РАФАЛИ НЕОНАЦИСТА ЦИВИЛИМА У ЛЕЂА: Хуманитарни коридори у Украјини "мртво слово на папиру", батаљони дивљају на југу земље
РУСКЕ јединице стежу обруч око највећих украјинских градова! Засад, међутим нема команде за улазак у њих, због тога, како је образложено у Москви, да би се избегле уличне борбе за које су украјинску војску обучавали британски и амерички војни инструктори.
У минула 24 сата руске јединице, заједно са војском Доњецке народне републике, ушле су у дубину ратишта Украјине 21 километар, а јуче ујутро погођен је аеродром у месту Васиљково и главни центар радио-везе украјинске армије у месту Бровари. Снаге РФ најближе су се приближиле на југоистоку Украјине граду Маријупољу.
Главни град Кијев је, према последњим подацима, окружен са севера и истока и једино се са југа може ући и изаћи.
Како оцењују војни стратези, руска војска се припрема да "форсира реку Дњепар како би ушла и са северозапада" у престоницу Украјине која има десет рејона, а са околином броји око четири милиона становника.
Сада више нико не говори о брзој капитулацији украјинске армије јер је она заузела стратешки важна места у градовима и спремна је за обрачун са руским јединицама. Јасно је, слажу се аналитичари, и због чега су украјинске власти поделиле становницима Кијева 25.000 "калашњикова". Пад Кијева и губитак јединствене команде сигурно би утицао и на бржу капитулацију јединица које сада бране највеће градове. Колико ће још дуго трајати опсада градова може само да се нагађа јер ратни репортери са првих линија фронта кажу да не постоје рокови до када се мора завршити специјална војна операција.
Минирање
У Харкову су припадници националистичког украјинског батаљона минирали једну од зграда Физичко-техничког института.Тврди се да је то учињено како Руси не би дошли до доказа и документације да се радило на прављењу атомског оружја.
Наводно је под рушевинама те зграде остало много људи, неки тврде њих - 50.
Посебно тешка хуманитарна ситуација је у Маријупољу, који је већ данима опкољен. Тамо се налази велики број припадника злогласне јединице "Азов", коју су још пре осам година запамтили по окрутности грађани руске националности. Њих и друге украјинске неонацистичке батаљоне финансирао је украјински олигарх Игор Коломојски, иначе по националности Јеврејин.
За то време, војска Доњецке народне републике ушла је у град Волноваха као и више околних места. Председник Доњецке народне републике Денис Пушилин казао је јуче "да би им добро дошла помоћ добровољаца да се ослободе места Константиновка, Крематорск и Славјанск. Са Пушилином се слаже и заменик начелника јединица Доњецке народне републике Едуард Басурин који истиче "да би искусни добровољци помогли, не само да се брже ослободе градови, него да би и број жртава цивилног становништва био мањи".
Војска Доњецке народне републике је и 2014. и 2015. више пута покушавала да заузме Маријупољ, али безуспешно. Сада имају подршку руских снага, па је, сматрају руски стручњаци, питање само дана када ће озлоглашени батаљони моћи да бирају - да се предају или погину:
- Из тог обруча јако тешко могу да изађу. Јасно је да ће један број покушати да се камуфлира и сакрије међу мирне грађане.
Патријарх: Молитва да престане рат
Српски патријарх Порфирије позвао је вернике, током Акатиста служеног у храму Светог Саве, да се помоле да што пре престане рат у Украјини, јер, како је казао, рат никада никоме није донео добро.
- Молимо Пресвету Богородицу да Она заступа нас и наше молитве пред Сином Њеним да што пре престане рат у Украјини и да што пре дође до тога да се седне за преговарачки сто и да се постигне мир. Мир је свима потребан, а нарочито данас у Украјини - рекао је патријарх, саопштила је СПЦ.
Иначе, раздаљина између позиција две зараћене војске не прелази десет километара, а на неким местима је и знатно мања.
У међувремену, председник Украјине Владимир Зеленски изјавио је да су Кијев и Москва, уместо да размењују ултиматуме, започели да воде преговоре о конкретним питањима. Он је у јучерашњем обраћању додао "да не види храброст НАТО када се ради о Украјини". Русији је поручио да ће заузети Кијев "само ако га сравне са земљом".
Потпредседница украјинске владе Ирина Вершчук најављује да ће бити отворени коридори за излазак грађана из Кијевске, Запорошке и Сумске области. Иако су у Кијеву најавили да ће преко коридора моћи да излазе сви цивили који то желе из Маријупоља, другог по величини града у Доњецкој области изашао је минималан број људи јер им неонацистички батаљони, ако их примете, пуцају у леђа.
- Војници тих батаљона пљачкају грађане, малтретирају их и одузимају приватне аутомобиле. И у граду Суми улазе у куће грађана и отимају им храну под претњом ликвидације - кажу представници руских снага.
С друге стране, украјинско Министарство спољних послова тврди да су руске снаге гранатирале џамију Султана Сулејмана Великог и његове жене Роксолане у луци Маријупољ, где се, како се наводи, склонило више од 80 људи, међу којима су деца, као и турски држављани. Кијев је истовремено оптужио Москву "да одбија да дозволи људима да изађу из Маријупоља где је блокирано неколико стотина хиљада људи".
Украјински званичник Антон Герашченко јуче је тврдио и да је још један руски генерал, Андреј Колесников, наводно убијен у борби код Маријупоља.
"Стингери"
Западне земље су као војну помоћ поклониле Украјини велику количину преносних ПВО система "Стингер" и "Игла". У бегу из градова на југу, у Херсонској области украјински војници су побацали такву врсту наоружања. У Министарству одбране Русије упозоравају да би могло да се догоди да део тог оружја заврши у рукама терориста.
Герашченко, саветник у украјинском МУП-у, казао је да је Колесников трећи руски генерал који је убијен од почетка сукоба 24. фебруара. Погибију Колесникова није потврдила руска војска.
* * * * * * * * *
МАКРОН И ШОЛЦ, У ТРАЖЕЊУ ДИПЛОМАТСКОГ РЕШЕЊА ЗА СУКОБ НА ИСТОКУ ЕВРОПЕ, ЈУЧЕ ПОНОВО ЗВАЛИ ПУТИНА
Шифровани телефон из позлаћеног Јелисеја
ФРАНЦУСКИ председник Макрон и немачки канцелар Шолц поново су јуче разговарали телефоном с руским председником Путином. Руског шефа државе су позвали "да одмах прекине с ратним дејствима и ангажује се у тражењу дипломатског решења за ситуацију у Украјини".
Руски председник је у овом разговору, који је трајао сат и по, поред осталог оптужио украјинске снаге за флагрантно кршење хуманитарног права, убијање цивила, узимање грађана за таоце и њихово коришћење као живог штита:
- Украјинци размештају тешко наоружање у резиденцијалне зоне, у близини болница, школа и дечјих паркова. Украјински националистички батаљони систематски ометају операције спасавања и нападају цивиле који покушавају да напусте борбене зоне.
Путин је од Макрона и Шолца тражио да утичу на власти у Кијеву да ставе тачку на ове, како је рекао, криминалне акције.
Према информацијама из Јелисеја, Макрон се, пре разговора с Путином, чуо с украјинским шефом државе Владимиром Зеленским, а до позива је дошло после дводневног самита лидера ЕУ и европског врха у Версају.
У Паризу су пренели и како технички изгледају ови разговори. Најпре дипломатски саветник Јелисеја позове руског колегу и саопшти му да француски председник жели да разговара са руским шефом државе. Уколико Путин пристане, а то је до сада увек радио, утврди се сатница, после чега се повежу техничке екипе из Кремља и Јелисеја, да би организовале разговор преко специјалног шифрованог телефона. "Фигаро" преноси да се у договорено време, Макрон појављује у Позлаћеном салону Јелисејске палате у пратњи петоро дипломатских саветника. Разговорима, с француске стране, присуствују један од двоје преводилаца, који се стално смењују, увек исти, да би били у току претходно размењених тема.
Горан Чворовић/Од сталног дописника: Париз
* * * * * * * * *
ПРВЕ ИЗБЕГЛИЦЕ ОД ЈУЧЕ СЕ НАЛАЗЕ И У НЕКОМ ОД КОЛЕКТИВНИХ ЦЕНТАРА НА ТЕРИТОРИЈИ НАШЕ ЗЕМЉЕ
Мајкама и деци храна и смештај обезбеђен у Врању
Прве избеглице из Украјине које су смештене у један од колективних центара у Србији пристигле су у Врање. Из ратног подручја преко Мађарске и Пољске овде су дошле четири породице, укупно 12 људи. У питању су жене и деца млађег узраста.
Бобан Савовић из Комесаријата за избеглице, рекао је за "Новости" да су сви сада бораве у адекватним условима.
- Желимо да се људи одморе и дођу себи и бар накратко забораве ужас због ког су кренули на пут - каже Савовић.
Пријатељице Марина Мемедова и Марина Орлова стигле су у Врање са децом.
- Храна, смештај, играчке за децу, интернет, да бисмо биле у контакту са мужевима који су остали у Кијеву нам много значе - каже Мемедова.
Смештајни капацитети некадашњег мотела на улазу у Врање су 220 лежајева, док је укупно у Србији на располагању 929 лежајева. Према незваничним информацијама на територију Србије пристигло је око 1.000 људи из Украјине и углавном су се сместили код пријатеља или у приватној режији. Ј. С.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (3)