ЛАНЦЕТИ ПРОМЕНИЛИ РУСКУ СТРАТЕГИЈУ: МО Русије каже да је 45% НАТО артиљерије, укључујући хаубице М777, самостално уништено дроновима (ВИДЕО)
РУСКИ дронови камиказе Лансет-3 уништили су скоро 45 одсто вучених и самоходних артиљеријских топова из Северноатлантског савеза (НАТО) од почетка рата у фебруару 2022.
Ово је према извештају РИА Новости који је уследио након видео-конференције руског министра одбране Сергеја Шојгуа са високим војним руководством Русије 4. априла. Они су поделили запањујуће бројке о разним артиљеријским системима које је Русија уништила од почетка ове године.
Ово је истакло улогу лутајуће муниције (дронова камиказа), која је драматично еволуирала од сукоба у Нагорно-Карабаху 2020. до рата у Украјини.
Такође, украјинске трупе су пионирске користиле цивилне и рекреативне дронове у војне сврхе тако што су их снабдевале експлозивом и бацале на непријатељске положаје.
ЛАНЦЕТИ НА АРТИЉЕРИЈИ М777 И М109 – ЦИФРЕ
Према Шојгуу, руска војска је од 1. јануара 2023. уништила 59 артиљеријских система М777, 13 СПГ М109 Паладин, 14 лансера високо покретних артиљеријских ракетних система (ХИМАРС) америчке производње и 30 СПГ из Пољске, Немачке, Француске и Чешка. Колико је од њих погођено ланцетом или другим средствима, није познато.
Они су, међутим, уништени „и на борбеним положајима и у фази транспорта“, цитирале су Шојгуа неке Телеграм групе.
Једна Телеграм група, која често објављује ажурирања на бојном пољу и интервјуише руске војнике замагљених лица, рекла је да је Ланцет уништио 80% самоходних топова М109 Паладин и 25% топова М777 од укупног броја уништених таквих топова.
Нејасно је да ли су те бројке с почетка ове године или од фебруара 2022. године, откако је почео рат. Објава је, међутим, подељена у неколико група наклоњених Русији на Фејсбуку и Телеграму.
Највише публицитетног материјала руског Министарства одбране (МоД) садржи снимак на којем Ланцет-3 погађа М777 на непознатој локацији. Руске трупе се могу видети како састављају дрон на катапултном бацачу пре него што га сними други надземни УАВ – вероватно Орлан-10 – и удара у М777.
На снимку на Твитеру од 7. априла се види како други Ланцет удара позади у М109 Паладин док је возило јурило испред. Чини се, међутим, да не уништава систем, а само је јака ватра видљива на његовом задњем делу, између мотора и куполе.
Међутим, други снимак, за који се тврди да је из Бакхмута, приказује М109 захваћен јаком ватром и масивном експлозијом након што га је Ланцет-3 ударио са стране.
КАМИКАЗЕ ДРОНОВИ СУ БУДУЋНОСТ
Оружане снаге Украјине (ВСУ) су успешно почеле да гађају танко развучене руске линије снабдевања, чинећи трајну борбу неодрживом, што је приморало Русију да се повуче на западну страну реке Дњепар у Херсону у новембру 2022.
Русија је тада прешла на употребу дронова Ланцет-3 (камиказе или самоубилачке беспилотне летелице) како би елиминисала потребу за далекометним топовима, ракетном артиљеријом и линијама снабдевања које их напајају.
Компликације са артиљеријом нису биле само са њиховим линијама снабдевања, већ и са производњом њихове муниције, као што су САД искусиле када су смањиле своје залихе од 155 мм граната у потрази за снабдевањем Украјине.
Оружане снаге Украјине (ВСУ) испаљују су око 11.000 граната за само неколико дана – количину коју је америчка одбрамбена индустрија могла произвести само за месец дана. Русија, такође, није могла да избегне ове индустријске хировите.
Крајем фебруара, административни проблеми унутар руског МО такође су изазвали несугласице са Вагнеровом приватном војном компанијом (ПМЦ), чији се начелник Јевгениј Пригожин жалио да његови борци не добијају 80 одсто муниције коју су тражили, док је руска војска била имају приоритет над њима.
Касније су га цитирали у многим Телеграм групама, које су га парафразирале рекавши да је неопходно масовно производити „шок дронове“ за „ефикаснију противбатеријску борбу“ против украјинске артиљерије. Апел је одјекнуо међу многим руским одбрамбеним блогерима, који су такође позвали на повећање производње једносмерне муниције и наоружавање свих јединица таквим системима.
ПРЕЛАЗАК СА АРТИЉЕРИЈСКИХ ДУЕЛА
У самој Русији, осим драматичне галванизације индустрије и академске заједнице да постану моћ дронова, као што се види на хакатонима, семинарима и напорима за индигенизацију компоненти, пилотирање дронова се појављује као тражена трговина.
Али отприлике у то време, Ланцет је еволуирао када је РИА Новости објавила модернизовану верзију са нови електро-оптички системом и побољшаним софтвером који побољшава контролу лета.
-Такође је добио снажнију бојеву главу, која омогућава поуздано гађање хаубица, тенкова, оклопних возила, радара, система противваздушне одбране и непријатељске људске снаге, додаје се у извештају. Беспилотна летелица сада долази са три типа бојевих глава – кумулативним, високоексплозивним фрагментираним и термостатским.
Било је неколико случајева забележених од стране беспилотних летелица изнад који лете изнад дрона и који показују неспособност Ланцета-3 да уништи тенк или самоходни топ (СПГ).
Међутим, у извештају РИА Новости се напомиње да борба против батерије сада скоро искључиво укључује само лутајућу муницију Ланцет-3 која делује у складу са извиђачким беспилотним летелицама. Напади против батерија циљају непријатељску артиљерију враћањем путање граната из испаљених топова.
Раније су ручни прорачуни од стране официра извиђача координирали планове артиљеријске ватре и противбатеријске ватре. У Украјини, и Русија и Украјина су били пионири у коришћењу редовних комерцијално доступних дронова као што су кинески ДЈИ за извиђање, основни надзор бојног поља и усмеравање и корекцију артиљеријске ватре.
-Руске трупе воде противбатеријске борбе у оквиру специјалне операције користећи извиђачко-ударни круг, који може укључивати извиђачке беспилотне летелице различитих типова, земаљске звучне, радарске и звучно-термалне артиљеријске извиђачке системе, земаљске извиђаче и директно беспилотне летелице камиказе као средство уништења, додаје се у извештају РИА.
Ово, дакле, штеди артиљеријску муницију за ударе на језгро бојног поља, а не за борбу против непријатељских топова, што утиче на низ логистичких и транспортних погодности.
БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ ИСПАЉИВАЊЕ "МОСКИТ" КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ: Вежбе руске Пацифичке флоте у Јапанском мору
Препоручујемо
УБИЦЕ УКРАЈИНСКЕ САМОХОДНЕ АРТИЉЕРИЈЕ: Модернизовани "лансети" постали још опаснији
04. 04. 2023. у 00:29
РАТ У УКРАЈИНИ: Жестока битка дуж железничке пруге у Бахмуту, Војници ВСУ се предају у Авдејевки (ФОТО, ВИДЕО)
11. 04. 2023. у 07:17 >> 03:39
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)