ПРОДАЈЕ СЕ ПОСЛЕДЊИ ПОРТРЕТ РАЂЕН НА ПАУЧИНИ: Ево како је настао овај мистериозни занат
КАРОЛ Мобли, тренутна власница последње преостале слике рађене на паучини, нуди је на продају на Сајму ефереме у Гриничу, Конектикат, 14. и 15. марта, а до овог необичног предмета дошла готово случајно.

Фото: Printscreen/Instagram/ephemerausa
- Човек од кога сам је добила био је у деведесетим годинама и имао ју је око 40 година. Рекао је да му је рођак дао. Увек је планирао да истражи њено порекло, али никада није успео - каже она.
Како Атлас Обскура описује, на слици се налази мушки субјект, чији је идентитет изгубљен кроз векове, свечано гледа посматрача из свог овалног оквира, смештеног у благо пожутелу картонску футролу, а детаљи раскошне одеће, насликани прецизним потезима четкице од пера шљуке, и даље су јасни, али су ивице слике похабане – и то с добрим разлогом.
Ово дело није осликано на платну, већ на ефемерним нитима паукове мреже.
Иако остаје много непознаница о овој слици, постоји неколико трагова који откривају њено порекло. Поред ње су написане речи Gemälde auf Spinnengewebe, што на немачком значи "Слике на паучини", као и потпис Fr. Unterberger in Innsbruck (Tirol).
Скоро сигурно, ова слика је прешла Атлантски океан из Тирола у Аустрији и прошла кроз острво Елис.
- Штета је што је део паучине пропао, сигурно од сталног премештања током година - каже Мобли.
Она је додала да, с обзиром на то колики је пут прешла, право је чудо да је уопште и даље очувана.
У 19. веку, Spinnwebenbilder, слике на паучини или слике на свили, биле су релативно популаран облик народне уметности у тиролским Алпима.
Због крхке природе ових ефемерних дела, мање од 100 таквих слика је преживело до данас.
Скоро све се налазе у приватним породичним колекцијама, скривене у фиокама или преношене као породично наслеђе.
Нико не зна тачно ко је први дошао на идеју да росне нити паучине и свилених гусеница могу послужити као уметничко платно. Највероватније су то били монаси из неког манастира близу Пустерске долине, алпске долине која се протеже кроз Италију и Аустрију.
До 16. века, ти монаси су усавршили мукотрпан процес сакупљања паучине, њеног прања и слојевитог наношења.
Када би се нити сјединиле у млечно белу, полу-провидну површину, растезали би их преко подлога да би формирали минијатурна платна, а затим узимали четкице.
Коначне слике католичких светаца деловале су као да лебде попут духова на прозорима манастира. Катедрала у Честеру, у Енглеској, чува један од последњих таквих приказа – слику Богородице која држи малог Христа, коју је насликао тиролски уметник Јохан Бургман.
Како су векови пролазили, световне теме су почеле да заузимају место у овим мистичним оквирима, а Мобли претпоставља да је фигура на њеној слици аустријски војник, судећи по униформи.
Војводе, војвоткиње и други припадници богатог друштвеног слоја који су могли себи приуштити портрете били су чести субјекти, заједно са пејзажима и пасторалним сценама.
Франц Унтербергер, уметник који је потписао дело, одиграо је важну улогу у популаризацији овог стила, али за ово дело наводи се да највероватније насликао сам.
Као трговац уметнинама у својој радњи у Тиролу, наручивао је слике на паучини од анонимних уметника и продавао их, што је наставио да ради до 1930-их, када је последњи уметник који је познавао овај мистериозни занат преминуо.
Препоручујемо

КРЕМЉ ОБЈАВИО УСЛОВЕ ЗА САСТАНАК ПУТИНА И ЗЕЛЕНСКОГ: Прво мора ово да се догоди!
СУСРЕТ украјинског председника Владимира Зеленског и председника Русије Владимира Путина је могућ уколико делегације Украјине и Русије постигну одређене договоре, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков у обраћању новинарима.
17. 05. 2025. у 11:48

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
16. 05. 2025. у 13:39
Коментари (0)