КАКО ДА СМАЊЕ БРОЈ НАРКОМАНА? Канађани и Американци би да декриминализују употребу хероина!
ЛИЧНА употреба хероина могла би да буде декриминализована у деловима САД-а и Канаде у нади да ће се зависници одрећи наркотика и лечити се, преноси The Telegraph.
Док је Лондон прошле недеље био последњи велики град у свету који се заложио за декриминализацију поседовања канабиса, ставови према много тежим дрогама већ омекшавају, а за то време се Северном Америком шири револуција у политици према проблему дрога.
Торонто, највећи канадски град с око три милиона становника, сада се залаже за допуштање зависницима и корисницима дрога да имају код себе мале количине хероина, кокаина и фентанила, снажног синтетичког опијата, без страха од кривичног прогона.
Тај нацрт подупиру градски званичници, који тврде да би блажи приступ корисницима дрога олакшао добијање помоћи, посла и становања, будући да не би носили стигму кривичног прогона досјеа.
Попут Ванкувера, Торонто већ покушава да смањи зависност о дрогама, дозвољавајући да се прописане алтернативе дрогама дају у надзираним "собама за конзумацију", што је приступ који се такође испробава на Менхетну.
- Криминализација није успела. Не чинити ништа није успело. Ничије здравље се није побољшало. Морамо покушати нешто друго - изјавила је Рајанон Томас, која координира рад на сузбијању употребе дроге у Торонту.
Џастин Трудо, либерални канадски премијер, изјавио је крајем прошле године да је отворен за декриминализацију и да је недавно поставио новог министра за ментално здравље и зависности.
Број смртних случајева у Канади од предозирања опиоидима као што су хероин и фентанил креће се у смеру обарања прошлогодишњег рекорда.
У међувремену у САД-у, где се такође шире програми декриминализације, 100.000 људи умрло је од предозирања дрогом у 12 месеци, што је први пут да је смртност од употребе дрога прешла тај праг.
Декриминализација значи да, иако би поседовање и даље било противзаконито, починитељи не би били кривично прогоњени и добили казнени досије, већ би били кажњени новчано и преусмерени у програм лечења. Дилери би се, пак, и даље суочавали с пуном снагом закона.
У САД-у недавни обрт представља радикалну промену од приступа "рат против дрога", који датира још из времена администрације Ричарфа Никсона.
- Криминализација особа које узимају дроге имала је негативан утицај и исходе - изјавила је за Телеграпх Нора Волков, управница Националног института за злоупотребу дрога у САД-у, који се финансира из федералног буџета.
- То је довело до прекомерног затварања афроамериканаца и хиспаноамериканаца у овој земљи. Више осуђених за конзумирање дрога били су афроамериканци, иако нема доказа да они користе више дрога од белаца.
Додаје и да деца зависника који су завршили у затвору имају већу вероватноћу да ће и сама постати зависна.
Орегон је једна од првих држава која је кренула у смеру декриминализације тешких дрога.
Бирачи су подржали ту промену на референдуму 2020. године, а према којој поседовање малих количина дроге - попут два грама хероина - подлеже новчаној казни од 100 долара.
Казна се поништава ако се позове хитна полицијска телефонска линија и особа се добровољно пријави на медицинску процену.
Слична легислатива расправљана је и на Роуд Ајленду, Масачусецу и Мејну, где је меру увела Ан Пери, демократска посланица и пензионисана медицинска сестра.
Подстакло ју је искуство рада у руралном делу државе где је зависност, посбно о опиоидном оксиконтину, врло раширена.
- Имали смо људе који су се опорављали, али су и даље имали проблема. Кад би отишли у затвор, престали би да се лече и поновно су се јавили. Било је и људи који су били на опоравку, али зато што су били осуђени за кривично дело добили су одбијенице за посао.
Њеном предлогу опирала се локална полиција, па је одобрен само у доњем дому законодавног тела државе Мејн.
- Противимо се томе због учинка који има на људе - рекао је Едвард Толан, представник шефова полиције те државе.
Канадска полиција заузима другачији став и склона је томе да се у Ванкуверу и Торонту декриминализује приватна употреба тешких дрога.
- Имали смо ванредну ситуацију у јавном здравству овде у Канади са значајно повећаним бројем смртних случајева од предозирања - рекао је за Телеграпх Мајк Сер, председавајући радне групе канадске владе за коришћење илегалних супстанци.
- У 2015. години, овде у Британској Колумбији, где живи пет милиона становника, било је 529 смртних случајева од предозирања дрогом. Сада смо у ритму који иде према више од 2.000. То значи да шест људи умире сваки дан - додао је Сер, иначе шеф полицијске управе Аботсфорд.
- Кривичноправни систем не мења исходе. Постоји стигма коју ове дроге носе са собом, због чега се људи нерадо јављају и траже помоћ. Не желимо да људи узимају дрогу, али они који продају, увозе и производе ту дрогу и угрожавају нашу заједницу биће приоритет за полицију.
У целој Канади дозвољена је рекреативна упораба марихуане за одрасле. У САД-у је то легално у 18 држава, а Вашингтон и Конгрес разматрају укидање савезне забране.
Но, неки законодавци желе да иду даље у декриминализацији, али не и легализацији употребе тешких дрога.
(Телеграф.рс)
БОНУС ВИДЕО - ВЕЛИКА МЕЂУНАРОДНА АКЦИЈА ПОЛИЦИЈЕ: Ухапшени Срби, потерница издата и у Бугарској
Препоручујемо
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)