ШАМАР ПРАВДИ И НЕВИНИМ СРПСКИМ ЖРТВАМА: Злочинац Бранимир Главаш неће ни омирисати зидове затвора?

НА поновљеном суђењу осуђен је због злочина на Србима у Славонији у случајевима "селотејп" и "гаража" на седам година затвора, а саучесници у страшним неделима Гордана Гетош Магдић на четири године, Дино Контић и Здравко Драгић на три године.

ШАМАР ПРАВДИ И НЕВИНИМ СРПСКИМ ЖРТВАМА: Злочинац Бранимир Главаш неће ни омирисати зидове затвора?

Фото ЕПА

Главаш је на крају суђења на Жупанијском суду у Загребу направио инцидент и вређао суд, када је по изрицању пресуде викао судији Дражену Кеврићу "да ли ја то морам да слушам, срамота, срам вас било, набијем на к" вас и ваш суд". Након тога је демонстративно напустио зграду суда, уз коментар "нећу ја више видети дан затвора", а како је пресуда неправоснажна остаје му право жалбе на виши суд.

Уочи суђења Главаш је тврдио да је реч о политичком процесу и наводно је слао претње Владимиру Шексу, који је и данас утицајан у правосуђу и политици. За судију тврди да је "слуга режима" и да реч о монтираном процесу, фарси за међународну заједницу. Главаш је пре четрнаест година осуђен за исте ратне злочине на 10 година затвора, па му је Врховни суд смањио казну на осам, а он је побегао у БиХ и тамо провео пет година и три месеца у затвору.

Својевремено владар Славоније, Главаш, одлучивао је о животу и смрти Срба пре више од тридесет година, а цео судски процес није довршен ни до данашњег дана.

На судовима су продефиловали многи сведоци који су испричали што се догађало са српским цивилима у морбидним гаражама, где су мучени на најсуровији начин. Неке су терали да попију сумпорну киселину, стављали им селотејп преко уста и мртва тела бацали у реку. Експлозивно сведочанство је дао Крунослав Фехир који је разјаснио позадину догађаја у Осијеку 1991. године, а за разлику од тог првог суђења постао је не крунски, већ "обични" сведок.

FOTO: Arhiva novosti

Многи од сведока су у међувремену умрли, многи су мењали исказе, а многи који су били информисани о тим стравичним догађајима више не желе да о њима говоре. Главаш је све време тврдио да је невин и да није био информисан о злочинима који му се стављају на терет.

Цео случај је најбоља слика о односу хрватског правосуђа према ратном злочину и злочинцима јер ни тридесет две године после тих догађаја није донесена правоснажна пресуда. Аналитичар и бивши хрватски амбасадор и политичар Божо Ковачевић каже да је очекивао овакву пресуду и да није изненађен:

- Мислим да је ова пресуда шамар Уставном суду који се, по мом мишљењу, супротно својим овлашћењима умешао у суштину вођења судског процеса и поништио казну која је била готово већ одслужена.

Поени пред изборну годину

НОВУ пресуду Главашу Штрбац посматра и кроз политички контекст додајући да је следећа година у Хрватској изборна, и "сигуран је да ће Главаш, као политичар, то капитализовати". Такође ће, каже, капитализовати, и своје понашање у судници, током изрицања пресуде, када је судија одбио да га пусти да изађе и не слуша образложење, а он га бахато опсовао.
- Све ово и даље пролази код дела бирачког тела - констатује Штрбац.

Саво Штрбац, први човек Документационо-информационог центра "Веритас" и некадашњи судија, оценио је за "Новости" да су пресуде изречене Бранимиру Главашу и саоптуженима, минималне или чак испод минимума, далеко мања него што би била примерена казна за дела која су починили:

- Суд им је, практично, изрекао казну толику да покрије време које су већ провели у притвору и затвору по првој пресуди, која је у међувремену укинута, тако да ће већ сутра бити слободни људи.

Максимална казна за дело за које су гоњени јесте 20 година, а минимална пет, а сви заједно су добили мање од максималне казне, укупно 17 година:

FOTO: Arhiva novosti

- Не видим које су то биле нарочито олакшавајуће околности у време извршења дела које би оправдале санкцију испод законског минимума! Чини ми се да су проглашени кривим искључиво због међународне заједнице, али су казне такве да ће већ сутра, ако не и данас, бити слободни.

Штрбац још додаје да је чак и две деценије затвора мало за убијање српских цивила и бацање у Драву везаних руку, ногу и селотејпа залепљеног преко уста, да случајно не испливају (случај "Селотејп").

Иако је два пута погођен рафалом у главу и бачен у воду, Ратослав Ратковић је успео да се спасе и преживи Главашеве стравичне операције у Славонији, о чему је и сведочио.

- Две деценије је мало и за мучење и смрт Чедомира Вучковића, ког су натерали да пије киселину за акумулатор. Људи су после причали да је од страховитог бола, јер су му горели једњак и утроба, успео немогуће - да развали закључана врата гараже и излети, да би га у дворишту упуцали. Упркос свему, не верујем ни да ће им ове симболичне казне остати. Ценим да ће уложити жалбе, па ће можда поступак бити враћен на поновно одлучивање или ће се отегнути и ко зна колико трајати, да Главаш и остали никада не доживе правоснажну пресуду и да формално остану невини - закључује Штрбац.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (1)

БАЈА МАЛИ КНИНЏА НАПРАВИО СПЕКТАКЛ У АРЕНИ: Чак 20.000 Делија певало углас чувену песму (ВИДЕО)