СМЕРНИЦЕ ЗА ВАСПИТАЊЕ: Ево како да научите малишана да се извини

Бојана Јовановић

02. 05. 2025. у 12:00

Није више бесан, престао је да се непримерено понаша и ви сте у дилеми да ли би требало да очекујете извињење од свог малишана или не. (Да се не збуните, појам малишан овде односи се на дете узраста од прве до треће године старости).

СМЕРНИЦЕ ЗА ВАСПИТАЊЕ: Ево како да научите малишана да се извини

Фото Shutterstock

Наравно да би сву децу требало учити лепим манирима. Поједине ће усвојити брже, друге касније, а да би научили да се извињавају након нечег лоше учињеног може да прође и неколико година. Углавном ће тиха и стидљива деца брже научити да кажу „извини“ него она тврдоглава и изазовнија за васпитавање. Но, брзина усвајања ове лепе навике умногоме зависи и од вашег приступа малишану. 

Ево неколико трикова који ће вам помоћи да ваша ћеркица или синчић што пре схвате значење ове чаробне речи која им и у будућности може отворити многа врата.

Уколико ваш малени не жели да се извини, немојте инсистирати на томе и правити велики проблем. Покушајте да, уместо тога, након што се ваше дете лоше понаша, тражите извињење, али не на следећи начин, који само подстиче борбу за моћ. 

Непожељни сценарио за развој догађаја изгледао би отприлике овако: Родитељ: „Реци да ти је жао!“. Дете: „Не, не можеш да ме натераш!“. Родитељ: „Упозоравам те!“. Одрасла сте особа и сигурни смо да желите да избегнете битке у којима не можете да победите, а натерати своје дете да се извини је немогуће ако се „укопало у месту“ и остаје при својој одлуци. 

Фото Shutterstock

Испробајте стратегију љубазног игнорисања. Ако ваше дете не покаже жаљење, питајте га да ли је још љуто. Када одговори нешто попут „нема шансе, не желим да кажем да ми је жао“, само благо узвратите: „У реду, душо, доћи ћу за минут да проверим како се осећаш.“ И изађите из собе, дајући вашем маленом прилику да поразмисли о томе што сте урадили.

Такође, можете га и охрабрити да се извини. Посадите семе љубазности тако што ћете детету скретати пажњу на то сваки пут када се други људи у вашој околини извињавају. Успут укључите ову, тако тешко усвојиву, „појаву“ у бајке и приче које му читате, као и приликом играња улога.

Када коначно дочекате жељени тренутак у ком ће се ваше дете извинити, немојте правити велику ствар од тога. Једноставно реците „хвала“. Али касније, довољно гласно да би вас ваш малишан чуо, причајте његовим играчкама или баки о томе како се добро осећате када каже да му је жао. Такође, хвалите га током ваших свакодневних слатких разговора пред спавање.

И наравно, покажите му на свом примеру. Родитељи се можда осећају као да морају све да знају и све да раде баш онако како треба, али то није тако у стварном животу. Као и деца, и одрасли људи праве грешке. Дакле, следећи пут када изгубите стрпљење са својим дететом или се „истресете“ на партнера, можете на лицу места показати вашем наследнику колико моћне могу да буду те три мале магичне речи „жао ми је“, када их изговорите пред њим.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

Коментари (0)

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања  (ВИДЕО)