ТРАЖИОЦИ АЗИЛА У СЛОВЕНИЈИ: Захтевају окончање депортација у Хрватску
НЕКОЛИКО десетина тражилаца азила, заједно са активистичким организацијама и синдикатима, одржало је данас митинг у Љубљани у знак протеста због дискриминаторних мера повезаних са актом о странцима и тешкоћама са којима се суочавају у Словенији.

Азиланти на "ничијој земљи" / Фото СРНА
Око 50 тражилаца азила из Бурундија, Гане, Ирака, Ирана и Авганистана окупило се на Прешерновом тргу, носећи транспаренте који позивају на људска права за све и укидање депортације у Хрватску, пренела је СТА.
Скуп су организовале невладине организације и синдикати који помажу странцима.
Они су истакли да ће у наредним месецима бити масовне депортације тражилаца азила из Словеније у Хрватску, као и да полиција систематски злоставља избеглице и враћа их у Босну и Херцеговину, не дајући им прилику да поднесу захтев за азил.
Демонстранти су незадовољни одлуком словеначке Владе да не укине одредбу у Закону о странцима према којој чланови породица страних радника морају да положе основни испит из словеначког језика како би продужили боравак.
Иако је примена ове одредбе одложена 18 месеци у складу са изменама које су данас донете у парламенту, страхују да ће многи чланови породице изгубити боравишну дозволу.
-Када радимо у фабрикама и на градилиштима, никоме није важно којим језиком говоримо. Када желимо да живимо нормалан живот у друштву са својим породицама, одједном нисмо довољно интегрисани, поручили су они, позивајући се на чињеницу да страни радници не морају да положе такав тест.
Синдикат младих Млади плус рекао је да ће та одредба довести до раздвајања породица.
-Процењује се да ће та мера раздвојити хиљаде породица, што је потпуно неприхватљиво, рекла је представница тог синдиката Теа Јарц.
Демонстранти су поставили неколико захтева, међу којима је и повлачење ове „дискриминаторне и антирадничке“ одредбе из Закона о странцима.
Такође су позвали Владу, надлежна министарства, Народну скупштину и председника земље да одмах обуставе депортације азиланата у Хрватску.
Они траже да се доносиоци одлука из ресорних министарстава састану са организацијом тражилаца азила како би се одмах позабавили "срамним стањем" у систему азила и праксом враћања азиланата у Хрватску.
Препоручујемо

ВОДА УШЛА У БРОЈНЕ ОБЈЕКТЕ: Јако невреме у Ровињу и Поречу чупало стабла (ФОТО)
28. 03. 2023. у 15:28

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)