НАЈМНОГОЉУДНИЈА ДРЖАВА НА СВЕТУ И НАТАЛИТЕТ: Да ли је пренасељеност мит и зашто се паровима ограничава број деце?
НАЈМНОГОЉУДНИЈА држава Индије објавила је контроверзни план за сузбијање раста становништва. Да ли је то, заправо, потребно?
У Утар Прадешу, најгушће насељеној држави у Индији, предложено је увођење контроверзног закона о смањењу прираштаја становништва.
Предлаже се да они који желе да имају више од двоје деце немају могућност да добију посао у државној служби, буду унапређени, добију одређене субвенције и учествују на локалним изборима.
Утар Прадеш у којем живи више од 220 милиона људи одавно представља изазов за тренутну власт и константно је на ниском нивоу људској индекса развоја.
Стручњаци кажу да се раст становништва, попут оног у Индији већ успорава.
Увођење правила о имању двоје деце повећава ризик од небезбедних и селективних побачаја, с обзиром на дубоко укорењену жељу ка добијању синова, сматрају стручњаци.
Збуњује их нацрт закона који је израдила државна правна комисија, јер је у супротности са политиком контроле становништва Утар Прадеша, која је такође објављена у недељу.
- Предлог закона је у супротности са свеобухватном популационом политиком која се бави широким спектром питања, уз она о сексуалном и репродуктивном здрављу адолесцената, смртности деце, мајки и старењу - рекла је Понам Мутреја, извршна директорка Фондације за популацију Индије.
Да ли је Утар Прадешу потребно правило о броју деце?
Заправо не, кажу стручњаци.
Званични подаци показују да број становника у Индији не расте, у просеку, жене у већини држава имају мање деце него раније, што равна криву раста.
- У Утар Прадешу је потребна контрацепција - уместо да додатно угрозимо жене, треба да обезбедимо приступ широком избору контрацептивних средстава - каже Мутреја.
Стопа плодности у Утра Прадешу се преполовила - са 4,82 у 1993. на 2,7 у 2016. години.
Очекује се да ће до 2025. године бити 2,1, према проценама владе.
С обзиром на стопу пада, "подстицање стерилизације је контрапродуктивно", рекла је Мутреја.
- Оно што нам треба је нестална метода размака - додаје.
Стопа плодности спустила се испод нивоа потребног за смену генерација - 2,1 порођај по жени - у 19 од 22 индијске државе и територија под федералном управом за које су објављени подаци у најновијем Националном истраживању породичног здравља.
Подаци из преосталих девет држава, као и из Утар Прадеша још нису спремни.
Повећана свест, владини програми, урбанизација и већа употреба савремених метода контрацепције допринели су овоме.
Близу половине земаља на свету бележи изузетан пад стопе плодности.
До 2070. године, очекује се да ће се глобална стопа плодности спустити испод нивоа замене генерација, показују подаци Уједињених нација.
Стопа плодности у Кини пала је на 1,3 у 2020. години, док је индијска била 2,2 према последњим подацима из 2016. године.
Зашто се онда ово правило сада уводи?
Према демографима, један од разлога су различите стопе плодности широм Индије.
У шест држава - Утар Прадешу, Бихару, Чатисгару, Џаркханду, Раџастану, Мађа Прадешу - у којима живи скоро 40 одсто становништва Индије, такође се бележи стопа плодности већа од нивоа за замену генерација.
То је у супротности са Кералом, Карнатаком, Андра Прадешом и Гоом.
- Такође, наши градови су пренасељени и лоше испланирани. Они преносе слику прекомерног броја становника - каже доктор КС Џејмс, директор Института за науке о популацији.
Политички аналитичари такође верују да Јоги Адијанат премијер Утер Прадеша жели да се кандидује и следеће године на изборима.
Овим драстичним потезом, он се нада да ће променити слику о себи - јавност га види као десничарског хиндуистичког националисту.
Такође, ово није нова идеја.
Пре три године 125 посланика је писало председнику тражећи да буде усвојен предлог о томе да свака породица има највише двоје деце. Исте године Врховни суд је одбацио неколико петиција којима се траже мере за контролу становништва, јер би то могло довести до "ситуације сличне грађанском рату".
Протекле године, тројица посланика из Адијанатове владе представила су предлог о контроли популације.
Од 1990-тих година 12 држава је увело неку верзију правила о двоје деце.
Да ли је успело?
Тешко је рећи јер су различите државе увеле различите верзије - негде су га оставили као правило, док су други увели финансијке подстицаје, али и казнене мере.
Не постоји ни независна процена, али студија у пет држава показала је пораст небезбедних и сексуално селективних побачаја, а мушкарци се разводе од супруга или дају децу на усвајање.
Резултати су различити - у четири државе закон је укинут.
У Бихару није на снази од 2007. године, али је у земљи висока стопа плодности 3,4, док је у Керали, Карнатаки и Тамил Наду забележен изузетан пад стопе плодности без таквих норми.
- Индија је у савршеној фази што се тиче расподеле становништва - каже Нирањан Сагурити директор канцеларије Савета за становништво у Индији.
Стручњаци кажу да је Индија ушла у демографску дивиденду - способност младе и активне радне снаге да покрене привреду из сиромаштва.
Остаје да се види како се у Индији то може да искористи, посебно у многољудним државама попут Утар Прадеша.
- Морамо да улажемо у образовање и здравствене системе, можемо да учимо од Шри Ланке, која је повећала старост девојчица за ступање у брак или од Бангладеша и Вијетнама, који су омогућили да контрацепција дође до жена - рекла је Мутреја.
(Би би си)
Препоручујемо
ТРАЖЕ ПОМОЋ ОД РУСИЈЕ, ИНДИЈЕ И КИНЕ: Авганистан тоне у хаос, талибани напредују
10. 07. 2021. у 07:06
ОД КОВИДА УМРЛО ВИШЕ ОД ЧЕТИРИ МИЛИОНА ЉУДИ: Највише преминулих у САД, Бразилу и Индији
08. 07. 2021. у 13:23
ДАЛАЈ ЛАМА ПРОСЛАВИО 86. РОЂЕНДАН: Посебну захвалност упутио Индији (ФОТО)
07. 07. 2021. у 00:44
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)