"БРЕДЛИ" СТИЖЕ У ПОМОЋ : Американци шаљу решење, али да ли је Украјина томе дорасла?
АМЕРИЧКА влада шаље Украјини мини тенкове - борбена возила “бредли” - у оквиру будућег пакета војне подршке, а то би могло да буде савршено решење за тежак проблем са којим је суочен НАТО.
Бела кућа је недавно саопштила да намерава да пошаље борбена возила Бредли у Украјину, придруживши се другим земљама НАТО-а које су такође обећале да ће послати оклопна возила.
“Форбс” наводи да би то могло да буде савршено решење за тежак проблем.
Четрдесет година стара борбена возила пешадије М2/М3 “бредли” су возила за подршку на бојном бољу али доступна у великом броју, а украјинске снаге могу њима да оперишу и довољно су жестока да помету Русе.
Дефанзиван, али робустан мини тенк
Мини тенкови “бредли” су тачно она врста “неофанзивног” и неескалационог оруђа које НАТО тражи да би се задовољиле потребе Украјине за модерним оклопима. Као амфибијски носач трупа, упола тежак као тенк “абрамс”, “бредли” нуди Украјини дефанзивно, иако робусно оклопно присуство. Не сматра се оружјем за напад, али је “бредли” и даље прилично способан да се позабави са скоро сваким руским возилом на бојном пољу.
Брзо возило са дометом дужим од већине главних борбених тенкова, савршено је за оклопне пробоје које је Украјина користила да поврати своју територију. Иако се ова борбена возила још не сматрају вишком, америчка војска жели да побољша шансе да се контроверзни пројект замене “бредлија” покрене уз довољно средстава од Конгреса. Прилагођавањем и слањем што је могуће више додатних борбених возила “бредли” у рат, америчка војска може да искористи лекције стечене на украјинском бојном тлу и пружи јак аргумент за финансирање замене, наводи “Форбс”.
А велика америчка залиха од скоро 6.000 борбених возила М2/М3 “бредли” могла би да понуди Украјини праву комбинацију оклопне мобилности, подршке и “неофанзивног” офанзивног удара за избацивање руских снага.
Шта је М2/М3 “бредли” и шта значи за Украјину?
Украјина је савршена територија за амерички мини тенк, пише “Форбс”. Кад је М2/М3 “бредли” ушао у службу 1983, био је дизајниран да се суочи са новом руском флотом возила за подршку пешадији. Као бржа, боље заштићена верзија оклопног транспортера М113, “бредли” је радио у тандем са далеко већим главним борбеним тенком “абрамс”.
То није било популарно возило. Као “неугодни компромис” између високо заштићеног тенка и лако оклопљеног борбеног возила, платформа је означена као непогодна за већину задатака на бојном тлу. Иако су те почетне недоумице превазиђене а САД произвеле скоро 7.000 тих возила, “бредли” је увек оперисао у позадини, у сенци гламурознијег тенка М-1 “абрамс”.
Данас “бредли” има два основна типа, борбено возило пешадије М2 и оклопно борбено возило М3. Али, једина стварна разлика је у томе што М3 замењује пешадијски простор за веће оптерећење муниције. Оба су мини тенкови, са топом “бушмастер” од 25 мм на куполи и секундарним митраљезом од 7,62 мм. Испаљивањем специјализоване муниције од волфрама за пробијање оклопа , “бредли” може да користи велике тенкове Т-72. Али, то можда неће бити неопходно пошто обе “бредлијеве” варијанте носе антитенковске ТОW пројектиле, жичано вођене, са цевним лансирањем и оптичким праћењем, способне да униште било који тенк који је тренутно у служби руских снага.
Мобилан и издржљив
До сада је двапут тестиран у борби, па су предности и ограничења “бредлија” на терену добро познати. Према годишњем извештају генерала из 1992. о корисности платформе током Пустињске олује, наводи се да је скоро 90 одсто флоте борбених возила “бредли” могло да се креће, пуца и комуницира током битке. Док су посаде дале неке сугестије, извештено је да су гађале совјетске тенкове са главним топом и користиле ТОW пројектиле за уништавање тенкова на удаљености до 3.700 метара.
Логистички, “бредли” је прикладнији за Украјину од скоро било ког великог главног борбеног тенка НАТО. Ваздушно је преносив. Војни транспортни авион Ц-17 може брзо да довезе возила до украјинске границе. На тлу су подједнако мобилни. У првом Заливском рату су посаде “бредлија” известиле да су на једном резервоару гаса могле да заврше своје распоређивање до 200 километара – што је мисија која се одвијала током 82 сата. За разлику од тога, тенкови “абрамс” требају да надопуне гориво сваких неколико сати.
Наредник прве класе Дилард Џонсон, који се сматра најсмртоноснијим војником америчке војне историје и један је од најодликованијих у историји легендарне 3. пешадијске дивизије према Специал-опс.орг, је у својим мемоарима о вожњи “бредлија” описао како је робусни мини тенк могао да издржи поготке совјетске артиљерије из близине и још настави да се бори. Указао је на разлике у мобилности између свог оклопног транспортера и великог борбеног тенка, наводећи током друге америчке инвазије на Ирак како су ширина и тежина “абрамса” приморали тенк да остане на утврђеним путевима, док је “бредли” био способнији за теренске операције.
Да ли је Украјина дорасла томе?
“Форбс” наводи да су руски тенкови генерално тешки између 37 и 46 тона. Најмодернија варијанта “абрамса” има преко 65 тона, што је више него двострука тежина “бредлија”. Чак су и раније генерације америчких М-60 тенкова – потенцијална опција “одбрамбеног тенка” за Украјину – тежиле више од “бредлија”. Украјинска инфраструктура можда неће бити дорасла задатку управљања НАТО тенковима а њихови импровизовани тимови за одржавање можда неће бити дорасли ни задатку премештања онеспособљених тешких оклопњака алијансе.
Поглед на до сада обезбеђену војну опрему указује да су украјинске снаге већ стекле неко искуство са разним компонентама борбеног возила “бредли”. САД су дале Украјини око 1.500 ТОW пројектила а неколико земаља је донирало вишеструке ракетне системе М270. Гусенични лансер – у сенци ХИМАРС-а на точковима – заснован је на шасији “бредлија”. С обзиром да је Украјина ефикасно користила М270 а према свим извештајима исто је и са ТОW пројектилима, можда ће бити способна да убаци “бредли” брже него што би већина очекивала.
Обезбеђивање Украјини активног оклопног транспортера могло би изазове забринутост у САД – критичари помоћи Кијеву брзо ће рећи да ће уклањање тешке опреме од активних америчких трупа повећати ризик по националну безбедност. Али, такве забринутости су можда “пренадуване”. Иако мини тенк, “бредли” је на првом месту помоћно возило, а Америка је већ обезбеђивала модерна оклопна возила својим пријатељима у далеко тежим условима, указује “Форбс”, односећи се на слање тенкова М4 “шерман” британским јединицама у Африци током Другог светског рата и епску битку код Ел Аламејна.
(Блиц)
Препоручујемо
ПОНАВЉА СЕ МАРИЈУПОЉ? Руси мељу све пред собом у Запорожју, Кијев ствара нови "Азовстаљ"
22. 01. 2023. у 09:07
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (1)