ФРАНЦУСКА СЕ ЗАЛАЖЕ ЗА ОДРЖАВАЊЕ СТАТУСА КВО НА ТАЈВАНУ Макрон: "Подржавамо политику једне Кине"

Ђ.Г.

12. 04. 2023. у 21:04

ФРАНЦУСКА се залаже за одржавање статуса кво на Тајвану, политику једне Кине и тражење мирног решења, рекао је француски председник Емануел Макрон у среду на заједничкој конференцији за новинаре са холандским премијером Марком Рутеом, позивајући на избегавање вербалне ескалације и неумножавање провокацијама.

ФРАНЦУСКА СЕ ЗАЛАЖЕ ЗА ОДРЖАВАЊЕ СТАТУСА КВО НА ТАЈВАНУ Макрон: Подржавамо политику једне Кине

Фото: Shutterstock/Илустрација

- Став Француске о Тајвану је непромењен и сагласан са заједничким европским ставом. Ми смо за статус кво, ова политичка константа се није променила. Подржавамо политику једне Кине и тражење мирног решења на Тајвану - рекао је Макрон на конференцији за новинаре емитованој на званичном налогу Јелисејске палате на Твитеру.

Он је саветовао онима који „сумњају у транспарентност става Француске по овом питању да обрате пажњу на чињеницу да је француска фрегата Праириал прошла кроз воде Тајванског мореуза у јеку војних вежби Кине, што указује на „политику отварања азијско-пацифичком региону“.

Он је напоменуо да је пре пута у Кину, у разговору са председником САД Џоом Бајденом, истакао решеност да се „избегне свака ескалација”.

- Нећу учествовати у вербалној ескалацији која има за циљ повећање провокација. Француска не подржава провокације - одговорио је Макрон на питање шта мисли о увредљивим изјавама бившег председника САД Доналда Трампа упућених њему.

Истовремено, Макрон је поновио да „бити савезници САД не значи бити њихови вазали”, напомињући да „Европа има право да мисли независно”.

Макрон је у интервјуу за Ехос после прошлонедељне посете Кини рекао да Европу не треба увлачити у конфронтацију између САД и Кине око Тајвана и прилагођавати се „америчком ритму”. Према његовим речима, Европљани треба да се „пробуде“ и размисле о својим интересима. Његове речи су изазвале критике бројних западних политичара, а тајванске власти су рекле да су се обратиле Француској за појашњење.

Ситуација око Тајвана је значајно ескалирала након посете Ненси Пелоси, тадашње председнице Представничког дома америчког Конгреса, почетком августа прошле године острву. Кина, која ово острво сматра једном од својих провинција, осудила је ову посету, видевши у овом потезу подршку САД тајванском сепаратизму, и одржала велике војне вежбе.

Званични односи између централне владе НР Кине и њене острвске провинције прекинути су 1949. након што су се снаге Куоминтанга предвођене Чанг Кај Шеком, поражене у грађанском рату са Комунистичком партијом Кине, преселиле на Тајван. Пословни и неформални контакти између острва и континенталне Кине настављени су касних 1980-их. Од раних 1990-их, странке су почеле да контактирају преко невладиних организација - Пекиншке асоцијације за развој односа преко Тајванског мореуза и Тајпејске фондације за међустраитску размену, пренела је РИА.

БОНУС ВИДЕО: 

ТРАМП НАПУСТИО СУДНИЦУ - Тренутак кад некадашњи председник САД одлази уз велике мере обезбеђења

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

КОНТРОВЕРЗНИ ПЕРУАНАЦ ЗАВРШИО КАРИЈЕРУ: Одвео репрезентацију на Мундијал након 36 година, па изостао због кокаина