КО ХОЋЕ ГАС, ПО РУБЉЕ У ГАСПРОМ БАНКУ: Владимир Путин потписао указ којим "непријатељским земљама" продаје искључиво у својој валути
РУСКИ председник Владимир Путин потписао је јуче Указ о новом поступку плаћања руског гаса у рубљама са "непријатељским" земљама, који ступа на снагу данас.
Како преносе руски медији, купци ће отворити два посебна рачуна у Гаспром банци, која ће онда продати девизе које је примила и заменити их за рубље током трговања Московске берзе.
- Предлажемо партнерима из тих држава јасну и транспарентну шему - казао је јуче Путин, а преносе медији у Русији.
- Како би купили руски природни гас, треба да отворе рачуне у рубљама у руским банкама. Управо са тих рачуна ће се обављати плаћање гаса који се буде испоручивао од 1. априла ове године. Постојећи уговори о снабдевању биће стопирани ако купци из "непријатељских земаља" не испуне нове услове плаћања.
Путин је рекао да се овај указ односи само на "Гаспоромове" испоруке путем цевовода. Москва као "непријатељске" земље означава оне које су увеле санкције Русији због војне операције у Украјини.
- Конкурентност европске индустрије биће поткопана вишом ценом гаса - оценио је Путин.
- Све због чињенице да САД покушавају да пребаце Европу на скуп амерички течни гас ЛНГ, док ће у другим земљама енергенти бити јефтинији.
У Указу председника објављеном на сајту Кремља наводи се да ће овлашћена банка на основу налога страног купца на том рачуну продати девизе које је од њега примила.
- Банка Русије треба у року од десет дана да утврди процедуру отварања посебних девизних рачуна за стране купце гаса.
Путин је оценио да је Запад, замрзнувши руске девизне рачуне, заправо бесплатно добио део руског гаса.
- Русија је снабдевала европске потрошаче гасом, они су га платили у еврима, а потом та средства замрзли - рекао је Путин.
- У том погледу постоје сви разлози да верујемо да смо део гаса који је испоручен Европи испоручили практично бесплатно.
Руски лидер је истакао да се то не може наставити, наводећи да, у случају даљег плаћања гаса по традиционалној шеми, могу бити блокирани и нови финансијски приходи у еврима или доларима.
- Прелазак на плаћање у рубљама са западним купцима руског гаса ојачаће финансијску и економску стабилност земље - сматра Путин.
Француско министарство спољних послова саопштило је јуче да се Париз и Берлин припремају за потенцијално заустављање дотока руског гаса после поменутог Путиновог указа. Француска и Немачка намеравају да наставе да плаћају у еврима и доларима. Ово политичко надмудривање поново отвара тему може ли Европска уније без руског гаса и нафте.
Одговор на ово питање дат је унапред: исто су покушавали и 2014, после руске анексије Крима, па се на крају испоставило да, од тог периода, увоз гаса није опао, већ се повећао!
Тако је, на пример, 2017. године ЕУ увезла осам одсто више него 2016, а целих 12 одсто више него 2015. У томе је играла улогу и енергетска транзиција, у којој су се све више повлачили нафта и угаљ да се не би загађивала природна средина, као и тадашња цена гаса која је била доста ниска.
Данас у ЕУ из Русије увозе 40 одсто "плавог енергента". Неке чланице зависе од руског гаса и стопроцентно. Зато циљ Брисела да се већ до краја ове године "ослободе" две трећине руске зависности, а до 2027. и да се потпуно одрекну свих фосилних извора из правца Русије, тренутно делује као научна фантастика.
Пример за то је и одлука Немаца, у чијим гасоводима тече 55 одсто руског гаса, да одлучно ставе вето на било које санкције везане за изворе прихода који би, како се процењује у Бриселу, руске власти највише погодиле.
Тренутно из правца Русије у ЕУ стиже 155 милијарди кубних метара гаса годишње. То значи да би већ до краја ове године чланице требало да се одрекну око сто милијарди кубних метара. Алтернативе се траже у Норвешкој, Алжиру, Америци... Али то ни изблиза не може да покрије потребе.
Американци су, тако, понудили годишњу испоруку од 50 милијарди кубних метара, али ће то бити тек на дуге стазе. Засада нуде тек 15 милијарди, дакле десетину потреба. Али, и за то мањка логистика. Недостају бродови, а и терминали за прихват. Примера ради, Француска, која од руског гаса зависи само 17 одсто, има свега 20 одсто потребних инсталација за прихват течног гаса. Зато су из Комисије за енергегску регулацију позвали власти да укину све административне и грађевинске препреке за изградњу петог складишта у луци Авр. Кад би све текло по плану, било би завршено за годину и по.
Једна невоља обично не иде сама. Француска чак 70 одсто своје електричне енергије добија из нуклеарних електрана. Али, због довођења у безбедносне норме, тренутно су затворена 24 реактора од укупно 56. То је нуклеарни извор енергије свело на 52 одсто. И то је значајно у односу на друге чланице, али недовољно да би се земља одрекла руског гаса.
Зато су све карте у ЕУ, уз проналажење алтернативних извора, сада стављене на штедњу и пуњење складишта гасом што је више могуће. Грађани су позвани да гасе светло, смањују грејање, искључују компјутере, да се туширају уместо да троше топлу воду пуњењем каде... И поред тога, већ прете искључења за следећу сезону. Засада, прво привредним субјектима. То што долази лето, не значи да је време погодно за штедњу, јер што се не потроши на грејање, оде на климатизацију.
САДА МОГУ И ЕЛЕКТРАНЕ НА УГАЉ
КАКО би се превазишла енергетска криза, једна од препорука у ЕУ је и да се продужи коришћење централа на угаљ, што се не уклапа у политику заштите животне средине. Француска их има још две у функцији, а она у Сент Аволду, на самом истоку земље, требало је да буде затворена у априлу. По свој прилици, сада неће.
Препоручујемо
ПУТИН ЗАПАДУ СВЕ РЕКАО У ЛИЦЕ: Бесплатно су добијали гас, од сутра ће јачати Русију
31. 03. 2022. у 17:10
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (2)