СВЕТСКА БАНКА ПРОГНОЗИРА: Чак 46% малих и средњих предузећа у земљама у развоју касниће с отплатом дуга
ЗЕМЉЕ у развоју морају брзо да ојачају своје финансијске секторе, саопштила је данас Светска банка, упозоривши да ће ризици порасти заједно са инфлацијом и каматним стопама.
Светска банка је апострофирала дугогодишњу забринутост због мањка транспарентности у погледу кинеског кредитирања и зајмова покривених колатералом у дуговима државног сектора, али је такође навела растуће ризике приватног сектора у новом Извештају о светском развоју.
Анкете Светске банке су показале да ће 46 одсто малих и средњих предузећа у земљама у развоју каснити са отплатом дуга у року од шест месеци, али је тај проценат у неким земљама двоструко већи, изјавила је главна економисткиња Светске банке Кармен Рајнхарт у интервјуу Ројтерсу.
Рајнхартова је рекла да помно прати развој дугова приватног сектора на већим тржиштима у успону као што су Индија, Јужна Африка, Филипини и Кенија, на којима се очекује да ће више од 65 одсто малих и средњих компанија бити у доцњи са сервисирањем дуга.
Што се тиче Турске, која је у кризи већ неколико година и чији је кредитни рејтинг прошле недеље снизила рејтинг агенција Фич на "ББ-", Рајнхарт сматра да би њен суверни дуг могао да буде најновији извор неприлика које су задесиле ту земљу.
Према њеним речима, огромна фискална и монетарна подршка, заједно са мораторијумима на банкарске кредите и великодушном политиком толерисања кашњења, ублажили су економску кризу изазвану пандемијом ковид-19, али се цена тога сада враћа домаћинствима и компанијама као бумеранг.
Удео ненаплативих кредита мањи је него што се страховало на почетку пандемије, али Рајнхарт упозорава да политика толерисања кашњења у измиривању обавеза и ублажени рачуноводствени стандарди могу да прикрију „проблем с ненаплативим кредитима (НПЛ)“.
-Оно што вас на крају стигне није оно што видите, већ оно што не видите. Бојим се да у многим земљама нисмо ни у фази идентификације стварног нивоа НПЛ, рекла је она, упозоривши на самозадовољство по питању финансијског здравља домаћинстава и фирми.
Председник Светске банке Дејвид Малпас је у извештају истакао ризике од преливања последица дуга с обзиром на природу узајамности између домаћинстава, компанија, институција у финансијском сектору и влада.
-Приватни дуг би одједном могао да постане јавни дуг, као у многим прошлим кризама, написао је он у извештају.
Малпас и Рајнхартова су изразили разочарање због споре реализације Заједничког оквира за решавање званичних билатералних дугова о којем су договор постигли Кина, највећи светски кредитор, и друге економије Групе 20 у октобру 2020.
-За земље дужнике, одлагање реструктурирања дугова представља велику кочницу за раст, за ублажавање сиромаштва и развој, навео је Малпас.
БОНУС ВИДЕО: ОВАКВУ ФАБРИКУ ДО САДА НИСМО ИМАЛИ - Погледајте како раде роботи у постројењу "BAS Boysen Abgassyste"
Препоручујемо
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)