ОЖИВЕЛА ТАЈНА КЕНЕДИЈЕВОГ УБИСТВА: Шта стоји у 1.500 "нових" докумената о атентату на убедљиво најпопуларнијег шефа Беле куће
ПОВЕРЉИВА документа које је објавила администрација Џозефа Бајдена о убиству 35. америчког председника Џона Ф. Кенедија 1963. године, уместо кључних доказа и нових чињеница о атентату, понудила су "материјал" за сумње. Огромна већина од скоро 1.500 докумената које је амерички Национални архив објавио као нове, углавном су само дупликати претходно објављених.
Пошто више од 10.000 докумената неће бити виђено пре 15. децембра 2022. године, сходно наредби Бајдена, истраживачи Кенедијевог убиства кажу да увек важи парола "следећи пут", јер ЦИА, ФБИ и друге агенције ометају објављивање докумената које је одобрио Конгрес 1992. године. Центар за ефикасну владу тврди да постоји више од милион записа ЦИА у вези са убиством који никада нису доспели у јавност.
Више Владиних комисија, укључујући Воренову, која је истраживала 10 месеци, закључило је да је Кенедија усмртио Ли Харви Освалд, у петак, 22. новембра, 1963, у Даласу, у Тексасу, у 12.30 по локалном времену, док се возио са супругом Жаклином у председничкој колони. Но, већ од првог Галуповог истраживања 1966. године, постало је јасно да се већина Американаца не слаже са овим налазима. Уље на ватру сумњи долила је друга Владина комисија која је 14 година касније закључила да је Кенеди био на мети још једног нападача. И после 58 година две трећине Американаца сматра да је убиство Кенедија "било резултат завере, а не једног нападача".
Према једној од тих теорија, иза убиства стоји лидер тадашњег СССР-а Никита Хрушчов који је, љут што је морао да одступи после кубанске ракетне кризе, ангажовао Харвија Ли Освалда, школованог у СССР и супруга Марине, жене руског порекла, да убије Кенедија. Други верују да је мафија, љута на Кенедија што је лоше организовао инвазију у Заливу свиња, и забринута због повратка америчког организованог криминала на Кубу, ликвидирала председника. Једна теорија каже да су убиство Кенедија наручили Кубанци, противници лидера из Хаване Фидела Кастра. Они верују да је Џек Руби, власник ноћног клуба у Даласу, који је имао везе с мафијом и убио Освалда два дана пошто је ухапшен, заправо кривац за Кенедијеву смрт.
Председник САД Линдон Џонсон, који је наследио Кенедија, био је најватренији заговорник теорије да је наручилац убиства кубански лидер. "Кенеди је покушавао да среди Кастра, али је Кастро први средио њега", изјавио је Џонсон 1968. године. Кастро је 1977. године казао да је то "потпуна глупост", па се прича окренула против Џонсона који је, наводно, ковао заверу против Кенедија уз помоћ агената ЦИА и тајкуна који су сматрали да ће остварити већи профит ако он дође на власт. Џонсону је, наводно, помагао и будући председник Џорџ Буш, који се задесио у Даласу баш на дан убиства. Пошто се у готово свим теоријама помиње ЦИА, неки тврде да је Освалд заправо био њен оперативац, кога су представили као комунисту.
Чињеница је, међутим, да је и поред информација да му у Тексасу прети опасност, како од десничара, тако и од прокубанских активиста, Кенеди инсистирао да кров његових кола буде спуштен. Деценијама после атентата спомињало се да се у окружењу Кенедијеве поворке налазило више атентатора (спомињало се чак шест), али извесно је да су смртоносни меци дошли из једног смера - складишта.
Званична верзија наводи да је Освалд, када је дочек председника почео, напунио шаржер пушке са три метка. Кад је поворка прошла складиште, Освалд је промашио и погодио асфалт, лево од кола. Пуцањ је на тренутак изазвао шок, а телевизијске камере које су све преносиле уживо су почеле да траже одакле пуцањ долази.
Међутим, Освалд је поново испалио хитац који је Кенедија погодио испод потиљка, и изашао кроз врат, озбиљно повредивши душник. Кенеди је имао могућност да преживи да је пао у несвест унапред, али због проблема са кичмом, он је био приморан да носи мидер који му је то онемогућавао. Тако је Освалд искористио и последњи метак, који је председника погодио у потиљак, прошао кроз продужену мождину и разнео део лобање и великог мозга. Кенеди је преминуо на путу за болницу у Даласу.
Док је свет био у шоку после снимака кабриолета у Даласу, у ком су хици угасили живот америчког председника, дневник "Њујорк тајмс" је писао да "Кенеди има величину Томаса Џеферсона, Абрахама Линколна и Френклина Рузвелта". Пола века касније, тадашња поређења показала су се далековидим. На крају прве деценије 21. века приврженост му је исказало чак 85 одсто суграђана, 11 одсто више него првом наредном најпопуларнијем председнику, Роналду Регану. На листи најпопуларнијих 20. века, Џеј Еф Кеј је одмах је иза Мартина Лутера Кинга и мајке Терезе.
Свега 15 година после Другог светског рата, улазак у Белу кућу енергичног, младог и шармантног председника, чији мото је био "све је могуће", брзо је нашао пут до срца Американаца. Председничка заклетва најмлађег америчког лидера 1961. године коинцидирала је и са крајем рецесије и узлетом економије. Но, на најпрестижнијој вашингтонској адреси Кенеди је успео да проведе једва хиљаду дана, и у његове заслуге убраја се стварање мировних трупа, споразум о забрани нуклеарних тестова, једнака права за све пред законом, развој свемирског програма. Памте га као првог од шест америчких председника који су служили у америчкој морнарици, и одликован је после рањавања у Другом светском рату, али и по кубанској кризи 1962. године, када је хладноратовски свет за длаку избегао нуклеарни рат.
Упркос открићу накнадних компромитујућих података из Кенедијевог живота, о везама са организованим криминалом, плејбојевском начину живота, скриваним болестима, Кенедију је пошло за руком да оживи оно чему га је учио отац Џо Кенеди - да "није важно оно што јеси, већ оно што људи мисле да јеси". Џек и Џеки били су млађи од свих претходних председника и првих дама, миљеници медија као звезде шоу-бизниса, пре него као политичари.
Иза гламура, међутим, америчка "династија" Кенеди, чији је Џеј Еф Кеј био најистакнутији представник, искусила је многе трагедије. После два побачаја прве даме, син Патрик Кенеди умро је недуго по рођењу, августа 1963. године. Старији Џеков брат Џозеф Кенеди погинуо је у Другом светском рату у 29. години, покопавши породичне наде да ће, заправо, он бити председник САД.
Председник је постао Џон Кенеди, али је, као и његов брат државни тужилац Роберт, или Боби, убијен у атентату. Сенатор Тед Кенеди два пута је избегао смрт у саобраћајним несрећама. Умро је 2009. године у 77. години од малигног тумора мозга. Џон Кенеди, рођен неколико дана пошто је његов отац изабран за председника, погинуо је у авионској несрећи 1999. године. Каролин Кенеди, рођена 1957. године, једино је живо дете Кенедијевих. Постала је најпре амбасадор САД у Јапану, а прошле недеље је именована за дипломатског представника своје земље у Аустралији.
КО ЈЕ ЛИ ХАРВИ ОСВАЛД
Искусан снајпериста Ли Харви Освалд је био бивши амерички маринац који се образовао током боравка у Совјетском Савезу, док га је истрага повезала и са кубанском Тајном службом. Недељу дана уочи атентата хонорарно се запослио у складишту школског инвентара у Даласу, а тог дана је био једини који је ту ушао. Два дана после атентата, Освалда је убио Џек Руби. Умро је 24. новембра 1963. у "Паркленд меморијал" болници, у којој је, два дана раније, умро и Кенеди. Воренова комисија је 1964. године установила да је Освалд деловао сам, а седамдесетих је утврђено да је, иако је Освалд пуцао, председник највероватније убијен као резултат завере.
Препоручујемо
ПЕТ КУЛТНИХ ФОТОГРАФИЈА КОЈЕ СУ ЛАЖНЕ: Четврта је подигла највише прашине (ФОТО)
17. 11. 2020. у 22:47
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (1)