БРИТАНИЈА У ПРЕДВОРЈУ ПАКЛА: После несташице горива нова криза погађа острвљане – нема меса
БРИТАНИЈА се суочава са потенцијалном новом несташицом због мањка радника.

Privatna arhiva
После горива, које због мањка возача није имао ко да превезе до пумпи, сада су у проблему произвођачи и продавци меса, али и купци, јер тој земљи недостаје више од 10.000 обучених месара, па се трупови закланих свиња и говеда шаљу на обраду у Ирску и Холандију.
Фармери у Британији су суочени са великим проблемима, јер више не могу да хране животиње које су одавно требале да заврше у кланици, каже Зои Дејвис, шефица Националне асоцијације за узгој свиња у Великој Британији, преноси Гардијан.
-У предворју смо пакла. Поједине кланице одложиле су пријем свиња до средине децембра, а сада нису сигурне ни да ће то бити до Божића, каже она.
Прерађивачи меса у Британији не могу да нађу довољно квалификованих месара, па месо намењено британском тржишту прво шаљу у земље ЕУ на обраду, да би се оно потом враћало у британске продавнице. Прерађивачи јунетине шаљу је у Ирску на обраду и паковање, каже Ник Ален, први човек Асоцијације за прераду меса у Британији. Кланице који се баве свињским месом шаљу га такође на обраду у Холандију.
Проблеми су настали због Брегзита, баш као и у случају возача камиона, јер радници из других земаља ЕУ који су обављали те послове, сада морају да имају визу.
Иако је британска влада у мере којима се предвиђају олакшице за њихово добијање унела и месаре, то слабо помаже. Сезонске визе на шест месеци добиће око 800 месара, а недостаје их између 10.000 и 12.000. Ни они који су добили сезонске визе неће стиће пре средине новембра, каже Ален и додаје да је за обуку квалификованог месара потребно око 18 месеци.
Због смањеног капацитета у кланицама и фабрикама за прераду меса, фармери су до сада убили око 10.000 здравих свиња које више не могу да хране и за које више немају простора како им не би угрозиле производњу, али и које због прекомерне тежине више не могу у кланицу, показују подаци Националне асоцијације за узгој свиња.
Проблема ће имати и трговине које продају месо. Пошто оно иде на обраду у земље ЕУ, више неће моћи да буде третирано као домаће, већ као увозно. Додатни трошкови по камиону меса биће око 1.500 фунти, укључујући трошкове транспорта и царине. Уколико проблем не буде решен до јула 2022, до када је одложен Брегзит пропис о контроли меса из ЕУ, британско месо ће морати да прође и ту процедуру како би стигло у британске продавнице.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо


МАКРОН ИЗ ГЛАЗГОВА: Француска има нови предлог за решвање спора са Великом Британијом
01. 11. 2021. у 21:33

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)