ИСПРАВКА: Изјава професора Милиновића да Украјина масовно употребљава забрањену муницију без доказа
МНОГИ медији, па међу њима и Новости.рс, пренели су информацију да је "украјинска војска код Кијева, у близини аеродрома Гостомељ, масовно употребљава муницију пуњену фосфором, која је забрањена", а коју је саопштило руско Министарство одбране.
Портал Раскринкавање.ба указао нам је на следеће - у случају тврдњи о коришћењу ове муниције у предграђу Кијева, наводи јесу потекли од руског Министарства одбране, али нису поткрепљени никаквим доказима, нити су их потврдили независни извори. Сходно чињеницама, тврдњу да су украјинске снаге користиле муницију пуњену фосфором у предграђу Кијева, коју је изнело руско Министарство одбране, пренету без информације да се ради о наводима за које не постоје докази и потврде из независних извора, оцењене су као манипулисање чињеницама.
- Реч је о страшном оружју од кога спаса нема, ако се и спасете од удара, не можете од пламена - каже стручњак за ракете, професор Машинског факултета, Момчило Милиновић. У руском Министарству одбране су истакли да украјинске снаге употребљавају гранате калибра 122мм за хаубице Д-30 и ракете совјетске производње за системе БМ-21 "Град", упркос чињеници да је ова муниција забрањена трећим протоколом Конвенције Уједињених нација о нехуманом оружју из 1980. године.
За то, како се наводи у анализи Раскринкавања, не постоје докази.
Момчило Милиновић објашњава да се ово оружје, иако је забрањено и даље производи, као и нова муниција са хипербаричним пуњењем.
- То су заправо бацачи пламена помоћу артиљерије, вишецевни бацачи ракета који имају термобаричко пуњење, које је или више запаљиво или више експлозивно, у зависности од тога како се подеси, али ово са фосфором је јако запаљиво - каже Милиновић.
Он ово оружје назива трагичним и додаје да се приликом удара ствара пламена лопта. Ако се после испаљивања неко спаси од удара, мале су шансе да се спаси од пламена.
- Прави се лопта, облак пламена, а затим изазива стравичну детонацију, притом изазива и имплозију. Постоји и ручни бацач кога војник носи на рамену, то је разорна запаљива муниција која се зове мали шмељ. То је страшно, треба да видите како изгледа аутобус или бункер кад је погођен таквом ракетом исиса сав ваздух, да би сагоревање било тренутно, тако да се људи подаве, јер немају кисеоника. А након тога иде експлозија и разнесе све у парампарчад. То је застрашујуће оружје.
Милиновић додаје да је ручни бацач са фосфорном муницијом направљен деведесетих година прошлог века, десет година после забране. Забрану су сви прихватили, а највише јој се противио Израел.
- Када из вишецевног лансера који помиње Војска Русије да се користи у Украјини, а за шта нема доказа, дрмне један рафал од 40 ракета у зону градског циља, када удари у зону где су утврђења и зграде, унутра је масакр. Истовремено, зграда не пада, то је слабо експлозивно наоружање које није у стању да сруши зграду, али је у стању да све унутра побије - каже Милиновић.
Прозор читав, унутра нико жив
Професор истиче да оружје које је забрањено и даље, како каже, праве сви, јер наоружање са термобаричким пуњењем нико не може да спречи, а ефекти су сигурни. Највећи је, истиче, проблем у томе што се ове ракете сада стављају на високо прецизно оружје које гађа отвор објекта.
- Када некога погодите кроз прозор са хипербаричним пуњењем, на 8 километара удаљености, знате да унутра нико није остао жив. Чак прозор може да остане читав, али унутра нико није жив. То су страшне ствари. Руси имају хипербаричну главу чак и на великом Искандеру који лети 600 километара, за разарање командних места. Американци имају одавно такво оружје, али су га доделили маринцима за инвазионе операције, они то вуку са собом по бродовима, изађу напоље и лансирају. Снабдели су тим оружјем морнаричку пешадију, а Руси копнену војску. У Израелу малтене свако може да га купи, да пуца на Палестинце - каже Милиновић, који не наводи прецизније доказе о свему што је рекао.
Међу свим запаљивим материјама које се користе у запаљивој муницији, бели фосфор заузима посебно место због јединствених хемијских својстава, првенствено због температуре сагоревања која достиже од 800 до 1000 степени Целзијуса. Други важан фактор је способност супстанце да се спонтано запали при интеракцији са кисеоником у ваздуху. Када сагорева, бели фосфор испушта густ отровни дим, који такође узрокује опекотине унутрашњих дисајних путева и тровање.
- Не треба заборавити да је ово наоружање Украјина извозила у Израел - закључује Милиновић.
Извињавамо се читаоцима на непровереним информацијама.
Препоручујемо
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (4)