СВЕТ СТРЕПИ ОД ИНЦИДЕНТА НА СЕВЕРУ: У Норвешкој уз руску границу почињу велики НАТО војни маневри у којима учествује најмање 30.000 војника

Р. Др.

15. 03. 2022. у 09:24

У ЈЕКУ рата у Украјини, који се приближава 20. дану, север Европе постаје поприште једног од највећих маневара НАТО последњих деценија. У вежби "Хладан одговор", која се од понедељка одржава у Норвешкој, учествоваће око 30.000 војника из 25 држава Европе и Америке. Први пут од почетка сукоба у Украјини значајне НАТО снаге наћи ће се тик уз Русију - у приобаљу Баренцовог мора.

СВЕТ СТРЕПИ ОД ИНЦИДЕНТА НА СЕВЕРУ: У Норвешкој уз руску границу почињу велики НАТО војни маневри у којима учествује најмање 30.000 војника

Фото: ЕПА

"Хладан одговор" је вежба која се дуго припрема и чије је одржавање добро познато руским властима. Оперативна команда норвешке војске обавестила је још средином јануара Команду руске Северне флоте о детаљима маневара. Првобитним планом предвиђено је да траје током марта и у априлу, као и да обухвата снаге на копну, морнарицу и ратно ваздухопловство. Циљ је увежбавање интервидовског реаговања савезничких снага у зимским условима.

Норвешка је у складу са међународном праксом позвала све чланице ОЕБС да делегирају специјалне посматраче, с тим да је Русија одбила да пошаље свог контролора. Имајући у виду изузетне напетости у односима Москве и НАТО, постоји бојазан од инцидента, који би постојећу кризу могао додатно да продуби.

У генералштабу војске Норвешке, која је формални домаћин вежбе, истичу да је она испланирана много пре заоштравања украјинске кризе и да нема везе са догађајима у овој земљи.

- Ово је војна вежба која обухвата увежбавање војних операција одбране. Дубоко поштујемо међународно право и прописе, а цео програм маневара потпуно је транспарентан - објашњавају у норвешкој војсци.

Свет ипак има разлога за бригу око ове НАТО вежбе - Русија је претходних недеља упутила неколико врло оштрих и недвосмислених позива НАТО да се у украјинском спору држи по страни. Москва ће, како је речено, свакога ко се директно умеша у сукоб сматрати легитимним војним циљем.

Норвешка, која је чланица НАТО од 1949. године и Русија деле границу у дужини око 200 километара. Део руске државе на северу, оивичен Баренцовом и Белим морем, стратешки је важан, а у његовом средишту је моћна лука и војна база Мурманск. Добар део Скандинавије, посебно Финску, сматра својом интересном зоном одбране. Кремљ зато апсолутно одбија промену неутралног статуса Финске и евентуално њено приближавање НАТО савезу.

БАЗЕ МОЖЕ ДА ПРЕУЗМЕ АМЕРИКА

НОРВЕШКА је последњих година све чешће полигон за вежбе НАТО, а Москва је редовно упозоравала да је за њу неприхватљиво гомилање снага западне војне алијансе у руском залеђу. Највећи маневри названи "Спој трозупца" одржани су 2018. године, када се на крајњем северу окупило 50.000 НАТО војника. Норвешка, иначе, има склопљен споразум са САД према коме у случају кризе Оружане снаге САД могу да преузму четири морнаричке базе на крајњем северу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ПОБЕДИО АЛКАРАЗА: Новак у полуфиналу Аустралијан опена