ОПАСАН ЖИВОТ ЗА НЕПАЛЦЕ И ФИЛИПИНЦЕ У ХРВАТСКОЈ: Куком и мотком по странцима
Све је више напада на стране раднике, поготово у Загребу док су у Истри безбедни.

Фото: Принтскрин/Јутјуб/Marin Vlasic
Док свакодневно из Непала, са Филипина и из других азијских земаља стиже у Хрватску све више радника, напади на странце су готово постали уобичајени. Од укупног броја жртава насиља седам одсто су баш страни радници, а загребачка полиција бележи велики раст случајева где су претучени странци због боје коже, али и због новца. Неки завршавају и у болницама са тешким озледама, а неки „срећнији“ су само опљачкани. Хулигани наручују храну преко апликација и када им је достављају страни радници траже од њих новце и физички их злостављају.
Удружење Непалаца у Хрватској затражило је од владе да подузме строге мере, а Симон Лама, председник тог удружења апелира да се створе услови за њихову безбедност. Нетрпељивост према странцима осећа се и у неким политичким странкама са крајње десног спектра, па Домовински покрет који има седиште у Вуковару гради изборну платформу пред скоре изборе на тези да угрожености од страних раднику. Поготово је то актуализирано након што су кријумчари људи који превозе странце скривили тешке саобраћајне несреће у којима су погинули хрватски држављани који су се у криво време и на кривом месту нашли на цести.
У заштити странаца предлаже се да буде повећан број полицајаца у хрватским градовима који ће поготово у ноћи контролисати улице. Када се зна да полиција већ сада има 30 одсто мање полицајаца него што су стварне потребе то је у овом часу нереално. И велики синдикати у Хрватској осудили су вербалне и физичке нападе на странце, а захтевају нулту толеранцију на насиље и пооштравање казни за нападаче. „Нападе мотивисане искључиво бојом коже или етничком припадности треба посебно строго кажњавати“, сматрају синдикалисти и предлажу да страни радници оснују властити синдикат.
Све више дижу глас у заштити странаца и познати у Хрватској и тврде да је вређање Непалаца и других вређање бројних гастарбајтера који су из Хрватске отишли радити широм света. Тренд одласка Хрвата пре свега у Немачку и Ирску се наставља, а готово да нема физичких напада на њих, као што је повећан тренд насиља над странцима у Хрватској.
Ипак, има и добрих примера, нарочито у Истри где је све више странаца који раде у грађевинарству и туризму. Услови рада су им добри, смештај обезбеђен и квалитетан, а послодавци извршавају све преузете обавезе. Страни радници који раде у грађевинарству зараде и до 1500 евра, па многима остаје довољно новца да шаље својим породицама.
Годишње се изда око 150.000 радних дозвола за странце, а процена је да ће потреба за радницима бити све већа. У северној Хрватској већ чине 10 одсто свих запослених, а нова законска решења иду према томе да буде бржи и лакши пут до дозвола за рад. У припреми је и нови закон о странцима који ће омогућити разне злоупотребе код запошљавања, а министарство унутрашњих послова ће прописати услове за смештај странаца. Тиме би се избегло, што је у Загребу чест случај, да двадесетак странаца живи у једној соби, а предвиђене су казне до 1000 евра за све који ће прекршити закон.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)