СРБИЈА ЗА ПЕТРИЊУ ДАЛА ВИШЕ НЕГО КАТОЛИЧКА ЦРКВА: Хрватски медији брује о помоћи Београда, нижу се бесни коментари
ХРВАТСКИ портал Индеx извештава да је након потреса већа помоћ стигла из Србије него од католичке цркве.

Фото: ЕПА/Принтсцреен
Како наводе, два дана након разорног потреса у Петрињи Хрватска бискупска конференција (ХБК) објавила је да ће донирати седам милиона куна помоћи страдалима у потресу, а новац је намењен онима којима је помоћ највише потребна у Сисачкој бискупији и Загребачкој надбискупији.
Како је тада најавио генерални секретар ХБК Крунослав Новак, о даљој помоћи ће се расправљати на предстојећем пленарном заседању ХБК, када ће се анализирати ситуација на терену и утврдити потреба помоћи те ће се одредити и други начини могућег деловања.
Дан раније, односно дан након потреса, како пише Индекс, Влада Републике Србије донела је одлуку да Хрватској упути износ од милион евра финансијске помоћи.
- То је готово 550 хиљада куна више од износа који је уплатила Црква, институција која из џепова порезних обвезника годишње добије око милијарду куна - истиче овај портал.
- Тачан износ који им сваке године дарујемо и даље није познат, јер је Католичка црква у Хрватској финансијски нетранспарентна. Наиме, како је Католичка црква у Хрватској финансијски нетранспарентна и како је захваљујући Ватиканским уговорима капиларно премрежила разна друштвена подручја и добија новац и од државне и од жупанијске и од локалне власти, у овом тренутку је једноставно немогуће сазнати баш сав новац који се с разних државних нивоа и институција слива на рачуне Католичке цркве, која у Хрватској има више од две хиљаде правних особа којима управља или с којима је повезана. Притом је сав тај новац, који Католичка црква добија од државе, изузет од провере Државне ревизије - закључује се у тексту хрватског портала.
Како наводе, до бројке од око милијарду куна годишње дошли су истраживачки новинари који су се бавили том темом, уз напомену да то и даље није коначни износ. Сав тај новац изузет је од провере Државне ревизије.
- И док бискупи чекају идуће пленарно заседање ХБК-а, Србија је већ, како неслужбено дознајемо, одлучила да пошаље нову туру помоћи - истиче овај портал.
Како незванично сазнаје Индекс, из Србије стиже додатних 100 хиљада евра за куповину мобилних контејнера у које ће бити смештене особе које су изгубиле свој дом. Они додају да је та информација незванична и није још потврђена.
- Међутим, кад пишемо о помоћи Цркве, треба споменути да је вараждински бискуп Боже Радош прогласио Дан поста и молитве, а продужио му се и сплитско-макарски надбискуп Марин Баришић који је такође вернике позвао на молитву за жртве потреса - пише Индекс.
У коментарима испод текста углавном је изражен бес читалаца, који скрећу пажњу да ће и ова помоћ Католичке цркве бити пре свега усмерена на обнову верских објеката, и да би црква као институција са миленијумском традицијом која позива на милосрђе морала много више да помогне.
Препоручујемо

ОГЛАСИЛА СЕ БАКА ЉУБА ПОСЛЕ ЗЕМЉОТРЕСА: Добро сам, треба ми само једно (ВИДЕО)
04. 01. 2021. у 09:08

ПОНОВО ЗЕМЉОТРЕС У ПЕТРИЊИ: Тресло се и у Загребу, јачи него онај претходни!
04. 01. 2021. у 08:13

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (2)