ПАСОШ ОД ИМИГРАЦИЈЕ ПРАВИ НЕМЦЕ: Милован Божовић, амбасадор у пензији, о двојном држављанству

Ивана Станојевић

31. 10. 2021. у 13:40

ДВОЈНО држављанство Берлин разматра са циљем подстицања имиграције, која је контролисана и регулисана законом.

ПАСОШ ОД  ИМИГРАЦИЈЕ ПРАВИ НЕМЦЕ: Милован Божовић, амбасадор у пензији, о двојном држављанству

Фото: Н. Скендерија

Одобравање још једног, поред немачког пасоша, које се најављује, утицаће свакако на Србе који су се у ову земљу доселили током деведесетих година или касније. Њих, међутим, нема толико много, као што има грађана Русије и Казахстана, око милион и по, или Пољске, Ирана и Авганистана, више од милион укупно, па ће ова новина њима још више значити.

Ово, у интервјуу за "Новости", истиче Милован Божиновић, амбасадор у пензији, који је осам година обављао дужност дипломатског представника у Немачкој и Аустрији. Наш саговорник додаје да ће се питање статуса избеглица пристиглих последњих пет година, кад је реч о држављанству, тек отворити. Политичари три странке које ових дана настоје да формирају владајућу коалицију после федералних избора у Немачкој, социјалдемократе, либерали и Зелени, поручују да је двоструко држављанство скоро, па готова ствар.

Фото: Н. Скендерија

Колико дуго се већ званични Берлин "носи" са овом темом?

- Право странаца на двоструко држављанство већ је деценијама контроверзно питање немачке политике, што не треба да чуди, будући да у Немачкој данас око десет милиона грађана има стране корене. Са доласком око милион и по Сиријаца и избеглица из других земаља, током последње три-четири године, то је питање заоштрено. Што се грађана нашег порекла тиче, ваља приметити да некадашњи "радник на привременом раду" више није политички релевантна тема немачке политике. Они су одувек важили као групација која се лако и неконфликтно интегрисала у немачко друштво и већина, посебно друга и трећа генерација, и данас јесу немачки држављани.

Да ли, по вашем мишљењу, Немци Србији "отимају" кадрове и тако штете домаћем тржишту?

- Феномен "одласка на рад у Немачку" је данас једнако актуелан, ако не и актуелнији, него шездесетих и седамдесетих година. Разлика је у томе што је раније одлазила такозвана физичка радна снага, дакле мање квалификовани радници, а данас је то претежно средње и висококвалификована млађа генерација. И док је ранији егзодус растеретио наше тадашње тржиште рада, смањио конфликтни потенцијал друштва и деценијама, па и данас, допремао значајна девизна средства, ово садашње исељавање би могло имати, временом, све негативније последице.

На какве последице мислите?

- Није проблем у асимилацији и губитку идентитета - те појаве су данас изгубиле некадашњу драматику - већ у отицању најважнијег развојног ресурса данас, а то су знање и стручност по највишим стандардима. А управо то траже све развијене земље и не бирају средства да постигну тај циљ.

Шта чека Европу и посебно наш регион са "семафор коалицијом"? Да ли ће нас приближити ЕУ или удаљити од ње?

- Зелени, којима ће највероватније припасти ресор спољних послова, унеће одређене промене у немачку спољну политику, вероватно више по стилу, него по суштини. Ми ћемо се, имајући у виду актуелне прилике, највероватније сусрести са појачаним изазовима. Зелени имају једно нападно русофобно држање и свако ко нема дистанцу према Русији - а све више и према Кини - већ због тога је стално на "тапету". У свим за нас кључним темама, као што су Косово и Метохија, БиХ, они нам, у најмању руку, нису истомишљеници.

Улазак Зелених у немачку владу донеће новине, позитивне или негативне?

- Из свог искуства, као тадашњи амбасадор у Немачкој, напоменуо бих да је премијер Зоран Ђинђић био у добрим односима са већином чланова немачке владе - са канцеларом Герхардом Шредером чак у пријатељским - док су односи са Зеленим односно Јошком Фишером били видљиво хладнији и дистанцирани. И после Ђинђићеве смрти, Фишер је правио низ "превида", којих је било сувише да би били случајни.

На које "омашке" Јошке Фишера конкретно мислите?

- Упорно је понављао да је "због српске агресије у Босни и Херцеговини погинуло 300.000 људи", уз потпуно игнорисање наших протеста и тврдњи да је то и политичка и фактографска бесмислица. Врло дуго је проповедао лаж да је до погрома Срба 2004. дошло након што су Срби "натерали двоје албанске деце да се удаве у реци". На седници Савета безбедности ОУН, након убиства двоје српске деце на Бистрици, тражио је да у изјаву СБ уђе да су "погинула два српска и два албанска детета"...Препоручио бих домаћој власти да буде приправна на овакве "гафове", али и да се, колико је могуће у датим условима, задржи наш животно важан правац стабилних односа са Немачком.

Фото: Архива

Француска пример за опомену

Колико је разматрање двојног држављанства везано за чињеницу да је Немачка упућена на страну радну снагу?

- Немачка ће још дуго, сигурно дуже од деценије, бити упућена на радну снагу кроз усељавање и зато је питање њене интеграције у друштво од огромног значаја. Савремена Француска, са пет милиона недовољно интегрисаних Арапа, пример је за опомену.

Двоструко држављанство управо јесте начин да Берлин усклади те две стране "медаље", да је неопходан увоз радника и да сви они, без изузетка, треба да буду у потпуности интегрисани у немачко друштво.

Намера да сустигну конкуренте

Како оцењујете "модернизацију Немачке" коју најављују Зелени, која обухвата и легализацију канабиса?

- "Модернизација Немачке" је борбени поклич којим је такозвана семафор коалиција победила. Обриси те политике су дати - инвестирање у науку и истраживање да би Немачка сустигла конкуренте. Заправо, највише се мисли на Кину, али и на одупирање америчком монополу у информатичкој области. Легализација канабиса је маргинално питање и више је остатак преокупација Зелених са њихових политичких почетака осамдесетих година. Овај, за немачке прилике нестандардан речник будуће коалиције, наилази на добар пријем у млађем бирачком телу и последица је засићености политиком чији је симбол Меркелова.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ЈОКИЋ - ТЕОДОСИЋ! ТО БИХ ВОЛЕО: Интересантна изјава првог човека грчког клуба (ВИДЕО)