ТРАЖЕ ДА СЕ НЕ КУВА, А КОЛА ДА ПУНЕ НА СТРУЈУ: Може ли ЕУ да се до 2035. године ослободи аутомобила на фосилни погон без великих трошкова
ЕВРОПСКА унија намерава да већ од 2035. године забрани продају нових возила на бензински и дизел погон. То је, такорећи, сутра. Све се то уклапа и у жељу Брисела за што мањом зависношћу од фосилних горива која у великој мери стижу из Русије, чиме се циља већа енергетска независност. Поставља се, међутим, питање колико је Стари континент спреман за једну такву суштинску трансформацију.
Намеће се неколико основних питања, међу којима су она да ли ће бити довољно напона струје за те силне електричне аутомобиле, где ће се они пунити, ко ће моћи да плаћа папрену цену таквих возила.
Просечан електрични аутомобил данас троши од 13 до 20 киловата струје на сто пређених километара. Поређења ради, то је између 130 и 200 сијалица од сто вати. Ако просечни возач пређе 15.000 километара годишње, то значи да ће потрошити од 2.000 до 3.000 киловата сваке године.
Очекује се да би технологија у следећих десетак година неминовно требало да узнапредује, уз мању потрошњу, па су у Француској у истраживањима узели просек од 1.800 киловата. Рачуна се да ће 2035. године, уместо данашњих 600.000 електричних аутомобила, француским улицама крстарити око 16 милиона. Тренутни возни парк износи око 32 милиона возила у земљи са 67 милиона становника, али ће се термички аутомобили и даље возити после 2035, само што се неће продавати нови.
Када се све помножи, дође се до бројке од 28 теравата годишње, што представља седам одсто укупне потрошње струје у земљи. Електрични аутомобили би "гутали" струју као читави региони. Француска електродистрибуција сматра да би то могла да покрије, али да су потребна многа додатна улагања. Неопходни су нови нуклеарни реактори, ветропаркови, иновативни системи одрживе енергије. Све и да буде довољно струје, шта би било у зимским пиковима потрошње? Довољно је да се укључе грејалице, па да систем данас зађе у црвено. Због мало мраза у априлу, ових дана се од домаћица тражи да не укључују шпорете. Како би то изгледало да се сви будући електрични аутомобили у истом тренутку, вероватно ноћу, прикључе на напон? Или, рецимо, пре поласка на годишње одморе? Поискакали би сви осигурачи.
Други значајан проблем је где пунити толика електрична возила. Чак и они који данас имају гараже, муку муче са старим инсталацијама или заједничким струјомерима. Шта ће да раде станари солитера? Хоће ли на сваком паркинг-месту на улици (којих нема довољно), бити по једна утичница? Ко ће их одржавати? Ко ће, уосталом, моћи да купи такве аутомобиле? Данас су, и са државним субвенцијама, прескупи. Хоће ли обичан грађанин тако из свог џепа баснословно плаћати еколошку транзицију? Бензин је скуп, па би уштеда могла да се оствари на дуге стазе. Али, и цена струје све више скаче, па се не зна какав ће однос бити за десет година.
Циљ је да се смањи загађење, планети и континенту је свакако потребан спас од прекомерног избацивања угљен-диоксида, али се поставља питање и колико ће се додатно загађивати околина вађењем литијума и других руда потребних за батерије. Наде се полажу и у другу покретачку енергију, али агрегати на хидроген данас су још прескупи, док је биогас углавном намењен аутобусима и камионима.
Преласци с једне на другу врсту горива коштали би државе стотине милијарди евра, због потребних инфраструктура и разних других улагања, па се на крају поставља питање има ли уопште довољно новца ко ће све то да плати.
СТРУЈА И ГАС СКУПЉИ 54 ОДСТО
БРИТАНЦИ су од 1. априла погођени огромним повећањем рачуна за енергију, што је заокружило најгору кризу трошкова живота у тој земљи у последњих неколико деценија, пише Си-Ен-Ен. Годишњи рачуни око 22 милиона домаћинстава порашће на око 2.000 фунти (2.626 долара) након што је британски енергетски регулатор подигао горњу границу дуалних - струја/гас цена енергије за 54 одсто, наводи Си-Ен-Ен. То је највећи скок цена од када је британски регулатор почео да ограничава повећања цена 2017. године. Повећање ће удвостручити, на пет милиона, број домаћинстава у Енглеској која живе у "енергетском сиромаштву", то јест која издвајају најмање 10 одсто својих укупних примања на рачуне за енергију.
Препоручујемо
ЗА АУТОМОБИЛ И ДО 5.000 ЕВРА ПОМОЋИ: Стижу нове олакшице за грађане Србије
18. 03. 2022. у 10:37
РУСКИ ЕЛЕКТРИЧНИ АУТОМОБИЛ: „Кама-1“ излази на тржиште за две године (ВИДЕО)
28. 01. 2022. у 19:40
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)