"БОМБАРДОВАЛИ СТЕ ЈУГОСЛАВИЈУ ТРИ МЕСЕЦА!" Лавров бурно реаговао због изјаве Столтенберга - ви нисте одбрамбени савез
СЕВЕРНОАТЛАНТСКИ савез не може се сматрати одбрамбеним узимајући у обзир војне операције које је извео у Југославији, Либији и Авганистану, поручио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.

Фото: Yury Kochetkov/Pool Photo via AP/Профимедиа/Илустрација
- У одговору добијеном из Брисела од генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга поносно се наводи да је НАТО – одбрамбени савез. Тешко да се може назвати одбрамбеним. Не сме да се заборави да су они готово три месеца бомбардовали Југославију, извршили инвазију на Либију кршећи резолуцију Савета безбедности, као ни то како су се понашали у Авганистану - нагласио је шеф руске дипломатије.
Лавров је за "Први канал" оценио да је НАТО по окончању Хладног рата у суштини престао да буде одбрамбени савез.
- Током Хладног рата и када је постојао Берлински зид, било је јасно коју територију треба бранити. Зид је нестао, у оквиру ОЕБС-а смо прогласили вечно пријатељство, недељивост безбедности, солидарност, договорили смо се да нико не треба да јача своју безбедност на рачун других – а они настављају да примају земље - додао је.

Foto AP
Украјину желе да „увуку” у НАТО, њен улазак у Алијансу ће заиста поткопати односе између Русије и Запада, упозорио је министар, додајући да „сваки пут када се покаже да се линија коју НАТО мора да брани све више помера ка истоку”.
- Сада се већ приближила Украјини. И ту земљу желе да увуку у НАТО. Иако је свима јасно да Украјина није спремна и да неће дати никакав допринос јачању безбедности Алијансе. То ће заиста поткопати односе са Руском Федерацијом, будући да ће то бити најгрубље кршење званичне политичке обавезе, коју су на себе преузели председници САД и других земаља чланица НАТО-а. Нека се теше тиме су су 'одбрамбени' савез. Нама од тога није лакше. Линија одбране се већ приближила - објаснио је министар.
С тим у вези, подсетио је да члан 10 Вашингтонског споразума о оснивању Северноатлантског савеза каже да земље чланице НАТО-а могу да позову било коју европску државу која није део блока, а која је у складу са принципима тог споразума и може да доприносе у смислу јачања безбедности Алијансе.
- Ето, о чему се ради. Они немају просто право на 'позивају кога пожеле'. Морају да погледају у којој мери то доприноси безбедности самој Алијанси. Примили су земље са чијим народима имамо добре односе – Црну Гору, Македонију - закључио је Лавров, додајући да није јасно какав допринос те земље дају безбедности блока, обзиром на њихове војне и војно-техничке ресурсе.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО:
КРИЗА КОЈА БРИНЕ ЦЕО СВЕТ: Да ли ће нарасле тензије око Украјине експлодирати у рат?
Препоручујемо

АМЕРИКАНЦИ КОРИСТЕ ЗЕЛЕНСКОГ: Лавров открио која је права улога украјинског председника
28. 01. 2022. у 11:15

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (11)