КРИЗА У НЕМАЧКОЈ УЗИМА ЗАМАХ: Недостатак радне снаге у 148 професија, а још 122 занимања су под посебном присмотром
МАЊАК радне снаге је све већи проблем у Немачкој, а прилив радника из иностранства не функционише као што се замишљало.

Фото: Епа
- Имао бих сто за Вас, али нажалост нема ко да Вам кува - рекао је власник једног ресторана у телефонском разговору, наводи немачки медиј "Дојче веле" уз опаску да није реч о шали, јер у целој Немачкој нема довољно кувара, куварских помоћника и конобара.
Радна снага, додаје даље, није проблем само у угоститељству.
- Возови се укидају, јер нема довољно машиновођа. На аеродромима се гомилају кофери, јер нема ко да их претоварује. На безбедносним контролама људи губе живце, јер због предугих редова не стижу до својих авиона. Обданишта повлаче своје потврде о пријему деце, јер нема довољно васпитача - констатује "Дојче веле".
У анкети немачке Индустријске и трговинске коморе, која заступа интересе више милиона предузећа, 56 одсто фирми се жали да нема довољно радника и сматра да је то једна од највећих опасности за њихово пословање.
Немачка агенција за рад бележи недостатак радне снаге у 148 професија, а још 122 занимања су под посебном присмотром. У просеку прође осам месеци док неки старачки дом не нађе неговатеља. Грађевинске фирме просечно чекају пола године док не нађу раднике. Широм земље су расписани конкурси за више од 1,7 милиона слободних радних места.
Мањак радне снаге није искрсао изненада.
- Сада смо у релативно драматичној ситуацији коју смо већ одавно предвидели - каже Херберт Брикер, професор на Институту за тржиште рада и изучавање занимања у Нирнбергу. Према његовим запажањима, сада се јасно примећују демографске промене.
Немачка годишње изгуби око 350.000 припадника радно способне генерације. При томе ће демографски јаке генерације тек за неколико година отићи у пензију. Стручњаци попут Брикера рачунају да ће до 2035. године на тржишту рада владати мањак од седам милиона радника.
То је огромна рупа. Да би се она попунила, потребно је да у Немачку долази, и у њој остане, око 400.000 досељеника годишње.
Немачка влада сада хоће да реформише закон тако да се тржиште рада отвори и за раднике који немају потребну диплому или сведочанство – њима би требало пружити могућност да то добију у фирмама које их прихвате.
Немачка је раније много полагала на „једнаку вредност“ диплома. То време је прошло - сада ће приликом запошљавања фирме слободно процењивати да ли је неко подесан или не, а диплома ће бити у другом плану.
БОНУС ВИДЕО:
ПОЖАРИ БЕСНЕ ШИРОМ ЕВРОПЕ: Драматични снимци борбе са ватром у Француској, Немачкој, Грчкој
Препоручујемо

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)