ШТА ДАЉЕ? Само једна држава може НАТО-у отворити врата да Русе сатера у ћошак
ЧИСТО математички гледано, копнена граница између НАТО земаља и Русије се удвостручила на 2.600 километара. Финска, 31. чланица НАТО-а, дели границу са Русијом од 1.300 км.
Од Баренцовог мора на северу до Финског залива на југу, граница углавном пролази кроз шуме, у близини готово да нема већих насеља и углавном је неасфалтирана. Према експертима у седишту НАТО-а, финска војска тренутно може сама да обезбеди ову границу. Верује се да су оружане снаге на новом североисточном крилу алијансе добро образоване, обучене и мотивисане. Финска никада није укинула војни рок за мушкарце, тако да има 24.000 активних војника и преко 900.000 обучених резервиста.
У случају одбране, копнена војска, морнарица и ваздухопловство могле би да се повећају на 280.000 жена и мушкараца, пише Дојче веле. За популацију од 5,5 милиона, то је релативно велика војска, каже Џејкоб Вестберг, професор на Универзитету одбране у Стокхолму. Поређења ради: немачки Бундесвер има само 183.000 људи и 30.000 резервиста, са популацијом од преко 82 милиона. Пре неколико година је укинут и војни рок.
"Јаке оружане снаге"
- За разлику од других земаља, Финска није смањила своја улагања у војску после Хладног рата - похвалио је најновију државу чланицу генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг. Наравно, како је рекао, Финска сада добија загарантовану помоћ од свих НАТО партнера, али „Финска такође чини НАТО јачим“, рекао је Столтенберг.
На пример, ваздухопловство Финске са 60 савремених борбених авиона у великој мери доприноси одбрани територије НАТО-а.
- Постоји изузетно висок ниво подршке јавности када је реч о отпорности и одбрамбеној спремности - рекао је генерални секретар НАТО-а о Финцима. Према мишљењу стручњака за одбрану Џејкоба Вестберга, чак и као неутрална земља деценијама, Финска одавно има јаке оружане снаге, које су формиране кроз искуства тзв. Зимског рат 1939/1940, када је Финска изгубила десет одсто своје површине од совјетских окупатора.
Москва најављује контрамере због уласка Финске у НАТО
Оружане снаге Финске су у потпуности на нивоу НАТО-а и без потешкоћа се могу интегрисати у све процесе, понављају из седишта НАТО-а у Бриселу. Али генерални секретар Столтенберг на конференцији за новинаре још није одговорио на питање у којим трупама НАТО-а, борбеним групама на источном крилу, Финска жели да учествује и који објекти НАТО-а би могли да буду пребачени у Финску. Заменик руског министра спољних послова Александар Грушко најавио је у Москви да ће његова земља повећати своје војно присуство на северозападу као одговор на улазак Финске у НАТО. Финска је већ најавила испоруку модерних тенкова Украјини.
Али има ли промена после политичке промене у Хелсинкију?
- Промена власти, која би требало да уследи после парламентарних избора у недељу, неће променити курс Финске ка НАТО-у - рекла је стручњакиња за безбедност Мина Аландер са Финског института за међународне послове у интервјуу медијској кући Редакција Немачка.
По овом питању постоји међустраначки консензус.
- Политика финске владе према Русији ће се све више заснивати на дистанцирању уместо на дијалогу са Москвом - рекла је Мина Аландер.
Када је следећа Шведска?
Улазак Финске био је најбржи процес приступања нове чланице у 74-годишњој историји Атлантског савеза. И Финска и Шведска су поднеле захтев тек у мају прошле године. Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг нада се да ће ускоро моћи да се придружи и Шведска, западни сусед Финске. Он је још једном позвао турског председника Реџепа Тајипа Ердогана да одустане од вета на чланство Шведске.
Према Столтенберговим речима, Шведска је испунила сва обећања Турској. Турска и даље инсистира на изручењу курдских дисидената које Анкара класификује као „терористе“ и које Шведска не жели да изручи.
- Улазак Шведске у алијансу не би користио само безбедносној политици већ и војном - рекао је за ДВ војни експерт Џејкоб Вестберг.
Русији би било теже да делује у Балтичком мору. Шведска има и пет веома модерних подморница које би допуниле флоте из Пољске и Немачке. Амерички председник Џо Бајден, који је на челу најважније земље у НАТО-у, више пута је истицао да се руски агресор и осумњичени ратни злочинац Владимир Путин потпуно погрешио.
- Хтео је да Финландизује НАТО - рекао је Бајден током посете Варшави у фебруару, алудирајући на неутралну позицију Финске.
Уместо тога, он добија интеграцију Финске у НАТО. НАТО постаје све већи и није неутралан као што је Финска била деценијама. Поглед на мапу показује да приступање Финске помера трансатлантски одбрамбени савез много ближе другом највећем руском граду, Санкт Петербургу. До сада је Естонија, која се налази југозападно од Санкт Петербурга, била једина чланица НАТО близу руске северне метрополе.
БОНУС ВИДЕО: ПОГЛЕДАЈТЕ ИСПАЉИВАЊЕ "МОСКИТ" КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ - Вежбе руске Пацифичке флоте у Јапанском мору
(index)
Препоручујемо
"ПАЖЉИВО ЋЕМО ПРАТИТИ ШТА ЋЕ СЕ ДЕШАВАТИ У ФИНСКОЈ..." Кремљ о ширењу НАТО-а
04. 04. 2023. у 12:39
ПАО СНЕГ: Да ли полиција може да вас казни ако немате зимске гуме? Већи трошак - али и безбедност
03. 04. 2023. у 18:20 >> 08:28
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)