ЕВРОПА ЗАВРНУЛА СЛАВИНУ ОРБАНУ: Нема пара за Мађаре, Будимпешта одмах послала посебне изасланике
ЕВРОПСКА комисија је, према изворима у Бриселу, одлучила да Мађарској понуди део средстава из фондова, условно, али да највећи остави замрзнутим.
Коначна одлука се очекује следећег месеца. Влада Виктора Орбана нашла се под лупом Европске комисије због упорног кршења европских стандарда у вези са владавином права, корупцијом и слободом медија. Због тога је ЕК обуставила исплату средстава из Фонда за опоравак, укупно 5,8 милијарди евра, и из кохезионих фондова.
Ово је тежак ударац за мађарску касу, јер је Орбан рачунао на та средства која му гарантују раст од најмање 1 одсто БДП-а. Осим тога, пре годину дана, због избора, задужио се око 5 милијарди долара на светским финансијским тржиштима и надао се да ће овај новац надокнадити средствима из фондова ЕУ. Мађарска форинта је тренутно најслабија валута чланице ЕУ из источне Европе, економска ситуација се погоршава, влада је почела да предузима мере које су погодиле мале и средње предузетнике који су изашли на улице, следили су професори.
Шаљу посебне изасланике
Орбан шаље специјалне изасланике у Брисел да гарантује да ће влада учинити све што је потребно да докаже да је посвећена одржавању владавине права, да ће обезбедити да средства из фондова не иду само компанијама повезаним са премијером, да ће ојачати контролу корупције. ЕУ је констатовала све кораке мађарске владе, 17 мера спроведених у кратком временском периоду, а затим је, попут професора Балтазара, почела да размишља. И размишљао о томе.
Сем Флеминг, дописник Фајненшл Тајмса из Брисела, најављује да је ЕК близу одобравања дела средстава из Фонда за опоравак након пандемије. Пре свега зато што не би могли да се користе ако нема сагласности до краја године. Расправа о коришћењу ових средстава води се од маја прошле године. Али, како пише Политико, ни то није извесно јер Мађарска мора да пристане на нове мере заштите владавине права. Једноставно, Комисија Орбану не верује.
Мађарска није спровела реформе
Сам Флеминг наводи да део средстава из кохезионих фондова остаје замрзнут јер је ЕК оценила да Мађарска није у потпуности испунила обећане реформе у циљу заштите новца ЕУ од корупције. Тако ситуацију тумачи Франкфуртер алгемајне, док Мађар Немзет наставља да одржава наду да неће бити замрзнуто 7,5 милијарди евра из кохезионих фондова, од укупно 22 милијарде колико је у буџету до 2027. године. Овај новац је готово пресудан за очување раста мађарске привреде.
Буџет Мађарске за ову годину био је око 60 милијарди евра, али је укључивао значајно повећање социјалних давања што је помогло Орбановој странци Фидес да победи на пролећним изборима. Вест је изашла да пошаље поруку премијеру Орбану. Прво, да се не противи ниједној политици усмереној против Русије на нивоу ЕУ, јер би се могло десити да се замрзну и средства из Програма опоравка. Друго, што пре ратификовати улазак Финске и Шведске у НАТО јер влада у Будимпешти несумњиво одуговлачи процес како би тиме условила одлуку ЕУ (само Мађарска и Турска нису ратификовале улазак две нове скандинавске чланови). Треће, Мађарској је речено да одустане од противљења глобалној минималној стопи пореза на добит предузећа од 15 одсто коју су договориле САД, ЕУ и друге чланице алијансе демократија, а прихватила је већина земаља. Будимпешта ће такође морати добро да размисли о пакету помоћи Украјини од 18 милијарди евра који је блокирала.
Скандал "велика Мађарска"
Политико пише да је Мађарска позвала у помоћ аутомобилске компаније које послују у тој земљи, али ни оне нису успеле. Бирократе су биле јаче. Осим тога, велики број земаља које су се нашле на мапи 'Велике Мађарске', са којом се Орбан недавно појавио, оштро је реаговао на премијерову непопуларност, услед чега је изгубио подршку појединих земаља које су му биле наклоњене.
Политико каже Орбану да стави нови шал јер је сада сам напољу на хладноћи.
- Мађарска је рекла да се противи ограничавању руских цена нафте, али четири дипломате су одбациле блокаду као уобичајено држање Путиновог пријатеља Орбана — што само по себи довољно говори о томе колико је ниско пало поштовање те земље у Бриселу - пише Политико. У закључку, није стварно нерешено.
Након што Комисија следеће недеље формално прихвати одлуку, коначну пресуду ће донети Савет ЕУ, који чине шефови држава и влада држава чланица који одлучују квалификованом већином, од чега 55 одсто земаља чини 65 одсто. становништва ЕУ. Мађарска је ту беспомоћна, да јој у помоћ притекну Пољска и Италија новог премијера Ђорђа Мелонија , то не би било довољно да поништи одлуку Комисије.
(Мондо)
Препоручујемо
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (3)