ДОБИЈАЋЕ 1.100 ЕВРА МЕСЕЧНО: Хрватски младићи у униформи осам недеља, обавезни војни рок од јесени
НАПОКОН је постигнута сагласност између хрватског председника Зорана Милановића и премијера Андреја Пленковића, па ће обавезни војни рок у трајању од два месеца кренути на јесен.

Фото HINA/ KABINET PREDSEDNIKA R
Након 17 година Хрватска враћа војну обуку у касарнама у Книну, Слуњу и Пожеги, а војници ће за службу добијати 1.100 евра месечно. Следи још измена закона о одбрани и закона о служби у Оружаним снагама, па ће првих 4.000 будућих војника добити позиве да се јаве у касарнама.
Закон предвиђа да ће студенти моћи да одложе служење војног рока до 29. године, као и активни спортисти и младићи који издржавају породице. Поштеду ће моћи да затраже и у случајевима склапања брака и рођења детета. Посебан статус ће имати они који се позову на приговор савести из верских или моралних разлога. Тада ће младићи бити позвани на тромесечну цивилну службу или да четири месеца обављају активности у локалној заједници. Уколико се неко не одазове предвиђене су казне од 230 до 1.320 евра, а могуће је и полицијско привођење.

Фото: ХРТ принтскрин
Кроз осам седмица обуке, војници ће стећи темељно знање, а учиће се руковање оружјем, безбедност, комуникација и бојно увежбавање. Радни дан почиње у 6.00 часова када следе вежбе и доручак, па обука до ручка и многобројне активности до вечери. Суботом ће бити скраћена војна делатност, а недеља је дан одмора.
За време двомесечног оспособљавања није предвиђено да војници излазе, осим у специјалним случајевима из касарни. На војну обуку се могу, али и не морају пријавити и девојке, а двомесечни боравак у касарнама биће уписан и у радну књижицу. Сви који заврше обуку имаће приоритет у запошљавању, а предуслов је да будући војници прођу лекарски преглед.
Предвиђене бенефиције
Верује се да ће многи младићи остати после обуке у оружаним снагама и наставити професионално усавршавање. У том случају предвиђене су многе бенефиције, као повољни стамбени кредити и добри услови школовање. Хоће ли то успети нико поуздано не зна, али сада је дефинитивно отворен пут за увођење обавезног војног рока, који су увеле и неке европске земље.
До сада су биле разне реакције у хрватској јавности поводом службе, од тога да обука треба да траје дуже, до тога да обавезни војни рок уопште није потребан. Подсећа се да је војни рок укинут и због огромног притиска кроз призив савести, јер су многи желели да избегну војну обуку.
Војне власти уочи одласка првих војника у касарне тврде да су анкете показале да 62 одсто грађана подржава темељно војно оспособљавање и да ће се 67 процената младића одазвати да иде на два месеца у касарне. Оне су оспособљене да приме прве војнике, набављени су нови кревети, униформе и све што је потребно за војну обуку. Будући војници не могу добити отказ на својим радним местима за време док су на обуци, а власти ће их у случају потребе моћи касније да позову на војне вежбе.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)