ЛУКАШЕНКО ДЕЖУРНИ КРИВАЦ: САД, Британија и земље ЕУ оптужиле Белорусију за мигрантску кризу
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе, Велика Британија и земље ЕУ у Савету безбедности УН сматрају да је миграциону кризу на граници са Пољском створила Белорусија и осуђују је, наводи се у заједничком саопштењу ових земаља објављеном након затворених консултација у Савету безбедности УН.

Фото АП
Естонија, Француска, Ирска, Норвешка, Велика Британија, САД, уз Албанију „осудиле су организовану инструментализацију људи чији су животи и добробит угрожени“, како сматрају, „из политичких интереса Белорусије“. По мишљењу наведених земаља, Минску је циљ „дестабилизација ситуације на спољним границама суседних држава и ЕУ и скретање пажње са кршења људских права унутар саме Белорусије“.
Нове санкције
Стране су спремне да разговарају о санкцијама против власти Белорусије и оних који, како сматрају, доприносе миграционој кризи на граници са Пољском.
- Заједно изражавамо солидарност са Пољском и Литванијом и спремни смо да разговарамо о даљим мерама које можемо да предузмемо да их подржимо, као и мерама против оних који су умешани и помажу дејствима режима (председника Александра) Лукашенка, обезбеђујући могућност незаконитог преласка спољне границе Европске уније - наводи се у саопштењу.
Земље су обећале и да ће чувати јединство и одлучност у заштити Европске уније од „хибридних операција белоруских власти“. Такође су позвале на сарадњу домовина миграната, које треба да упозоре своје грађане „да не упадају у замку белоруских власти“.
Западне земље такође су позвале Минск да мигрантима пружи неопходну заштиту и помоћ.
„Наглашавамо да се све радње морају предузети на основу основних вредности, како би се заштитили животи људи“, наводи се у документу.
Претња регионалној безбедности
Стране такође сматрају да су белоруске власти претња за регионалну безбедност и позивају на мере против њих.
Према њиховом мишљењу, поступци власти у Минску су „неприхватљиви и захтевају оштру међународну реакцију и интеракцију како би се Белорусија позвала на одговорност“.
- Ова (ситуација) показује да је режим Лукашенка постао претња за регионалну стабилност - сматрају аутори саопштења.
Криза на граници Белорусије са Летонијом, Литванијом и Пољском, куда су се од почетка године упутили мигранти, заоштрила се 8. новембра. Неколико хиљада миграната дошло је до белоруско-пољске границе и не напуштају пограничну зону. Неки од њих покушали су да уђу у Пољску разбијајући ограду од бодљикаве жице
Неке групе миграната повремено успевају да продру у Пољску. Остали се налазе на територији Белорусије у шаторском кампу у шуми у близини границе – према прелиминарним проценама, тамо је око две хиљаде људи, укључујући жене и децу. Белоруска страна им доставља хуманитарну помоћ. Са друге стране, пољске власти појачале су војно присуство на граници.
Земље Европске уније оптужују Минск за намерну ескалацију кризе и позивају на увођење санкција. Председник Белорусије Александар Лукашенко сматра да су за ову ситуацију криве саме западне земље, због чијих акција људи беже од рата.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО:
Ко је тровао највећег Путиновог противника?
Препоручујемо

ПРЕВАЗИЛАЗЕ СВЕ ГРАНИЦЕ: Русија одговорила на оптужбе Пољске за мигрантску кризу
10. 11. 2021. у 10:43

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (1)