НАЈНОВИЈА ИДЕЈА ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ: Натерати људе да једу бубе уместо меса
ЕВРОПСКА комисија удружила је снаге са левичарским мејнстрим медијима како би пропагирала да Европљани треба да науче да једу бубе, преноси В4НА.

Фото: АП/Сара Спирковић
Откако је Европска агенција за безбедност хране прогласила три инсекта погодним за људску исхрану у јуну 2021. године, све више организација и медија почело је да промовише предности европских грађана који користе исхрану засновану на инсектима уместо меса.
Европска унија је толико озбиљно схватила подршку једењу инсеката да блиско сарађује и са непрофитном организацијом "Међународна платформа инсеката за храну и храну за животиње (ИПИФФ)", која заступа интересе индустрије узгоја инсеката, пише В4НА.
Главна мисија те организације је да промовише ширу употребу инсеката као алтернативног и новог извора протеина погодних за људску исхрану и сточну храну, кроз континуирани дијалог са европским институцијама.
У протеклој години, организација је објавила неколико публикација о користима које би могле бити остварене ако би прехрамбена индустрија брзо прешла на храњење засновано на инсектима.
Јестиви инсекти имају добро избалансиран профил хранљивих материја и стога задовољавају људске потребе у исхрани, тврде у организацији.
Међутим, здрав начин живота није једина промотивна предност нових намирница, већ чињеница да је за узгој таквих животиња потребно много мање енергије и хране.
Јер тренутно је за производњу једног килограма говеђег меса потребно 15.500 литара воде, 20 килограма сточне хране и 250 м2 земље, док се за производњу једног килограма одговарајућих инсеката користи само 5 литара воде, 1,7 кг сточне хране и 3,6 м2 земље. за људску исхрану.
Европска унија је такође подржала пројекат у оквиру програма Хоризонт 2020 вредан скоро 10 милиона евра, који има за циљ да превазиђе баријере за храну и храну засновану на инсектима.
Општи циљ пројекта је тестирање, пилот примена и презентација недавно развијених технологија, производа и процедура у циљу препознавања високог степена технолошке спремности.
До 2025. године 10 одсто животињских протеина биће замењено протеинима инсеката у сточној храни и 20 одсто у исхрани људи, а да би се то постигло потребно је хиљаду пута повећати и обим производње и број радних места у сектору.
Иначе, и Би-Би-Си и Гардијан су такође напоменули да би конзумација инсеката била пожељна са становишта заштите животне средине и заштите климе. Скренута је пажња да класична производња хране, посебно производња меса, троши енергију и штети животној средини. Такође су истакли да, у поређењу са великим просторним захтевима домаћих животиња и њиховом производњом сточне хране, бубе не заузимају много земље, воде или хране.
Поред тога, за разлику од говеда, узгој инсеката производи мање гасова стаклене баште, а пошто се бубе брзо размножавају и имају краћи животни век, могу се узгајати у великим количинама.
БОНУС ВИДЕО:
ПОМРАЧЕЊЕ У БЕРЛИНУ: Без амбијенталног осветљења због штедње
Препоручујемо

БЛУМБЕРГ: Гас у Европи може значајно да поскупи због вести о Северном току
04. 09. 2022. у 09:29


ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)