ЛЕОПАРДИ ЗА УКРАЈИНУ: Oд еуфорије до очаја
КАДА је 25. јануара немачки канцелар Олаф Шолц званично потврдио одлуку да у Украјину пошаље 14 тенкова Леопард 2А6 (прекјуче се сазнало да ће донирати још 4) и дати дозволу свим заинтересованим земљама за реекспорт, Украјинци су ушли у стање еуфорије.
Буквално сви тамошњи медији су тврдили да ће Леопард 2, уз британски Челенџер 2 и амерички Абрамс, бити оружје победе.
Одлука Берлина је резултат вишемесечног лобирања Кијева, Варшаве, Лондона и многих других. До тада је председник Зеленски често говорио о потреби Украјине за најмање 500 западних тенкова, иако су Украјинци били веома задовољни са обећаних 300 које је требало да обезбеди тзв. велика Леопард коалиција од 15 земаља.
Недуго након немачког обећања, почели су проблеми
Али онда су почели проблеми. Земље које су, брзо се испоставило да су биле превише безбрижне, обећале десетине Леопард 2 одједном су почеле да смањују број.
Тако је Шпанија, која је у јуну била лидер у идеји слања Леопарда 2 у Украјину, са првобитно поменутих 53 Леопарда 2А4, сада дошла на свега четири до шест, уз обећање да ће на време послати још толико. Мадрид је понудио да украјинске посаде обучавају два и по месеца, а за то време ће припремити тенкове за испоруку.
Хелсинки је био један од најгласнијих заговорника слања Леопарда 2 у Украјину, а када је Берлин попустио, финска премијерка Сана Марин изјавила је 13. фебруара да није донета одлука о донирању тенкова Украјини.
Иако тамошња војска у ратној резерви има 100 оперативних Леопарда 2А6 и још 100 Леопарда 2А4, премијер Марин је објаснио да Финска још није примљена у НАТО алијансу, па су јој сви ти тенкови потребни.
После одлуке Немачке, Норвежани су се „сетили” да се граниче са Русијом
Слично је поступио и Осло, који се, након што је Берлин дозволио реекспорт, „сетио” да се граничи са Русијом, па је норвешки министар одбране Бјорн Арилд Грам 31. јануара изјавио да њихова донација не може бити велика, али да ће пожурити да одобрење за донацију ће Украјинци стићи до краја марта. Тада није желео да говори о бројкама, али се касније сазнало да ће Норвешка донирати 8 Леопард 2А4НО.
На крају, од свих скандинавских земаља, Шведска је била „највише огорчена“ најавом донације 10 тенкова Стридсвагн 122 (локални дериват Леопарда 2А5).
И да скратимо списак свих донатора који су најавили десетине тенкова па одустали, да поменемо Пољску. Варшава је била далеко најгласнија у притиску на Берлин. Чак су најавили да ће испоручити Леопард 2 без немачке лиценце.
Пољаци су се тукли у прса и схватили да су се залетели
Истовремено су изразили спремност да донирају све Леопард 2А4 и све модернизоване Леопард 2ПЛ, па би пољска донација била чак 142 тенка (137 Леопард 2А4 и 5 Леопард 2ПЛ).
Одмах након што је Берлин дозволио реекспорт у Варшави, схватили су да су запали у велике невоље, па су највиши пољски званичници у јавним наступима почели да набрајају све што је Пољска поклонила Украјини, а како би смањили негативан утисак да ће им дати само 14 Леопард 2А4.
Све у свему, ни половина од првобитно обећаних 300.
Стога не чуди што је 17. фебруара генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг јавно позвао све донаторе да испуне обећања Кијеву и поклоне најављени Леопард 2 што пре јер проблем нису само количине већ и брзина испоруке.
(Индекс)
БОНУС ВИДЕО:
ВЕЖБЕ У РАТНИМ УСЛОВИМА: Посаде руских тенкова Т-80БВМ вежбају гађање
Препоручујемо
ШОЛЦ О КИНЕСКОМ ПРЕДЛОГУ ЗА МИР У УКРАЈИНИ: Не помиње повлачење руских трупа
26. 02. 2023. у 08:23
"ЈУЖНИ ВЕТАР ЈЕ НЕШТО ПОСЕБНО": Мики Манојловић у јавности након дужег времена (ВИДЕО)
25. 02. 2023. у 21:26
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километра у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (5)