ЈЕДУ ШТА ИМАЈУ У КУЋИ, НА ПОСАО НИКО НЕ ИДЕ: Авганистанац Абдулах који од 2016. живи у Београду, о ситуацији у Кабулу где му је породица
СИТУАЦИЈА у Кабулу је крајње несигурна. Свакодневно се чујем са породицом и они тврде да је земља на ивици рата. Народ не воли талибане, али без обзира на то они су заузели 89 одсто државе. Имају силу у својим рукама и сви им се покоравају.

Слика са улица Кабула / Фото АП
Овим речима преноси искуства своје породице о стању у Авганистану Абдулах, који је још 2016. године дошао у Београд, али и даље у комуникацији са људима не користи своје право име и презиме. Каже, никад се не зна. Данас ради са мигрантима који стижу у српску престоницу, а пошто говори седам језика, између осталог јако добро је научио и српски, на овај начин зарађује за живот.
У Кабулу данас живе његови родитељи, брат и четири сестре и јако је забринут за њихову безбедност. Он објашњава да су се данас у Авганистану ујединили влада и опозиција, а највећи ризик, по њему, представљају особе које талибани представљају маршалима.
- Тамошњи национални херој је Ахмет Шамат, кога талибани не прихватају, али је народ уз њега. Бојим се да ће управо због тога избити озбиљан сукоб између Северне алијансе и групе муџахедина - каже он.
Талибани тренутно у Кабулу контролишу саобраћај, претресају аутомобиле и то најчешће оне који су припадали полицији и војсци. Сада су та возила запленили и возе их по граду.
- Саобраћаја у самом центру је све мање, људи не иду на посао иако их преко медија талибани стално позивају да се врате нормалном животу. Људи немају поверења. Већина продавница је затворена. Једу оно што имају у кући - каже нам Абдулах.
Абдулахове сестре су удате и имају децу. Никада нису биле запослене, раде само њихови мужеви. Сви они би врло радо у овом тренутку напустили Авганистан, али због деце не желе да се упусте у избеглиштво без легалних папира.
- Чујем се свакодневно са свима. Нико не излази из куће. Убеђени су да ће новонастала ситуација натерати многе људе да крену пут Америке, Канаде и Европе, а они који су већ избегли сада су сигурни да се никада неће вратити у домовину.
УКИНУЛИ ЉУДСКА ПРАВА
КРАЈЕМ деведесетих година, прича Абдулах, у Авганистану је било немогуће живети. Девојкама је забрањивано образовање, нису имале право да излазе чак ни у куповину. Сви мушкарци су морали да носе браду, а нигде у граду није могла да се чује музика. Није било телевизије и биоскопа.
- Живело се без посла, хране и одеће. Бојим се да ће се ускоро догодити исто. Талибани су ускратили Авганистанцима сва људска права, посебно ако нису Паштуни - каже саговорник "Новости".
Препоручујемо

ОШТРА ПОРУКА ЕРДОГАНА ЕВРОПИ: Преузмите одговорност за избеглице из Авганистана
19. 08. 2021. у 20:33

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)