ВАШИНГТОН ГУРА ХАГ У ЛОВ НА ПУТИНА: Улогу прокси ратника против Москве преузео злосрећни Међународни суд

ЗАРАД сопствених геополитичких интереса америчка администрација подржава правну баханалију без преседана, саопштила је јуче руска амбасада у Вашингтону реагујући на изјаве америчке администрације о наводној оправданости одлуке Међународног кривичног суда да изда налоге за хапшење председника Руске Федерације Владимира Путина и комесарке за права деце Марије Љвове Белове.

ВАШИНГТОН ГУРА ХАГ У ЛОВ НА ПУТИНА: Улогу прокси ратника против Москве преузео злосрећни Међународни суд

Foto: AP

 - Зарад сопствених геополитичких интереса Вашингтон подржава правну баханалију без преседана коју је покренуо МКС, знајући добро да Русија, као и САД, не признаје јурисдикцију МКС - нагласиле су руске дипломате, преноси ТАСС.

У саопштењу руске амбасаде у Вашингтону се каже да неприхватљивим опаскама о руском лидеру, америчке власти намерно прећуткују сопствене злочине у Ираку, Југославији, Либији и Вијетнаму.

После "отварања оптужнице МКС" председник Сједињених Америчких Држава Џозеф Бајден изјавио је да је јасно да је руски председник Владимир Путин одговоран за ратне злочине и оценио да је одлука Међународног кривичног суда (МКС) у Хагу да се изда налог за хапшење председника Русије била оправдана.Говорећи о колеги из Москве Бајден је казао да је "очигледно да је починио ратне злочине" и да одговорни морају бити приведени пред лице правде. Ни амерички председник ни Стејт департмент нису нашли за сходно да објасне зашто је Конгрес Сједињених Америчких Држава је у јуну 2002. године усвојио Закон о заштити припадника војних снага, колоквијално познат као "Закон о инвазији Хага", који експлицитно забрањује да се америчким војницима, али и политичарима и другим званичницима, суди у међународним трибуналима - када су истраге тамошњих тужилаца толико у корист међународне правде и међународног морала. Конгрес у Вашингтону је овај закон донео нешто мање од годину дана након почетка инвазије на Авганистан и око девет месеци пре почетка инвазије на Ирак, и не само то. Трампова администрација (Мајк Помпео) потписао је америчке санкције против бившег тужиоца у Хагу, правнице Фатоу Бесунде, када је објавила намеру да истражује америчке злочине у Авганистану и израелске у Појасу Газе.

ПОЉАК ПРЕДСЕДАВА, ВЕЛИКИ НЕ ПРИЗНАЈУ

АКТУЕЛНИ председник трибунала за ратне злочине у Хагу је судија Пјотр Хофмански, који је на ту функцију такође изабран 2021. године.Трибунал је основан је 1998. године усвајањем Римског статута, који је ступио на снагу 2002. године након што је испуњен услов од 60 ратификација. До сада, Статут су пописале 123 државе. Међу потписницима се не налазе земље попут Сједињених Америчких Држава, Русије, Кине, Индије, Турске и Саудијске Арабије.
Суд је током нешто више од 20 година рада наишао на велике критике, укључујући оне за евроцентризам и расизам, с обзиром на то да се међу оптуженима превасходно налазе појединци из Африке и исламског света.

А сам председник Русије Владимир Путин јуче се "посредно" изјаснио колико се плаши оптужнице. Он је стигао у Севастопољ на Криму аутомобилом, и то возећи сам, рекао је гувернер региона Михаил Развожајев на свом "Телеграм" каналу. Крим и Севастопољ прослављали су јуче девету годишњицу уједињења са Русијом. Било је планирано да се Владимир Владимирович из Москве укључи у програм из Севастопоља преко видео-линка, али је он одлучио да присуствује лично.

Када су у питању медијске реакције, глобални "шок" од петка по подне, када је суд у Хагу објавио налог за хапшење Путина јуче је сменила "глобална неверица". Укратко, већ површном "обдукцијом" оптужнице против руских функционера јасно је да је у питању наставак вашингтонског прокси ратовања против Москве, с тим што је улогу прокси ратника преузео злосрећни Међународни суд.

Фото: АП

Портал "Акиос" из Арлингтона у Вирџинији први је известио да су пресудну улогу у "међународном" истраживању "Путинове кривице" односно "греха" Марије Алексејеве Љвове Белове, имала опсукрна НВО, Цонфлицт Обсерватору коју "подржавају" Стејт департмент и Универзитетска лабораторија за хуманитарна истраживања факултета Јејл из Њу Хејвена на чије резултате се позива тужилац Међународног суда за ратне злочине у Хагу.

Увидом у портфолио "моћне" Конфликт опсерваторије сазнаје се да је истраживање ратних злочина у Украјини њихов "нови заједнички подухват са компанијама Есри, Алцис и Qуиет Профессионалс ЛЛЦ. Иначе, Qуиет Профессионалс ЛЛЦ. је компанија која регрутује и изнајмљује војне плаћенике. Компанија Алцис продаје спортску опрему док се Есри бави Гугл мапирањем! И, према резултима истраге овог противприродног конгломерата свега и свачега, "деца из Украјине узраста од четири месеца до 17 година одвођена су у кампове или друге објекте, где је већина била подвргнута преваспитавању у проруском смеру, а некима су чак пружали и војну обуку", каже извештај.

У москви одлука суда дочекана са подсмехом

РУСКИ председник Путин ни најмање се није узбудио што је Међународни кривични суд дао налог за његово "хапшење". Али не само у Москви, многи правници су са подсмехом коментарисали вест да се "хапси" председник Русије. Бивши председник и премијер Русије Дмитриј Медведев, који је сада потпредседник Савета безбедности РФ, каже да би се одлука споменутог суда могла искористити уместо тоалетног папира.
Најблаже речено, суд је пожурио без конкретних доказа да Путина прогласи кривцем.
Путину је наравно најважније како његов рад оцењује народ Русије. Најновије истраживање Инситута за изучавање јавног мњења показује да чак 86 посто Руса подржава то што се Крим вратио матици Русији. Око 71 посто испитаника сматра да Русија има више користи него штете од припајања Кримског полуострва.
Суд је пре било каквог суђења већ окривио и Марију Љвову Белову, опуномоћену за права деце у Русији, да је "незаконито одвозила децу из Украјине". И она је казала да се не плаши да наставља рад на збрињавању деце из ратних подручја.
На изјаву Владимира Зеленског да је суд у Хагу донео историјску одлуку у Москви се нико не обазире, јер ко би то требало да ухапси Путина. Друга је ствар што ће подршка одлуци суда у Хагу, коју су јој дали Бајден, немачки канцелар Шолц и још неки други, само да отежа њихову комуникацију са Путином. До директних контаката до завршетка њихових манданта сигурно неће доћи. Односи Запада са Русијом постаће још компликованији и тежи.

"Истраживачи" су идентификовали 43 установе укључене у држање деце у, како су описали, "систематској мрежи великих размера".

Деца су одвођена или у рекреативне кампове или у објекте који се користе за хранитељство или усвајање у Русији и на Криму. Неки од кампова су одлучили да не омогуће повратак деце родитељима у Украјину, а нека деца су усвојена или смештена у хранитељске породице у Русији.

У неким случајевима, родитељи су давали сагласност да њихово дете присуствује кампу, што је укључивало потписивање пуномоћја, понекад "неименованом агенту". Други родитељи су тврдили да су прекршени специфични елементи сагласности коју су дали.
Неки родитељи су наводно одбили да дозволе својој деци да иду у кампове, али су их "организатори кампа игнорисали без обзира на то", наводи се у извештају.
Раша тудеј бавила се ликом и делом британског адвоката Карима Ахмад Кана, главног тужиоца Међународног кривичног трибунала у Хагу не пропуштајући да подсети да је један од његове старије браће Имран Ахмад Кан (бивши посланик у британском парламенту из редова Конзервативне партије), 2008. године осуђен за сексуално напаствовање петнаестогодишњег дечака.

Тужилац Карим Ахмад Кан на место главног тужиоца суда у Хагу дошао је 2021.када је са овог места "одступила" Фатоу Бенсуду, тужитељка из Гамбије која је истраживала америчке ратне злочине у Авганистану и која је "противзаконито покушала да стави Американце под своју јурисдикцију".

Фото: АП

Карим Ахмад Кан је скоро целу своју правничку праксу провео у међународним судовима у Хагу, а 1997. године постао је сарадник тужитељке Међународног кривичног суда за бившу Југославију Карле дел Понте, где је остао годину дана. Након тога је прешао у Суд за Руанду, а 2008. саветовао је Флоранс Артман, против које је вођен кривични поступак због одавања поверљивих информација које је Трибуналу доставила држава Србија.

Био је и главни правни саветник некадашњег команданта тзв. ОВК Фатмира Љимаја пред Еулексовим судом, на Косову и Метохији између 2014. и 2017. године. Поред Љимаја, Ахмад Кан је сличне услуге пружао некадашњем либеријском председнику Чарлсу Тејлору, актуелном председнику Кеније Вилијаму Рутоу и вођи побуњеника из Судана Бар Идрису Абу Гарди...

БОНУС ВИДЕО:

БОРБЕ У БЛИЗИНИ СВАТОВА И КРЕМЕНАЈЕ: Руски војници користе системе "Град" и хаубице "Мста-С"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (11)

ТУГА ОКОВАЛА ЧИЗМУ: Преминуо један од најтрофејнијих тренера у историји одбојке