КИНА СПРЕМНА НА САНКЦИЈЕ: Економски удар на Русију - пример из којег Пекинг учи
ОГРОМНЕ економске санкције које су западне земље предвођене САД увеле Русији могу се посматрати као упозорење из уџбеника за Кину - колико далеко запад може да иде", рекао је Хе Веивен, бивши економски и комерцијални саветник у кинеским конзулатима у Њујорку и Сан Франциску за "Саут Чајна морнинг пост" у обимном тексту, у ком се најављује евентуални надолазећи економски рат Пекинга и Вашингтона.
У тексту "Морнинг поста" побројано је низ краткорочних и дугорочних стратегија које се разматрају у кризном сценарију са Западом, заснованих на геополитичким факторима као што је обрачун око Тајвана.
- Неопходно је убрзати изградњу и екстерно повезивање прекограничног система клиринга јуана ЦИПС. Али примарни избор је да се настави јачање сарадње са Свифтом", рекао је Ванг Јонгли, бивши потпредседник Банке Кина и бивши члан одбора Свифта.
Кина узима у обзир и проучава сопствену спремност и будуће опције након америчке драстичне мере замрзавања средстава руске централне банке у иностранству. У вези са тим, Јонгли је нагласио да су "огромне девизне резерве тешко стечене и да су оне кинеске 'финансијске нуклеарне бомбе' са снажним ефектом одвраћања. Резерве се морају користити правилно, а не произвољно, и не могу се лако смањивати".
Званичници у Пекингу поручили су Вашингтону да "Кина није Русија" с обзиром на неизмерно већу улогу Кине у скоро сваком аспекту глобалне економије. Такође су рекли да било који потенцијални сценарио поновног уједињења Тајвана са копном не би био као Русија-Украјина.
Како се каже, "Кина је интензивирала напоре да диверсификује своје девизне резерве у последње две деценије, према подацима Државне администрације за девизе".
- Кинеска и привреда САД имају удела једна у другој, тако да је за САД Кина потпуно другачији случај од Русије. Политичке калкулације су тако неизбежно ограничене економским условима.
Сјанг, виши научни сарадник Кинеске академије друштвених наука, такође је рекао, да би, ако би исте санкције биле уведене против Кине, оне имале нежељене последице по глобални блок који их намеће.
- Ефекти било каквих санкција су обострани - рекао је Лу. -Имамо имовину у САД и Европи, као и они у Кини.
Ши Јинхонг, професор међународних односа на Универзитету Ренмин и саветник Државног савета, кабинета земље, говорећи о актуелним ограничењима које је Вашингтон увео кинеској привреди, прогнозирао је да ће америчке санкције неизбежно остати на снази, а можда ће доћи и до нових, али ће се санкције одвијати својим првобитним (успореним) темпом. Оштра и изненадна ескалација је мало вероватна.
ОСТАЈУ НА ОПРЕЗУ
- СЈЕДИЊЕНЕ Државе се сада играју са двосмисленошћу - рекао је један страни дипломата са седиштем у Пекингу.
- Кина такође жели јасно да зна под којим конкретним околностима ће бити санкционисана.
- Сходно томе, кинеска влада, заједно са државним банкама и предузећима која имају пословне односе са Русијом, усвојила је веома опрезан приступ од почетка рата - каже професор Ши са Универзитета Ренмин.
Препоручујемо
БАВИТЕ СЕ ПОБОЉШАЊЕМ ЖИВОТА СВОГ НАРОДА: Кина оптужила САД за ниске политичке трикове
16. 09. 2021. у 23:59
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)