"БЛАГОСТАЊЕ" ПО ХДЗ - ДА ПРЕЖИВЕ, ХРВАТИ ИДУ У ТРСТ: Хрватска међу најскупљим европским државама

УПРКОС "благостању" на које упозоравају политичари из владајућег ХДЗ многи Хрвати да би преживели враћају се шопингу у добром, старом Трсту.

БЛАГОСТАЊЕ ПО ХДЗ - ДА ПРЕЖИВЕ, ХРВАТИ ИДУ У ТРСТ: Хрватска међу најскупљим европским државама

Фото: Free Images Pixabay

Све је драстично јефтиније у комшилуку, а у италијански град, који је био у бившој држави појам за успешну куповину, сада одлазе и млади и стари из свих делова Хрватске. Нема више границе па је могуће купити све без плаћања царина, што преко викенда ствара гужве на тршћанској риви где се најчешће паркирају аутомобили.

Годинама заборављени, тршћански трговци поново уче језик купаца, а Хрвати најчешће долазе не због моде, већ хране. Више од 30 одсто су јефтинији сви прехрамбени производи и козметика у односу на цене у земљи које и даље јуришају на горе. Многи тврде да нема Трста тешко да би преживели "од првог до првог".

С друге стране, хрватски министар финансија Марко Приморац више је него задовољан стањем у земљи и најављује да би Хрватска могла за две године да уђе и у ОЕЦД. Поручује да је Хрватска релативно успешно прошла кроз кризе и да је по стопи раста од 3,6 одсто на европском врху и најављује да би земља за 11 година могла да досегне најбоље у Европи.

Ипак, хрватски грађани те "велике кораке" хрватске економије не осећају. Ништа немају од тога што су агенције за рејтинг дале Хрватској повољне изгледе, ништа немају ни од милиона евра из Брисела. Нису задовољни ни запослени у државним службама којима су повишене плате за 30 одсто пред изборе, јер тврде да су цене врло брзо појеле више плате. Крајње су незадовољни пензионери који све чешће излазе на улице, а сада штрајком прете и просветни радници.

Хрватска више него икада осећа поделу на екстра богате купце станова за 15.000 евра по квадрату и сиромашне, који би за мали стан морали да раде цео живот. Више ни туризам није гаранција доброг живота, јер су превисоке цене одбиле туристе, а тај тренд ће се задржати и следеће године.

У поређењу са Паризом или Бечом сада је Загреб постао скуп град, поготово када се упоређују цене у кафићима и ресторанима. Хрватски хотели на Јадрану и за 50 одсто су скупљи од сличних хотела на Азурној обали, а галопирајућа инфлација довела је Хрватску међу најскупље европске државе. За оне најбројније, сиромашне, једино је решење - правац Трст.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

Коментари (0)

SNORTER TOKEN ПРИКУПИО 1,45 МИЛИОНА ДОЛАРА У ICO ФАЗИ: Помаже трговцима да ухвате следећу 100x криптовалуту без људске грешке