АЛБАНСКИ МИГРАНТИ ВЕЛИКА ОПАСНОСТ: Зашто долазе у Велику Британију и колико их је стигло?

Ђ.Г.

27. 11. 2022. у 18:43

ЗА 12 месеци до септембра 2022. године, 85 одсто Албанаца који су стигли малим чамцима – 7.219 људи – поднело је захтеве за азил. Само њих 50 (0,7%) је добило првобитну одлуку о свом захтеву и ниједном од њих није одобрен статус избеглице или друга врста дозволе за останак.

АЛБАНСКИ МИГРАНТИ ВЕЛИКА ОПАСНОСТ: Зашто долазе у Велику Британију и колико их је стигло?

Фото: AP Photo/Visar Kryeziu

Генерално, 53% захтева Албанаца је прихваћено. Прошле године, око 14% успешних захтева били су неожењени, одрасли мушкарци. Највише су биле жене и деца.

Вјерује се да неки албански мигранти подносе захтеве за азил на основу тога што су прокријумчарени у Велику Британију.

Уместо да траже азил, неки албански мигранти бирају да нестану и раде илегално у Великој Британији, пре него што се врате у своју матичну земљу, рекао је О'Махони.

Албанци могу да уђу у Велику Британију са визом. Грађани који испуњавају услове могу аплицирати за визе различите дужине за туристичке, пословне, студијске и друге активности.

У периоду од јула 2021. до јуна 2022., Велика Британија је примила 30.703 захтева за визу од албанских држављана и одобрила их је 20.289, према подацима Министарства унутрашњих послова - само 361 од њих је била радна виза.

Фото: Free Images Pixabay

 

 

Колико је Албанаца враћено?

У 2022. години, у шест месеци до јуна, 440 људи је враћено у Албанију - скоро сви су били неожењени, одрасли мушкарци.

Албанци представљају највећи број страних преступника који су послати уназад у марту 2022.

Билатерални споразум који је 2021. године потписала тадашња секретарка унутрашњих послова Прити Пател имала је за циљ да убрза уклањање албанских криминалаца и неуспелих тражилаца азила из Велике Британије.

- Више од 1.000 Албанаца, укључујући неке који су илегално прешли Ламанш да би дошли у Велику Британију враћено је у складу са овим споразумом - наводи се из Министарства унутрашњих послова.

Споразум не дозвољава влади да уклони Албанце који имају тренутни случај азила у Великој Британији.

Шта тера мигранте да напусте Албанију?

Три деценије након слома диктатуре Енвера Хоџе и отварања граница Албаније, око 60 одсто одраслог становништва земље желело је да напусти земљу, према анкети Галупа објављеној у децембру 2018.

Као главне разлоге су навели корупцију, ниске плате, лоше услове рада и низак квалитет живота.

Средњи нето годишњи приход домаћинства у Албанији био је само 1.997 евра (1.720 фунти) у 2018, према последњим доступним подацима Евростата , док је у Великој Британији износио 21.464 евра.

Незапосленост младих Албанаца (људи од 15-29 година) износи 20%.

Албанија је поднела захтев за чланство у ЕУ и преговори за то су отворени у јулу 2022.

Тренутно, албански држављани могу да уђу у ЕУ без виза и остану до 90 дана у било ком периоду од 180 дана као туристи – али немају аутоматско право да тамо раде, студирају или живе.

Шта брине албанске банде?

Брифујући посланике о албанским мигрантима, господин О'Махони је рекао: „Несумњиво има људи којима је потребна наша помоћ – али постоји и велики број оних који се намерно играју са системом“.

Он је даље истакао улогу албанских криминалних група у Великој Британији.

У извештају Националне агенције за криминал (НЦА) објављеном раније ове године наводи се да су ове банде одговорне за увоз индустријског узгоја канабиса у Велику Британију.

НЦА каже да осумњичени Албанци ухапшени због узгоја канабиса лажно тврде да су жртве трговине људима. Они користе стандардна писма да се пријаве за помоћ од Националног рефералног механизма за људе који су присиљени да дођу у Британију.

Албанске банде су такође водећи играчи на британском тржишту кокаина вредном 5 милијарди фунти, каже НЦА.

Године 2017., један албански држављанин је затворен након што је водио операцију кријумчарења кокаина у вредности од 60 милиона фунти.

Дошло је до пораста броја анонимних налога на ТикТок рекламним трансферима људи из Албаније у Велику Британију, према извештају Балкан Инсајта из августа ове године.

Огласи нуде да се људи одвезу у Велику Британију из Француске чамцима или из Белгије у камионима, по цени од 2.000 до 5.000 фунти сваки .

Прошле године, Министарство унутрашњих послова покренуло је проширење свог програма "Превент" како би одвратило ризичне албанске тинејџере од придруживања бандама које кријумчаре људе и кокаин у УК.

Албанци чине једну од највећих група страних држављана у затворима широм Енглеске и Велса.

Албански премијер Еди Рама је у твиту рекао : „Велика Британија треба да се бори против криминалних група свих националности и да престане да дискриминише Албанце како би оправдала неуспехе политике.

(ББЦ)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту

УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"

ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.

08. 11. 2024. у 09:02

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

Коментари (1)

НАВИЈАЧИ БАРСЕЛОНЕ СЕ МАСКИРАЛИ У ДЕЛИЈЕ: Дошли тајно у Београд и урадили нешто нестварно! (ВИДЕО)