АМЕРИКАНЦИ О РУСКОМ РОБОТУ: “Маркер” у Украјини, али не у тешким борбама (ВИДЕО)

П. З. С. / newsweek.com

18. 01. 2023. у 19:29 >> 01:13

РУСКИ борбени роботи "Маркер" вероватно неће бити послати у тешке битке које се воде у Украјини, речено је Њузвику након што су руски државни медији објавили тестирање у тој земљи.

АМЕРИКАНЦИ О РУСКОМ РОБОТУ: “Маркер” у Украјини, али не у тешким борбама (ВИДЕО)

Фото Принтскрин Youtube/ШАГвперед


Дмитриј Рогозин, шеф групе војних саветника у Русији, рекао је у недељу на својој Телеграм страници да ће борбени роботи бити тестирани у источном региону Донбаса.
Описујући тај потез као "ватрено крштење" за оружје, Рогозин је рекао да ће платформа прецизно одредити и пуцати на непријатељске циљеве "у подручју сопственим ватреним оружјем".

Идеја борбеног робота са АИ је да „замени војника у опасним мисијама и да мисије учини ефикаснијим“, рекао је за Њузвик Семјуел Бендет из Центра за поморске анализе.

„Маркер“ је дизајниран са циљем анализе и тумачења ситуације, али „цела поента изградње таквих система је да их учинимо потрошним“, рекао је Бендет.

Руска војска је дуго разговарала о стављању аутономног оружја на место људских војника, према Бендету, али Русија — и друге земље попут Сједињених Држава и Кине, које развијају сличне технологије — остају „у самим почетним фазама“ процеса.

Борбени роботи „Маркер“ коришћени су као безбедносни систем за космодром Восточни у источној Русији, написао је Рогозин, „обезбеђујући контролу над његовим безбедносним периметром“.

Ова безбедносна функција је у складу са резултатима тестова који су доступни последњих година, при чему „маркери“ обављају одбрамбене функције попут чувања војне базе у стилу „камере на гусеницама“, рекао је Бендет.

Фото Принтскрин Youtube/ШАГвперед

Иако су руски програмери тврдили да је „Маркер“ прошао тестове на шумовитом терену како би се утврдила његова способност да аутономно ради у окружењима сличним борбеним, „увек је постојало признање да технологија још није ту“.

-Овај тип УГВ (беспилотно копнено возило) није спреман за самосталну навигацију у веома сложеном борбеном простору, рекао је Бендет. -Дакле, иако су програмери 'Маркера' тврдили да ова возила могу да иду сама и да можда заврше низ релативно компликованих задатака, они неће нужно бити спремни за веома компликовано окружење украјинског борбеног простора.

Такво окружење представљаће противватру, сметње и друге факторе који ометају комуникацију између „Маркера” и његовог оператера, објаснио је он. Дакле, у овим новонајављеним тестовима постоји нејасноћа у којим тачно условима ће се „Маркер“ тестирати.

Бендет је рекао да је мало вероватно да ће „Маркер“ гурати према украјинским позицијама због неколико дизајнерских карактеристика које чине борбеног робота „рањивим“.
-Један од интересантних проблема са развојем возила као што је 'Маркер' од нуле, за разлику од ремонта већ постојећих система, јесте да је 'Маркер' релативно мали и крхки систем—није нужно добро заштићен, рекао је он.

Фото јутјуб/Сила са Истока

Упркос наглашеним предностима, „Маркер“ је лоше опремљен да се носи са нападима из митраљеза великог калибра и ракетних граната, за разлику од већих, тежих беспилотних возила руске војске, сугерисао је Бендет.

-И тако, имам питања о стављању „Маркера“ у стварну борбу, како је тврдио Рогозин, рекао је он.

Иако је Рогозин рекао да ће "неколико" борбених робота бити тестирано у источној Украјини, Бендет је рекао да би, пошто се верује да постоји само неколико "маркера", програмери и руски одбрамбени сектор прилично акутно осетили губитак чак и једног.

-Ово је проблем већине руског развоја УГВ, додао је он. "Имају много различитих пројеката. Имају много различитих концепата. Али они постоје као појединачни прототипови, или можда у случају 'Маркера' њих пет уместо једног.

-Није као да их руски програмери имају, рецимо, 20, 30 или 50, а можда могу да користе десетак у једној потрошној војној мисији. Тако да мислим да би овај тест био релативно контролисан у Украјини, рекао је Бендет.

Међутим, може постојати одређени притисак на руски одбрамбени сектор у погледу нових технологија како се рат у Украјини наставља.

-Можда постоји одређени елемент ПР-а, да се покаже да Русија има војне копнене роботе који могу да иду у борбу и обављају неку врсту дужности. Али опет, то је скуп систем, рекао је Бендет. -Мислим да би могли да почну да га користе у ограниченим мисијама, али са сваком мисијом која постаје мало софистициранија, до одређене тачке, наравно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин

ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"

У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.

27. 12. 2024. у 09:30

Коментари (0)

ПОСЛЕДЊЕГ ДАНА У 2024. ГОДИНИ СТИЖЕ НАМ - ЦРНИ МЕСЕЦ: Астролошки феномен доноси буру промена за 3 знака Зодијака