЕ: Др Владимир Стојковић у емисији Фактор ризика

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"

"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."

11. 02. 2025. у 17:12

Коментари (0)

ВЕЛИКА ПОБЕДА: Ласло Ђере после преокрета избацио четвртог носиоца за четвртфинале Буенос Ајреса