НОТР ДАМ ЈОШ ВИДА РАНЕ ОД ПОЖАРА: У пуном јеку радови на Богородичиној цркви у Паризу, чији је кров изгорео, а ентеријер оштећен

БОГОРОДИЧИНА црква у Паризу, савременица српског манастира Студеница, и даље вида ране од великог пожара који ју је погодио пре нешто више од две и по године.

НОТР ДАМ ЈОШ ВИДА РАНЕ ОД ПОЖАРА: У пуном јеку радови на Богородичиној цркви у Паризу, чији је кров изгорео, а ентеријер оштећен

Богородична црква почетком јануара ове године, Фото Г. Чворовић

Сада је на реду обнова унутрашњости, али су неки планови о модернизацији изазвали велику полемику у јавности.

Нотр Дам, чија су звона славила Косовску битку уз молебан на који је отишао лично краљ Шарл Шести, тек чека на унутрашњу рестаурацију. До сада су напори углавном били усредсређени на консолидацију здања, прекривање велике рупе која је зјапила изнад трансепта на крову делом из 12. века и уклањање скела усијаних у пожару.

Исечено је, тако, 40.000 цеви, тешких 200 тона, од којих је половина штрчала 40 метара увис и које су представљале велику опасност по урушавање читаве катедрале. Сада те опасности више нема.

У међувремену се кренуло и у бирање дрвене грађе за кровну конструкције и реплике торња подигнутог 1860, који је заменио оригинални, постављен 1250, па склоњен 1786, до када је имао и функцију звоника. Торањ ће, баш како је желео председник Емануел Макрон, бити обновљен по узору на онај који је већ постојао, док су модернистичке визије, бар када је о торњу реч - одбачене. У ту сврху оборено је чак 1.000 храстова. Прва стабла су пала у марту прошле године, а сада се чека да им влажност спадне испод тридесет одсто, да би могла да буду предата столарима, за шта се, обично, чека најмање годину дана.

Тренутно се, у атељеу у области Есон, реновирају и 22 слике, из 14, 17. и 18. века, из унутрашњости цркве, које су у тренутку пожара одношене у Лувр и Градску кућу Париза, а за њих се изнова праве и рамови. Очекује се да буду спремне до 2024.

Сада је на реду унутрашња обнова. Ту је ових дана дошло до велике полемике. Јер, планирано је осавремењивање, које многима није по вољи. У јавности се појавило и отворено писмо познатих личности које траже да се рестауратори врате традицији. Између осталог, осмишљено је другачије осветљење, а предвиђене су и клупе с точкићима уместо ранијих фиксних, да би се створио шири простор за кретање туриста у централном делу.

План је и да се поставе дела модерних уметника, која тако треба да "поведу дијалог" с радовима старих мајстора. Нова младост Богородичине цркве подразумева, између осталог, и "функционалнију, прагматичну и дидактичку" унутрашњост, с пројекцијом библијских реченица на зидовима на више светских језика, као и постављање модерног озвучења.
Експерти за баштину су почетком децембра већ дали зелено светло за декорацију, уз неке ограде, које се тичу останка скулптура на старом месту или увођења покретних клупа. Они који подржавају стари изглед, истичу да француски мајстори владају оригиналном процедуром средњовековне градње, а да истовремено све могу да изведу и на основи постојећих дигиталних записа унутрашњости читавог здања. Ипак, спаљена традиција се, изгледа, неће вратити. У обнови би, можда, могли да учествују и тродимензионални штампачи!

ПРВА МИСА 16. АПРИЛА 2024?

ПЛАНИРАНИ ритам обнове касни. Све је успорено епидемијом, али и загађеношћу оловом из крова. Француски председник је обећао да ће потпуна реконструкција бити завршена за пет година, за Олимпијске игре у Паризу. Ипак, коначно реновирање до тада неће бити готово, али је постављен рок да 16. априла 2024, бар, буде спремна за прву мису. Очекује се да до тада, ипак, гро радова буде приведен крају.

ДОНАЦИЈЕ

У ПРВОЈ фази обезбеђивања зидова потрошен је 151 милион евра, уместо процењених 165 милиона, што би било два пута више него што је предвиђено на почетку. Донацијом је укупно сакупљено 833 милиона, у чему је и Србија учествовала с милион евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ: Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.

17. 04. 2025. у 15:25

Коментари (0)

ТИШИНА ВЕЛИКОГ ПЕТКА: Дан када је свет застао