ПОКЕР С ГАСОМ БЕЗ КЕЦА У РУКАВУ: Европљани се надају да Руси неће реаговати на замрзавање њихових средстава
ПАРТИЈА покера с руским гасом могла би скупо да кошта Европску унију. Одлука чланица, на челу са водећим двојцем Француском и Немачком, да одбију плаћање рубљом и наставе да нуде долар и евро, могла би убрзо да доведе грађане ЕУ у врло незгодну ситуацију.
У ЕУ рачунају на већ склопљене уговоре од којих неки трају и до 2035. године и који, како овде тумаче, предвиђају плаћање гаса евром и доларом. Сматрају да је Путин у обавези да их испоштује и настави под истим условима да испоручује гас.
Међутим, не узима се у обзир да су замрзнута средства руске националне банке у иностранству, што значи да Русија тај новац од гаса, практично, не може да користи. Из угла ЕУ, кривац је Путин који је започео рат у Украјини. За Русију, криве су земље ЕУ које су прве прекршиле уговор тако што су замрзле средства. Ко је старији - кокош или јаје - тешко је да ће се сложити у Москви и Бриселу.
У Паризу и Берлину играју на карту да је Русији преко потребан новац од гаса и да се неће усудити да заврне славину. Тако су, међутим, мислили и да неће кренути у инвазију на Украјину, па су се, очигледно, прерачунали.
Путин, чак, има и елегантну могућност да испоштује уговор, а да привремено чланице ЕУ, ипак, остави без гаса. Наиме, у уговорима је истакнута месечна испорука, па Русија, тако, може, без проблема, на пет дана, на пример, да заврне гасовод, а остатак да надокнади следећих 25 дана у месецу. А тих пет дана направили би праву панику код оних који зависе од Русије. Када је 2014, приликом анексије Крима, направио сличан потез, оставивши Украјину накратко без гаса, због неплаћених рачуна, а имајући у виду да гас ка ЕУ путује преко ове земље, упалиле су се у страху све црвене лампице у европским престоницама.
Када би се то сада догодило, користиле би се залихе, али би блиска будућност била више него неизвесна. Истовремено, поставило би се и питање попуњавања складишта. И, што је најважније, цене би поново кренуле да скачу без контроле.
Већ сада, ситуација с ценом енергената је драматична. У Француској су, на пример, власти од петка почеле да деле субвенцију од 15 до 18 центи за сваки литар горива на пумпама, јер другачије није могло, имајући у виду да се продаје по више од два евра. Ова мера ће бити на снази у следећа четири месеца, а влада ће касније утврдити други систем, за помоћ најсиромашнијима и онима који највише времена проведу на точковима. Израчунато је да ће се, тако, тренутно штедети од 11 до 17 евра по резервоару од 60 литара, што је спас у актуелна времена.
Француска држава, такође, спрема тзв. енергетски чек, за шест милиона најугроженијих породица (у земљи са 67 милиона становника) који ће износити од 48 до 277 евра и служиће да би могли да се плате рачуни за гас, струју, нафту, грејање...
Све то је неопходно у ситуацији када је, као директна последица рата у Украјини, инфлација у марту на годишњем нивоу у овој земљи износила 4,5 одсто, што је највише још од 1985. године. Енергенти су поскупели чак 28,9 одсто, храна 7,2, услуге 2,3...
У другим земљама је још горе: у Немачкој, инфлација износи 7,3 одсто, у Белгији 9,5, у Шпанији 9,8, Чешкој 10, Естонији 11,6, Литванији 14,2... Малта се "држи" на 4,2, а Португалија, Финска, Шведска и Исланд на 4,4. У таквим условима, долази у питање монетарна политика Европске централне банке. Шта би тек било да Руси заврну славину и обуставе гас, макар и накратко.
САД ПОТУКЛЕ РЕКОРД ИЗ 1982.
ВАН ЕУ, Швајцарска је достигла ниво инфлације од 1,9 одсто. С друге стране, Турска је "пробила плафон" с чак 54,4 одсто! У САД, инфлација је у марту на годишњем нивоу износила 6,4 одсто, што је највише у последњих 40 година. Да би се нашле веће бројке, треба заћи у далеку 1982. годину.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (5)