"ЗАВАДИ, ПА ВЛАДАЈ" - ТАКТИКА РУСИЈЕ? Зашто неке земље ЕУ подржавају Москву
РУСКА инвазија на Украјину, покренута пре годину дана, променила је Европу преко ноћи. Рат је покренуо тектонске промене у политичким и економским односима, нарушавајући енергетска тржишта и постојеће ланце снабдевања. Он је ставио на тест саму срж европског пројекта после Другог светског рата - мир.

Фото: Профимедиа/Илустрација
Брутални напад на Украјину био је посебно узнемирујући за источну Европу, која се сећа руског непријатељства. Ово објашњава зашто је у региону постојала тако значајна подршка за строге санкције Русији, финансијску, војну и хуманитарну помоћ Украјини, јачање источног крила НАТО-а и топлу добродошлицу за милионе украјинских избеглица.
Ипак, постоје неке земље у источној Европи које још увек гаје симпатије према Русији, упркос томе што су се у прошлости суочиле са руском агресијом. Словачка, Бугарска и Мађарска су се током прошле године истакле као посебно проруске у својим ставовима.
Септембарска анкета спроведена у Словачкој показује да би већина Словака поздравила руску војну победу над Украјином. У другом истраживању спроведеном у мају, само 33 одсто Бугара и 45 одсто Мађара Русију доживљава као претњу. Мађарска, Словачка и Бугарска такође имају тенденцију да покажу најслабију подршку санкцијама Европске уније Русији, према истраживању Евробарометра спроведеном у јесен 2022.
Ови ставови су се одразили у владиној политици и реторици. Бугарска и Мађарска су једине чланице НАТО-а и ЕУ које су званично одбиле да испоруче оружје Украјини, понављајући уверење да би то увукло ове земље у сукоб. Претходна бугарска влада морала је тајно да Кијеву обезбеди муницију и гориво, скривајући ту чињеницу од јавности.
Док је словачка влада пружила храбру и отворену помоћ Украјини, укључујући испоруке тешког наоружања, она је стала на страну Мађарске када су у питању на економски незгодне одлуке, као што је прошлогодишња забрана руске нафте у ЕУ, за коју је преговарала о изузећу.
И Братислава и Будимпешта су такође запретиле да ће платити руски гас у рубљама ако дође до притиска, након одлуке Москве да продаје гас само за своју валуту. Мађарска администрација је више пута блокирала санкције Русији у Бриселу, док је појачавала домаћу анти-ЕУ пропаганду.
Упорна проруска осећања у ове три земље имају везе са недавном историјом и руским опортунизмом.
Растуће цене енергената, криза трошкова живота, сиромаштво и висока инфлација такође су подстакли народне фрустрације и додатно подстакли проруска осећања.
Ово није проблем само Словачке, Бугарске и Мађарске, већ и ЕУ у целини и он се мора решити, пише "Ал Џазира". Држање таквих ставова одржава дугогодишњи раскол између истока и запада унутар ЕУ, слаби одлучност ЕУ да подржи Украјину и отвара врата руској тактици „завади па владај“.
БОНУС ВИДЕО: НАТО НИГДЕ НИЈЕ ДОНЕО МИР - Протестанти у Бриселу захтевају да се оконча рат у Украјини

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)