МИЛАНОВИЋ ВЕЋ ЗНА ДА ОСТАЈЕ У ФОТЕЉИ: Није му нашкодио ни "излет" у кампањи за парламентарне изборе
ИАКО су хрватски председнички избори тек крајем године, Зоран Милановић има највише шансе да освоји други мандат и остане на Пантовчаку. Све анкете указују да уверљиво води пред другим кандидатима, иако владајући ХДЗ још није одлучио ко ће се Милановићу супротставити. Садашњег председника подржавају грађани леве и десне оријентације, иако је званично кандидат СДП-а. Није му нашкодио ни неуспели "излет" у кампањи за парламентарне изборе, када је желео постати премијер, али му је Уставни суд то забранио.

Foto: Tanjug/AP Photo/Darko Bandic
Брз на језику, спреман да увреди сваког ко га критикује, Милановић је у политички живот Хрватске донео до сада незабележен експеримент. Водио је у протеклих пет година беспоштедну битку на речима са премијером Андрејом Пленковићем, са којим се зна још из младих дана, јер су обојица радила у Министарству спољних послова као младе дипломате. Сада су огорчени противници, па се многи питају како ће изгледати будућа сарадња.
Уосталом, до сада је само Колинда Грабар Китаровић била успешна и победила испред ХДЗ-а, док су Стипе Месић, Иво Јосиповић и Зоран Милановић припадали левици.
Улога председника Хрватске више је протоколарна, али са премијером мора усаглашавати кадровска решења у дипломатији, оружаним снагама и сигурносним службама. Милановића и Пленковића очекује договор и око СОА-е, сигурносно-обавештајне агенције, јер досадашњи дугогодишњи шеф Данијел Маркић одлази на функцију у склопу ЕУ. Како уопште не разговарају, а на скуповима где су заједно се ни не рукују, договоре морају да постигну сарадници председника и премијера, што је често веома тешко.
Упорно воде председник и премијер две паралелне спољне поитике, па се не могу усагласити ни око става према комшијама, пре свега БиХ. Милановићу замерају да је у коректним односима са Милорадом Додиком, а двојица најмоћнијих хрватских политичара имају и различите ставове у односу на положај Хрвата у БиХ. Док Пленковић следи политику Европске уније, Милановић је жестоки критичар бриселске администрације, а постоје и нијансе у разликама према НАТО-у.
Због личног сукоба већ годинама се не може постићи договор око именовања амбасадора, па је некима прошло готово два мандата док чекају замене. У Француској и Ватикану Хрватска нема амбасадора, а Милановић и Пленковић су постигли договор само да пошаљу амбасадора Хиду Бишчевића у Београд.
Украјина
ПРЕДСЕДНИК и премијер имају различите погледе и на однос према рату у Украјини. Док Пленковић следи ставове ЕУ и НАТО-а, Милановић сматра да треба сести за сто и постићи договор за прекид рата.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)