АМЕРИЧКЕ ПАМЕТНЕ БОМБЕ НИСУ ДОВОЉНО ПАМТНЕ: Руски електронски напади “пробушили” ЈДАМ-ЕР
ВРХУНСКИ документи Пентагона су прошле седмице истакли забринутост због неуспеха да амерички комплети бомби, које користе украјинске снаге, спроведу прецизне ударе против високо вредних руских војних циљева.
Сједињене Државе су дале украјинском ваздухопловству своје ЈДАМ-ЕР, које би се могле користити за гађање крупних руских циљева као што су мостови и утврђења, на великој удаљености.
Извештаји о украјинској војсци која користи ове бомбе ЈДАМ-ЕР које је испоручила САД почели су да се појављују почетком марта. Према извештајима руских медија, изгледа да је украјинска војска почела да користи бомбе ЈДАМ-ЕР на руским положајима у региону Бахмут.
Стандардни ЈДАМ-ови се ослањају на комбинацију инерцијалног навигационог система (ИНС) и ГПС навођења, заједно са аутопилотом, да усмере курс бомбе преко управљивих репних пераја.
Комплетан ЈДАМ комплет састоји се од новог репа који садржи систем за навођење инерцијалног навигационог система (ИНС) уз помоћ ГПС-а и траке постављене на другом месту дуж тела бомбе, што нуди ограничену могућност једрења према намераваној мети.
У зависности од висине на којој је пуштен, ЈДАМ може да погоди мете на домету до 24 километра, а ЈДАМ-ЕР-ов комплет крила проширује овај домет до око 72 километра.
Један ЈДАМ комплет кошта преко 24.000 долара и користи се за претварање невођених бомби тежине између 220 и 907 килограма, према подацима америчке морнарице.
Када је дошло до сазнања да су САД обезбедиле украјини бомбе ЈДАМ-ЕР, западни војни експерти су сугерисали да би ове бомбе представљале изазов без преседана за руске снаге.
ЈДАМ бомбе могу да обезбеде Украјини прецизно вођену могућност “испали и заборави”, што би требало да омогући украјинским пилотима борбених авиона да се окрену одмах након испаљивања, чиме би направили већу дистанцу између себе и непријатељских система ПВО.
Међутим, скуп поверљивих америчких обавештајних докумената који су недавно процурели говоре сасвим другачију причу, према којој су комплети бомби ЈДАМ које користи украјинско ратно ваздухопловство можда учинили бескорисним руским електронским ратовањем.
РУСКО ОМЕТАЊЕ ГПС СИГНАЛА ИЗАЗИВА КВАР ЈДАМ-ЕР?
Документ означен као „тајна“ и насловљен „Зашто ЈДАМ-ЕР не успевају? БДА из недавног напада?“ испитује зашто су бомбе ЈДАМ-ЕР неуспешне на украјинском ратишту. Два фактора потенцијално објашњавају зашто је било „неексплодираних бомби и/или промашаја“.
Један од фактора је то што осигурачи бомби нису исправно наоружани, што су украјинске ваздухопловне снаге поправиле, а други фактор су проблеми са ГПС сигналом, потенцијално узроковани напорима Русије у ометању, што је изазвало неке промашаје.
У документу се такође наводи да су слични проблеми ГПС сигнала ометали рад украјинских ракетних система за вишеструко лансирање (ГМЛРС).
-Међутим, директор Заједничког центра за навигацију у рату (Joint Navigation Warfare Center JNWC) изјавио је да на основу њихове анализе, ГПС ометање није требало да утиче на ударе ЈДАМ-ЕР на основу локације циља у поређењу са активним руским ометачима, али су други фактори можда спречили ЈДАМ -ЕР од добијања ГПС сигнала, наводи се у обавештајном документу.
Речено је да је документ објављен негде између краја фебруара и почетка марта. Као што је раније речено, извештаји о томе да украјинска војска користи бомбе ЈДАМ против руских положаја почели су да се појављују почетком марта.
Према извештајима, у време када је документ објављен, украјинско ваздухопловство је бацило најмање девет бомби ЈДАМ-ЕР на руске циљеве. Међутим, чини се да су четири од њих промашена због руских покушаја ометања.
Поверење у ову обавештајну процену је наводно било „средње до високо“, а документ препоручује неутралисање руских ометача пре употребе ЈДАМ-ЕР за постизање најбољих резултата у прецизним ударима.
Овде је такође важно напоменути да се ЈДАМ комплет ослања на инерцијални навигациони систем (ИНС) уз помоћ ГПС-а, што значи да ИНС део бомбе мора да обезбеди да се прецизност задржи у значајној мери, чак и ако је ГПС сигнал заглављени или на други начин изгубљени.
Русија има неку од најнапредније опреме за електронско ратовање на свету и веома искусно особље за управљање таквом опремом. Према извештајима медија, руске снаге су редовно ометале сигнале америчког система за глобално позиционирање (ГПС) у оквиру своје војне кампање у Украјини.
У јуну, украјинска обавештајна служба известила је да руси блокирју ГПС пријемник на дроновима које украјинске снаге користе да пронађу непријатеља и наведу директну артиљеријску ватру посебно је интензивно у источним и јужним деловима Украјине.
Такође су пријављени случајеви руских трупа које су успеле да блокирају радарску комуникацију украјинских дронова, спречавајући их да успешно идентификују руске артиљеријске батерије.
Западни стручњаци су подсетили да су руси способни да блокирају ГПС сигнале, помињући случај када да је Русија прецизно блокирала ГПС сигнале на северу Норвешке са локација далеко преко границе без утицаја на блиским фреквенцијама руског сателитског навигационог система.
БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ ИСПАЉИВАЊЕ "МОСКИТ" КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ: Вежбе руске Пацифичке флоте у Јапанском мору
Препоручујемо
УПОЗОРЕЊЕ УКРАЈИНСКОГ ОФИЦИРА: Руси су почели - појачаће се ракетни напади на Украјину
14. 04. 2023. у 14:34
РАТ У УКРАЈИНИ: Пад Бахмута се назире, руске снаге напредују и код Красног Лимана и Авдејевке (МАПА/ФОТО/ВИДЕО)
14. 04. 2023. у 07:16 >> 01:07
ЗЕЛЕНСКИ ПОСЛЕ САСТАНКА ШТАБА: Наше акције ће бити моћне, припремамо војску и технику
13. 04. 2023. у 22:55
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)