НОВА БОЛЕСТ ХАРА СВЕТОМ: Појављује се после короне, напада плућа, у Индији убила преко 4.000 људи

Новости онлајн

21. 07. 2021. у 19:03

И ДОК се свет месецима бори са новим сојевима корона вируса, друге земље погађа нова болест за коју многи можда и нису чули - у питању је црна гљива. Ова болест највише напада плућа и синусе, а уколико се не третира на време, лако може да изазове трагичан исход.

НОВА БОЛЕСТ ХАРА СВЕТОМ: Појављује се после короне, напада плућа, у Индији убила преко 4.000 људи

Фото Промо

Више од 4.300 људи умрло је у Индији од последица црне гљиве, или стручно мукормикозе, која највише напада особе које су прележале корона вирус јер је њихов имуни систем ослабљен или пацијенте имају нека пропратна стања, нарочито дијабетес.

Црну гљиву узрокује буђ која се налази у влажном окружењу попут тла или компоста и може напасти респираторни тракт. Није заразна и не шири се од особе до особе.

Оба болест обично погађа синусе или плућа након што особа удахне гљивичне споре у ваздуху, а може утицати и на кожу након посекотине или опекотине. Симптоми зависе од тога где у телу гљивица расте, али може укључивати оток лица, грозницу, чиреве коже и црне лезије у устима.

Болест "почиње да се манифестује као иритација коже у ваздушним џеповима који се налазе иза нашег чела, носа, јагодичних костију и између очију и зуба", наводи индијско Министарство здравља. Затим се шири на очи, плућа, а може да се прошири и на мозак. То доводи до црњења или промене боје носа, замућења или двоструког вида, болова у грудима, отежаног дисања и искашљавања крви.

- Један од начина путовања мукормикозе је инвазија на крвне судове - рекао је др Хемант Такер, лекар консултант и специјалиста за кардиометаболике у болници у Мумбају.

Он додаје да ова болест угрожава циркулацију до дисталног органа, и на тај начин настаје оно што се назива некроза или одумирање ткива, које затим постаје црно. Због тога се зове црна гљив.

Према речима стручњака болест се углавном јавља између 12. и 18. дана од прележане короне.

У најтежим случајевима, инфекција "пролази кроз крвне судове у мозак", потенцијално узрокујући губитак вида или стварајући "зјапећу рупу" на лицу, тј. дешава се да мора да им се уклони око како би се спречило ширење инфекције.

Шта још може да доведе до мукормикозе?

Стручњаци сматрају да, осим дијабетеса, и неадекватна употреба стероида приликом лечења ковида може да доведе до мукормикозе и других гљивичних инфекција.

Током пандемије су у многим земљама лекари "шаком и капом" преписивали углавном две врсте кортикостероида - дексаметазон и метилпреднизолон, а у Индији су ови лекови коришћени готово код свих ковид оболелих на болничком лечењу. Није проблем што су ови лекови дати, већ је проблем што су лекари, услед пренатрпаности послом преписивали погрешне дозе а и многи су терапију узимали на своју руку, без лекарског надзора.

Власти су апелове на грађане да се не лече сами и да не узимају лекове без консултације са лекаром, јер последице могу бити стравичне.

Где је све регистрована црна гљива?

Пре него што је почела пандемија корона вируса, најмање 38 земаља света пријавило је случајеве мукормикозе.

Највише случајева бележено је у Индији и Пакистану где је годишње од црне гљиве оболело 140 на милиона становника, показују статистике.

Др Давид Денинг са Универзитета у Манчестеру, који је стручњак за гљивичне инфекције, каже да је број оболелих од мукормикозе у Индији био и раније већи него било где у свету, чак и пре пандемије.

- Мукормикоза је уско повезана са лоше леченим дијабетесом, а много људи у Индији има дијабетес- каже он.

Што се тиче пацијената који се опорављају од ковида, према недавним истраживањима, чак 94 одсто оних који имају мукормикозу имају и дијабетес. Исто тако, већина пријављених случајева, чак 70 одсто, потиче из Индије.

У Индији забележено 4.300 смртних случајева

Индија је према подацима Министарства здравља до сада забележила 45.374 случаја инфекције овом болешћу, мада се страхује да је тај број много већи.

Најтеже погођене државе су Махарастра и Гујарат у којима је 1.785 људи преминуло од ове инфекције.

Рагурај Хегде, очни хирург из Индије, који је лечио на десетине пацијената заражених овом болешћу, каже да је број регистрованих, али и преминулих, много већи у односу на званичне податке.

- Обично се смрт код мукормикозе дешава неколико недеља или месеци након преболевања болести. Наши садашњи системи нису довољно добри да би лепо анализирали ове податке, рекао је лекар.

Бројеве такође треба узети са резервом јер је ситуација са инфекцијом била тежа у руралним подручјима, а само мали број њих стигао је до већих градова.

- Виђамо пацијенте који су се агресивно лечили због болести, који су затим отпуштени из болница, враћајући се са поновљеном инфекцијом која се затим манифестује на очима или мозгу, тада је ситуација много тежа - рекао је Хегде.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.

05. 01. 2025. у 16:19

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

Коментари (0)

СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?! Жена, чувена певачица, наручила убиство кошаркаша?