КРВАВИ ОТИСЦИ ШИРОМ ИРАНА: После смрти Махсе Амини, свакодневно у демонстрацијама у Ирану људи страдају од униформисаних
ИРАНСКА трагедија постаје све крвавија, а крај јој се не назире. Широм земље букнуле су демонстрације пошто је преминула Махса Амини (22), девојка коју је претукла полиција за морал, јер није правилно носила исламску мараму, хиџаб.
У вишедневним нередима у осамдесетак градова смртно је страдало најмање 50 људи, међу којима су и полицајци, а на стотине је повређених. Према тврдњама групе "Иран хјуман рајтс" са седиштем у Норвешкој, у протестима је погинуло најмање 60 особа.
Сви светски медији јавили су да је још једна девојка Хадис Наџафи (20) изгубила живот тако што јој је у груди, лице и врат испаљено шест хитаца. Наџафијева се, међутим, јавила персијској редакцији британског Би-Би-Сија и објавила: "Још сам жива и борим се за Махсу!" Наџафијева, чији снимак на коме везује косу у реп не силази са друштвених мрежа и која је постала планетарни симбол храбрости демонстраната на улицама Ирана, објаснила је да је вест о њеној смрти дезинформација.
Први пут, теократска власт у Техерану суочава се са општим бесом због понашања "моралне полиције" која, од победе Исламске револуције 1979. године, брине да се јавни живот одвија у складу са строгим нормама исламских, шеријатских закона. Протести су планули у Курдистану и Табризу, па захватили Техеран, Есфахан, Керман, Шираз и конзервативни шиитски свети град Машад.
Ирански редитељ Асгар Фархади назвао је смрт Махсе Амини "злочином". Можда ће се, под притиском јавности, обистинити речи уклесане на њеном гробу у Сакезу: "Нећеш умрети, твоје име ће постати закон". Неколико универзитетских професора поднело је оставке, наводи се у њиховим изјавама на друштвеним мрежама. Студенти више универзитета одбили су да учествују у настави у знак протеста против широко распрострањеног хапшења студената. Величина и силина протеста подстакла је надлежне да обећају "независну истрагу".
Реформистичка партија Етемад Мели позвала је ирански парламент да укине закон о обавезном ношењу хиџаба и препоручила председнику Раисију да расформира "моралну полицију".
За време владавине прозападњачки настројеног вође Мухамеда Резе Пахлавија, мини-сукње и непокривена коса нису били неуобичајен призор, али пошто је, пре 43 године, свргнут са власти, за жене у овој држави уследила су другачија правила.
Исламска Република је ставила катанац на све организације за права жена. Хиџаб је постао обавезан на радним местима, а од 1983. жене које га не носе, могу да буду кажњене са 74 ударца бичем. Потом је уведена и казна до 60 дана затвора.
Када је, лане, на власт дошао садашњи председник Ебрахим Раиси, припадник тврде верске струје, уведена су још строжа ограничења и новчане казне, а постављене су и камере за надзор.
Истовремено са демонстрантима провладини људи изашли су на улице и позивају на погубљење оних који протестују против режима. Раиси поручује да "Иран мора одлучно да се позабави свима који нарушавају безбедност и мир" и да "провладине демонстрације показују моћ Исламске Републике".
"ХАМНЕИ ЈЕ СРАМОТА ЗА ЗЕМЉУ!"
ДЕМОНСТРАНТИ пале полицијске аутомобиле и вичу "Живот, слобода и жене!", "Не желимо Исламску Републику!", док снаге реда уз подршку паравојне милиције Басиџа узвраћају пуцњима, сузавцем, пребијањем и хапшењима. На осам универзитета у Техерану, Караџу и Табризу, ајатолах Али Хамнеи, врховни вођа Ирана од 1989. године, назван је "срамотом" за земљу и захтева се његов одлазак. Шире се снимци који показују како Иранке демонстративно јавно скидају и пале хиџабе. Мушкарци и жене, укључујући уметнике и спортисте, пред камерама брију главе.
ПОРОДИЦА: ЖРТВА ТОРТУРЕ
ПРОШЛЕ недеље Махса Амини је из родног Сакеза, у провинцији Курдистан, стигла са породицом у Техеран, где је убрзо приведена због "неприкладног" ношења хиџаба.
Званичници тврде да је у центру за преваспитавање добила "изненадни срчани удар". Потом је пала у кому и после три дана преминула. Породица демантује тврдње полиције да је девојка имала историју тежих болести.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)