КАНДИДАТ ЗА ПРЕДСЕДНИКА ХРВАТСКЕ: Као припадник паравојне јединице претресао "сумњиве станове" нехрвата у Сплиту 1990.

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

11. 11. 2024. у 16:51

ПРЕДСЕДНИЧКИ кандидат на изборима у Хрватској Драган Приморац, којег подржавају владајући ХДЗ и Домовински покрет, као припадник паравојне јединице у Сплиту је 1990. и почетком 1991. учествовао у претресању 3000 "сумњивих станова" у власништву особа нехрватске националности

КАНДИДАТ ЗА ПРЕДСЕДНИКА ХРВАТСКЕ: Као припадник паравојне јединице претресао сумњиве станове нехрвата у Сплиту 1990.

Фото: Принтскрин

Како пише портал хрватског недељника Новости, након што Је откривено да је Приморац крив за штету од 3,6 милиона евра, колико је држава платила уређење његових министарских просторија, као и да је његова мајка купила градски стан у Сплиту по повлашћеним условима и попустом који је добила јер је он живео у њему па га након два дана продала по двоструко вишој цени, као и да је његова поликлиника забележила приличан раст у пословању с државом последњих годину дана, новинари су истражили "ратни пут Приморца", који се кандидовао као независни кандидат за председника Хрватске, али су га одмах подржале и ХДЗ и Домовински покрет. Приморац је прошле седмице примљен и у почасно чланство Хрватског генералског збора, што је изазвало бројне реакције посебно међу опозицијом.

Новинар сплитске Слободне Далмације Винко Вуковић објавио је да је према Андрији Хебрангу, који је изашао из ХДЗ-а кад је објављено да је овај страначки кандидат, Приморац преварант и ратни дезертер који је под радном обавезом побегао у САД и тамо провео рат због чега би требало кривично да одговара.

С друге стране Владо Бужанчић, командант антитерористичке јединице Полицијске управе Сплитско-далматинске од 1. септембра 1990. до 15. јануара 1991. године, тврди да је Приморац као члан теквондо клуба "Коцунар" целу 1990. био укључен у све активности везане уз стварање самосталне Хрватске, да би од 14. јануара 1991. године био укључен и у операције као део антитерористичке јединице.

Бужанчић даље објашњава да је, уз чување председника Фрање Туђмана током Европског првенства у атлетици 1990., један од главних задатака те заправо паравојне јединице била организација противтерористичких послова и превентивно деловање против снајпериста. На Вуковићево питање шта су конкретно радили, Бужанчић одговара: "Претресали смо по Сплиту сумњиве станове".

Према његовим речима, према дојавама су претресли више од 3000 станова.

-То су била гадна времена, сваки човек на терену нам је пуно значио, тако да смо свесно имали паравојску која је за нас обављала све потребне послове на разоткривању непријатељских претњи, каже бивши командант.

Вуковић на то пита: "Јесте ли ви то управо рекли да је Драган Приморац био припадник паравојске која је по Сплиту месецима пре него што су почела ратна збивања упадала у српске станове под оправдањем да се у њима налазе терористи?", Бужанчић одговара: "Без те паравојске никад не бисмо могли имати државу нити бисмо сада ви и ја о овоме разговарали".

Бужанић, пишу Новости, даље истиче да је сваки од 3000 претресених станова био с разлогом под сумњом и да је из њих извучено неколико камиона разног оружја, од пушака до бомби, те да су тако дословно спасили Сплит од снајпериста.

Почетак деведесетих у Сплиту назива се и ратом за квадрате у том граду где је био сваки трећи стан у власништву бивше ЈНА и С СНО. Укупно је у војном фонду било 38.226 станова, од којих их је чак 8.640 било у Сплиту, што не чуди с обзиром да су официри радо долазили да живе у тај град, а посебно да проведу пензију крај мора.

Са пропашћу Југославије, војни пензионери, активни официри, као и цивилна лица на служби у ЈНА, постали су лака мета локалних силеџија који су брзо препознали могућност да се преко ноћи докопају станова на елитним локацијама, пишу Новости.

Деложације су, истичу, почетком деведесетих спровођене практично свакодневно.

Командант Хрватске ратне морнарице адмирал Свето Летица казао је у марту 1992. године да је свих 900 празних станова у Сплиту насилно усељено, с тим да су у 11 посто случајева у станове насилно ушли припадници ХРМ-а, те да је 55 припадника морнаричке пешадије и војне полиције такође незаконито ушло у станове.

У новембру 1993. године, Младен Бајић, тада заменик државног војног тужилаштва за зборно подручје Сплит је у изјави за Ферал Трибјун да је те године примљено 185 тужби против починитеља који су насилно уселили у станове.

Новинари су писали да су први на мети били празни станови, да би 1992. на ред кренуле деложације особа по правилу нехрватске националности. Избацивани су старији људи, жене с децом, без икакве имовине, о чему је Далматински одбор солидарности Тончија Мајића редовно извештавао, подсећају Новости.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује које санкције су управо укинуте Русији