ПЕНАВА ПРЕТЊА ЗА СРБЕ, АЛИ И ДЕМОКРАТИЈУ: Интервју - Милорад Пуповац
ПОСЛЕ осам година, колико су Милорад Пуповац и СДСС подржавали владу Андреја Пленковића и ХДЗ, на инсистирање новог партнера владајуће странке Домовинског покрета - из ње су изостали. Поруке које су у току кампање долазиле од Домовинског покрета забринуле су српску заједницу у Хрватској, а отвориле и питање радикализације политичког живота.
У разговору за "Новости" лидер Срба у Хрватској и један од најдуговечнијих хрватских политичара др Пуповац говори о стварним претњама демократији, улози Милановића и изостанку реакција из врха Европске уније због искључења српске мањинске странке из политичког живота у Хрватској.
Може ли се очекивати додатно погоршање положаја српске заједнице у Хрватској?
- Тај положај је већ погоршан јер је вођена антисрпска кампања током избора, а погоршан је и чињеницом што је остварен захтев за сегрегацију СДСС у хрватском политичком животу. Да ли ће бити додатног погоршања зависиће у првом реду од даљих потеза премијера Пленковића.
Колико је Домовински покрет стварна претња демократији?
- Домовински покрет јесте стварна претња демократији због свог радикалног национализма, антисрпског става, јер жели да наруши сва права која су различите групације оствариле, укључујући жене, мигранте, антифашисте.
У политици не постоји појам разочараности, али да ли такав осећај постоји код вас, дугогодишњег верног партнера ХДЗ, који је сада остао ван игре?
- Предуго сам у политици и превише политичког искуства имам да бих био разочаран. Рано смо видели у којем се смеру развија политички живот у Хрватској и чинили смо све да до овога не дође. А дошло је не само због ХДЗ, него због чињенице што су се сви трудили око Домовинског покрета као повољне и потребне удаваче.
Утисак је да је и Милановић, којег јавност доживљава као левичара, отворио врата Домовинском покрету?
- Зоран Милановић је од левог либералног политичара постао најватренији десничар у Хрватској. Низом својих изјава о суседима, о мањинама, пре свега о српској, о женама, Јасеновцу и негирању тог злочина према Србима, да би на крају у Вуковару био заједно са Иваном Пенавом где се чуло "За дом спремни". И на крају је рекао: "То су добри дечки о којима имамо погрешно створену лошу слику", у јеку њихове антисрпске кампање.
Ти "добри дечки" најављују да ће вам и ове године бити онемогућено бацање венаца у Дунав?
- Нашу политику сећања која обухвата све жртве, и хрватске, српске и бошњачке у БиХ и српске на Косову и све друге, сасвим сигурно нећемо прекинути због Домовинског покрета. Они нас могу спречити, као што су нас спречавали у Глини, у Голубићу и низу других места. Као што нас игноришу када се сећамо жртава Другог светског рата и не деле са нама баш ништа што се догодило у Глини, Јадовном и другде где су почињене геноцидне радње и остварења геноцидних тежњи НДХ, државе коју је основао усташки покрет и поглавник Анте Павелић. Ми ћемо то наставити да радимо као до сада због оних који су невино страдали, због земље у којој живимо и вредности које делимо са напредним човечанством.
Да ли Пленковић може бити брана налетима национализма и да ли ће се наставити започети пројекти за српску заједницу?
- У програму владе, а коју ми нисмо могли ни требали да подржимо због уласка Домовинског покрета, садржано је све оно што је постојало и пре четири године. Заиста ће само од Пленковића зависити хоће ли то важити за све мањине, то јест и за српску. Верујемо да хоће, али знам да неће бити једноставно.
Како Европа гледа на ове трендове у Хрватској и има ли неких реакција?
- Са европског врха нема реакција, али са нивоа амбасадора неких европских и светских земаља има. Али озбиљне и снажне поруке поводом тога што се догађало у Хрватској током кампање није било, осим неколико странака, међу којима је и СДСС.
Да ли ће се све то одразити и у односима Србије и Хрватске и може ли доћи чак и до погоршања?
- Потенцијали за то постоје и није реално очекивати значајнији напредак у односима двеју земаља. Чињеница да се ни Европска унија не труди, са своје стране, да допринесе унапређењу односа Хрватске и Србије, као део пројекта проширења ЕУ, говори у прилог томе да озбиљних настојања да ствари крену набоље нема. Да ли ће доћи до погоршања и да ли ће бити угрожен договор председника Александра Вучића и премијера Пленковића да се преко мањина успостави мост комуникације и сарадње - надам се да неће.
А можемо ли се надати побољшању односа?
- У овом моменту тешко да до тога може да дође, уз све притиске због геополитичких односа у свету и у региону, у БиХ и на Косову и Метохији. Хрватска и Србија су веома удаљене по свим тим питањима.
Какво је расположење међу члановима СДСС, да ли има захтева за смену вођства странке?
- Нема жеље за промену вођства, али има жеље за повећање активности странке. Има жеље да се странка оснажи и да припадницима српског народа смањи бригу и страхове који постоје након кампање Домовинског покрета и њиховог уласка у владу.
"Новости" ће да се боре
Каква судбина чека загребачке "Новости"?
- Имају своју судбину од првог дана, од континуираних претњи, судских тужби, паљења и покушаја забране. Мислим да код оних који пишу и уређују те новине, без обзира на то да ли се увек и у свему слажу, само побуђују додатну мотивацију да наставе да се боре за медијску слободу. Јер, високо носе заставу слободе новинарства.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)